30.0%
33.3%
28.3%
12.9%

Το έξτρα πεντάλεπτο χρειάστηκαν οι Μπάσχετοι για να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα με 52-46, απέναντι στους αξιόμαχους Los Angeles Slippers, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της Rising League. Από το ξεκίνημα κιόλας, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με τους Slippers να ξεφεύγουν με 8 πόντους στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Οι Μπάσχετοι σταδιακά θα ροκανίσουν τη διαφορά και μάλιστα θα περάσουν μπροστά στο 43-41, με ένα τρομερό γκολ-φάουλ το Χατζηθάνου 8 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ενώ ο Μέξας με ένα ακόμα πιο εντυπωσιακό καλάθι στην εκπνοή, θα στείλει το ματς στην παράταση. Εκεί, οι Μπάσχετοι είχαν περισσότερες ανάσες, ήταν εύστοχοι και έτσι έκαναν το 1-2 στη φετινή σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Μπάσχετους να ανοίγουν το σκορ με 2 δίποντα των Αποστολόπουλο και Χατζηθάνο για το αρχικό 4-0, ο Κουμπαράκης με τρίποντο από τη γωνία θα ανοίξει λογαριασμό για τους L.A. Slippers και θα μειώσει στο 4-3, με τον Χατζηθάνο να απαντά με τον ίδιο τρόπο, στέλνοντας τη διαφορά στους 4 και το 7-3 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Μπουρμπόν με δικό του τρίποντο θα μειώσει και πάλι στον πόντο για το 7-6, όμως οι Μπάσχετοι με τον Χατζηθάνο και τον Σομπόνη να ευστοχούν σε τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα, θα γράψουν το 12-6 του ματς. Στη συνέχεια, ο Κουμάντος με εύστοχο δίποντο μέσης απόστασης θα κάνει το 12-8, ο Χατζηθάνος με δικό του καλάθι θα γράψει το 14-8, με τον Κάρλο να απαντά στον αιφνιδιασμό για το 14-10 του παιχνιδιού. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με νέο τρίποντο ο Χατζηθάνος για να στείλει τη διαφορά στους 7 και να κλείσει την περίοδο στο 17-10 για τους Μπάσχετους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μπουρμπόν με βολή θα μειώσει στο 17-11, με τον ίδιο τρόπο, ο Σομπόνης θα κάνει το 18-11, με τους Slippers να μειώνουν τη διαφορά στους 3 πόντους, έπειτα από 2 δίποντα των Μέξα και Μπουρμπόν, με το σκορ στο 18-15. Εκεί, οι Μπάσχετοι θα βρουν σκορ από τρίποντο του Σομπόνη που θα κάνει το 21-15, οι Slippers όμως θα μειώσουν στην κατοχή και το 21-19, ύστερα από 2 δίποντα των Μέξα και Κουμπαράκη. Ένα τρίποντο του Φράγκου θα κάνει το 24-19 για τους Μπάσχετους, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει με καλάθι ο Καβαλλιέρος, μειώνοντας στην ανάπαυλα στο 24-21.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Μέξας θα μειώσει με ένα ακόμα δίποντο στο 24-23, ο Καραγιώργης γρήγορα θα απαντήσει με μακρινό δίποντο για το 26-23, όμως οι Slippers θα περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 2 απανωτά καλάθια του Μέξα, που θα γράψει το 26-27 στην αναμέτρηση. Στη συνέχεια, ο Χατζηθάνος με βολή θα ισοφαρίσει στο 27-27, με τους Slippers να ανοίγουν τη διαφορά στους 6 με τρίποντο του Μπουρμπόν, δίποντο του Καβαλλιέρου και βολή του Κουμάντου για να κλείσει η περίοδος στο 27-33 για τους Slippers.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κουμάντος με δίποντο θα κάνει το 27-35, οι Μπάσχετοι με 3 δίποντα των Ντεμίρη και Καραγιώργη θα μειώσουν στην κατοχή και το 33-35, ο Μπουρμπόν με τρίποντο και δίποντο θα διαμορφώσει το 33-40 των Slippers, ενώ 2 καλάθια του Σίνη, θ μειώσουν τη διαφορά στους 3 πόντους και το 37-40 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, 1 βολή του Μέξα θα κάνει το 37-41, οι Μπάσχετοι θα ροκανίσουν τη διαφορά με 3 βολές του Χατζηθάνου στο τελευταίο λεπτό για το 40-41, με τους Slippers να αστοχούν στην επόμενη επίθεση και τους Μπάσχετους να έχουν την ευκαιρία με 8 δευτερόλεπτα να κλέψουν τη νίκη. Εκεί, ο Χατζηθάνος με ένα απίστευτο γκολ-φάουλ στα 3.4″ έδωσε προβάδισμα 2 πόντων στους Μπάσχετους (43-41), ενώ οι Slippers μετά το time out θα ευστοχήσουν σε ένα απίστευτο καλάθι του Μέξα και έτσι το παιχνίδι θα οδηγηθεί στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Χατζηθάνος με ένα γωνιακό τρίποντο θα κάνει το 46-43, ο Μέξας θα απαντήσει με γκολ-φάουλ και θα ισοαφρίσει στο 46-46, ενώ οι Μπάσχετοι δεν θα ξαναδεχτούν καλάθι και σε συνδυασμό με το 6-0 θα πάρουν την πρώτη τους νίκη για τη φετινή Rising.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Κώστας Χατζηθάνος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 24 πόντους, με 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, κλέβοντας 5 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 21 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Μπάσχετους ξεχώρισε επιπλέον ο Ντεμίρης, με τον Φράγκο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Los Angeles Slippers σε καλή μέρα βρέθηκε ο Μέξας και ο Κουμάντος.