23.1%
50.0%
31.0%
16.7%

Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι, που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό της Ριζούπολης, οι Μπάσχετοι επικράτησαν με 41-31 των Saints. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή του παιχνιδιού, όμως, στη συνέχεια οι Μπάσχετοι ξέφυγαν μέχρι και το +14 (36-22) στα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου. Οι Saints δεν παράτησαν το παιχνίδι και μείωσαν μέχρι το 36-29, όμως δεν κατάφεραν αν πλησιάσουν περισσότερο, με τους Μπάσχετους να παίρνουν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Ο Καρατζάς άνοιξε το σκορ (0-2), ο Καραγιώργης ισοφάρισε σε 2-2, ο Παύλου με τρίποντο πέτυχε το 2-5, ο Χατζηθάνος με ένα τρίποντο κι ένα δίποντο πέτυχε το 7-5, νέο τρίποντο του Παύλου για το 7-8, ο Σίνης από μέση απόσταση ευστόχησε για το 9-8, οι Παύλου και Ταπραντζής σημείωσαν το 9-13 και ο Λέτσης το 11-13 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, το ματς ήταν αρκετά κλειστό. Αρχικά, ο Σομπόνης από κοντά έκανε το 13-13, ο Παύλου με νέο τρίποντο το 13-16 και ο Χατζηθάνος με ακόμη δύο τρίποντες βόμβες έβαλε μπροστά την ομάδα του πριν την ανάπαυλα (19-16).

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Μπάσχετους να παίρνουν μια διαφορά. Ο Αποστολόπουλος με μια βολής πέτυχε το 20-16, ο Τσατσαρούνος μείωσε σε 20-18, ο Σομπόνης έκανε το 22-18, ο Καρατζάς το 22-20, οι Λέτσης και Αποστολόπουλος το 25-20, ο Δημητρίου το 25-22 και οι Σίνης, Χατζηθάνος ανέβασαν τη διαφορά στο +9 για το 31-22, με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Saints, να προσπαθούν να μειώσουν αλλά οι Μπάσχετοι έδειξαν χαρακτήρα και πήραν το ροζ φύλλο. Οι Σομπόνης, Χατζηαγάπογλου και Αποστολόπουλος πέτυχαν το 36-22, ακολούθησε σερί 0-7 των Saints με τους Παύλου και Καρατζά για το 36-29, όμως ο Χατζηθάνος έκοψε το ρυθμό τους με 2/2 βολές για το 38-29. Στο τελευταίο λεπτό, ο Νιάρχος από μέση απόσταση έκανε το 38-31 και ο Σίνης έγραψε το τελικό σκορ της αναμέτρησης, 41-31, με «καλάθι και φάουλ».

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Βασίλης Σίνης, ο οποίος πέτυχε 7 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Χατζηθάνος και Σομπόνης. Από τους Saints, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Καρατζά και Παύλου.