18.8%
50.0%
25.6%
20.0%

Άλλη μία νίκη πανηγύρισαν οι Μπάσχετοι, αφού επικράτησαν δύσκολα στο παιχνίδι με τους Utah Stars με το τελικό 40-39. Σε όλο το παιχνίδι οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά με το αποτέλεσμα να κρίνεται κυριολεκτικά στο τελευταίο σουτ, αφού η άστοχη τελευταία επίθεση των Utah Stars δεν τους επέτρεψε να πάρουν το ροζ φύλλο. Πλέον, οι Μπάσχετοι και οι Utah Stars βρίσκονται στο 4-2 και το 3-2 αντίστοιχα στον βαθμολογικό πίνακα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με δίποντο του Δεγγεστίνου για το 0-2 και τους Μπάσχετους να ανοίγουν λογαριασμό με δίποντα των Ντεμίρη και Σίνη αλλά και τρίποντο του Μαντόγιαννη για το προβάδισμα και το 7-2. Οι Utah Stars θα βρουν στη συνέχεια ρυθμό και θα ισοφαρίσουν με δίποντο του Μήτρου και τρίποντο του Ιωαννίδη για το 7-7, με τον Σαμοΐλη να απαντά από μέση απόσταση για το 9-7. Το πρώτο δεκάλεπτο θα βρεί τους Utah με το προβάδισμα, αφού με ένα ακόμα τρίποντο του Σακκελαρίου αυτή τη φορά, θα κλείσουν την περίοδο στο 9-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γεωργίου με ένα τρίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 4 πόντους (9-13), όμως ένα σερί 6-0 των Μπάσχετων θα τους δώσει εκ νέου το προβάδισμα για το 15-13. Εκεί, οι Utah Stars με 2 δίποντα μέσης απόστασης του Μήτρου και 1 βολή του Δαγρέ θα κάνουν το 15-18, ο Σίνης με σουτ από τη γωνία θα μειώσει σε 17-18, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει με δίποντο από τις βολές ο Χουντής για το 17-20 των Utah.

Στην επανάληψη, οι Utah Stars θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 6 πόντους με γκολ-φάουλ του Δαγρέ για το 17-23, ο Αποστολόπουλος θα δώσει λύση στην επίθεση των Μπάσχετων με δίποντο για το 19-23, ενώ οι Utah θα απαντήσουν με δίποντο του Μανωλιά για να στείλουν το ματς ξανά στους 6 για το 19-25. Οι Μπάσχετοι θα βρουν τα ψυχικά αποθέματα και με ένα ξέσπασμα θα καταφέρουν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με ένα σερί 11-0, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 30-25.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Utah Stars θα καταφέρουν να φέρουν το ματς στα ίσα με δίποντο και τρίποντο του Δαγρέ για το 30-30, ο Σίνης με δύσκολο καλάθι στη ρακέτα θα δώσει ξανά το προβάδισμα στους Μπάσχετους για το 32-30, ενώ ο Δεγγεστίνος με σουτ μέσης απόστασης θα ισοφαρίσει ξανά σε 32-32, με τους Μπάσχετους να τρέχουν ένα σερί 7-2 και να ανεβάζουν τη διαφορά στους 5 πόντους με το σκορ στο 39-34. Ο Χουντής με μεγάλο τρίποντο θα μειώσει στο καλάθι για το 39-37, ο Αποστολόπουλος με βολή θα γράψει το 40-37, ενώ ο Μπάκουλας με 2/3 βολές θα καταφέρει να μειώσει στον πόντο για το 40-39. Με 11 δευτερόλεπτα να απομένουν, οι Utah Stars θα κάνουν γρήγορο φάουλ για να στείλουν τους Μπάσχετους στις βολές, όμως δεν θα ευστοχήσουν στο ζευγάρι από τα 4.5 μέτρα, με τους Utah να έχουν την τελευταία επίθεση 8 δευτερολέπτων. Εκεί θα γίνει φάουλ στον Χουντή στα 3.4 δεύτερα, με τους Utah Stars να οργανώνουν στο time out την τελευταία τους επίθεση, στην οποία τελικά δεν κατάφεραν να βρουν σκορ, με τους Μπάσχετους να πανηγυρίζουν την 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Αστέρης Καραγιώργης ο οποίος σημείωσε 5 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 15 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Αποστολόπουλος και Ντεμίρης, ενώ από τους Utah Stars ξεχώρισαν οι Μανωλιάς και Δαγρές.