29.4%
58.3%
43.6%
10.5%

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, οι Paranormal Inactivity κατάφεραν να πραγματοποιήσουν μια μεγάλη νίκη απέναντι στους Μπάσχετους, στο πρώτο παιχνίδι των playout με το τελικό 49-54. Οι Μπάσχετοι ξεκίνησαν με πολύ καλούς οιωνούς το παιχνίδι, έχοντας ένα αρκετά καλό προβάδισμα το οποίο μάλιστα έφτασε και τους 8 πόντους στα μέσα της 3ης περιόδου, όμως οι Paranormal Inactivity δεν παράτησαν ποτέ το ματς, αντ’ αυτού μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ, πήραν το προβάδισμα και έφτασαν σε μια νίκη στις λεπτομέρειες, κάνοντας έτσι το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά. Επόμενο παιχνίδι για τις δύο ομάδες το επόμενο Σάββατο στη Ριζούπολη, με τους Μπάσχετους πλέον να είναι με την πλάτη στον τοίχο, καθώς με ήττα θα αποχαιρετήσουν και την Rising στο ερχόμενο χειμερινό πρωτάθλημα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Σομπόνη να ανοίγει το σκορ με 7 σερί πόντους για το αρχικό 7-0 των Μπάσχετων και τους Paranormal Inactivity να ανοίγουν λογαριασμό με δίποντο στο ζωγραφιστό από τον Βολακάκη για το 7-2 του παιχνιδιού. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με εύστοχη βολή ο Αποστολόπουλος, με το σκορ να κλείνει στο 8-2 για την πρώτη περίοδο των Μπάσχετων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Paranormal θα καταφέρουν να μειώσουν με 2 δίποντα του Βολακάκη για το 8-6, ο Χατζηθάνος με τρίποντο από τις 45 θα διαμορφώσει το 11-6 των Μπάσχετων, ενώ ένα ακόμα καλάθι του Σκουλάτου, θα μειώσει τη διαφορά στους 3 και το 11-8 του ματς. Στη συνέχεια, ο Χατζηθάνος με 2/2 βολές θα κάνει το 13-8, με τον Καρόπουλο να βάζει ένα δύσκολο καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα, μειώνοντας στο 13-10 του παιχνιδιού. Εκεί, 2 δίποντα των Κουρέτα, Βολακάκη και ένα τρίποντο του Παγώνα θα βάλουν για πρώτη φορά μπροστά τους Paranormal Inactivity με το σκορ να πηγαίνει στο 15-17, ο Καραγιώργης με 2 εύστοχες βολές θα ισοφαρίσει στο 17-19, ενώ ένα πολύ όμορφο καλάθι από τον Φούντο, θα βάλει ξανά μπροστά την ομάδα του, με το σκορ στο 17-19. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσουν οι Μπάσχετοι με δίποντο του Λέτση από μέση απόσταση και τρίποντο του Μαντόγιαννη από τις 45 για το 22-19 των Μπάσχετων στην ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Μπάσχετοι θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς με τρίποντο του Σομπόνη και δίποντο του Χατζηθάνου για το 27-19, οι Paranormal Incativity θα μειώσουν με 2 βολές των Παγώνα και Βολακάκη στο 27-21, ενώ ο Χατζηθάνος με 2/2 δικές του βολές, διαμόρφωσε το 29-21 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Βαλεντής με όμορφο δίποντο και ο Βολακάκης με βολή, θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 5 και το 29-24, ο Χατζηθάνος με εύστοχο σουτ μέσης απόστασης θα γράψει το 31-24, για να απαντήσουν οι Paranormal με τρίποντο κορυφής του Σκουλάτου και βολή του Ρήγου για το 31-28 του παιχνιδιού. Με 2 απανωτά δίποντα των Λέτση και Χατζηθάνο, οι Μπάσχετοι άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς στους 7 και το 35-28, ενώ ο Σκουλάτος με δίποντο και βολή και ο Βολακάκης με δικό του καλάθι, ροκάνισαν την διαφορά μέχρι τους 2 και το 35-33, κλείνοντας παράλληλα με αυτόν τον τρόπο την περίοδο για τις δύο ομάδες.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Μπάσχετοι με όμορφο καλάθι του Φράγκου θα πάνε τη διαφορά στους 4 και το 37-33, οι Paranormal θα περάσουν μπροστά με 3 δίποντα των Παγώνα, Βαλεντή και Βολακάκη αλλά και βολή του τελευταίου για το 37-40, ενώ ο Χατζηθάνος θα μειώσει με δύσκολο fade away δίποντο στο 39-40 του ματς. Στη συνέχεια, 2 βολές του Ρήγου και ένα δίποντο του Βαλεντή θα κάνουν το 39-44 των Paranormal, ο Χατζηθάνος με εύστοχο τρίποντο αυτή τη φορά θα μειώσει στους 2 και το 42-44, ο Βολακάκης με 2/2 βολές θα γράψει το 42-46, ενώ ο Χατζηθάνος με 3/3 δικές του βολές, θα ροκανίσει τη διαφορά μέχρι τον πόντο και το 45-46 της αναμέτρησης, 2 λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Εκεί, ο Σκουλάτος και ο Φούντος με 2 δίποντα θα ανοίξουν τη διαφορά στους 5 και το 45-50, ο Χατζηθάνος και ο Φράγκος με 2 εύστοχα ζεύγη βολών θα μειώσουν στον πόντο και το 49-50, με τον Φούντο και τον Σκουλάτο, να πηγαίνουν τη διαφορά στους 5 ξανά, έπειτα από 4 δικές τους βολές για το 49-54. Στα τελευταία 8 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, οι Μπάσχετοι δεν κατάφεραν να βρουν σκορ και έτσι το ροζ φύλλο κατέληξε στα χέρια των Paranormal Inactivity που έκαναν το 1-0 στην μεταξύ τους σειρά.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Σήφης Βολακάκης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 17 πόντους, με 3 ριμπάουντ, κλέβοντας 4 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας έτσι 16 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Paranormal Inactivity ξεχώρισε επιπλέον ο Σκουλάτος, με τον Βαλέντη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Μπάσχετους σε καλή μέρα βρέθηκε ο Χατζηθάνος και ο Σομπόνης.