30.8%
61.5%
25.5%
15.0%

Σε ένα πολύ ισορροπημένο ματς ως το ημίχρονο οι Μπίρι Μπίρι κατάφεραν με ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 3-22 να χτίσουν μια διαφορά και τελικά να πάρουν τη νίκη με σχετική άνεση κόντρα στους Ατάλαντους με 42-53. Πρωταγωνιστής και παράλληλα MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Μικράκης με 18 πόντους, 15 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Μακρής άνοιξε το σκορ για λογαριασμό των Ατάλαντων, 2-6 με 0-6 οι Τάτσης και Κοσμάς, 7-6 με ένα τρίποντο του Τζουανάκου και ένα καλάθι του Μαυρογιαννάκη, 7-8 με καλάθι του Τάτση ξανά, 9-8 με ωραία ενέργεια του Κιουμουρτζή και 0-4 σερί οι Μικράκης και Τάτσης για το τελικό 9-12 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ατάλαντοι ξεκίνησαν με 5-0 σερί των Τσακμάκη και Μουσούρη για το 14-12, ο Βλάχος ισοφάρισε σε 14-14, 21-14 με 7 συνεχόμενους πόντους από τον Τσακμάκη, 21-17 με τρίποντη απάντηση του Μικράκη, 23-17 από τον Τσακμάκη, 23-20 με νέο τρίποντο του Μικράκη και ακόμη δύο βολές του Τσακμάκη για το τελικό 25-20 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μπίρι Μπίρι ξεκίνησαν με 0-12 σερί των Μικράκη, Τάτση και Πετάκου, 27-32 με ένα δύσκολο καλάθι του Κιουμουρτζή, 27-34 από τον Τάτση ξανά, 28-34 με μια βολή ο Μουσούρης και 0-8 σερί οι Μικράκης και Πετάκος για το τελικό 28-42 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κιουμουρτζής μείωσε σε 30-42, 30-44 ο Πετάκος με δύο ελεύθερες βολές, 32-44 και πάλι με πόντους του Κιουμουρτζή, 32-46 ο Μανιάτης, 34-46 ο Τζουανάκος, 34-48 ο Πετάκος με ακόμη ένα ζευγάρι βολών, 36-48 ο Μουσούρης, 36-50 ο Τάτσης, 41-50 με 5-0 σερί οι Τζουανάκος και Κιουμουρτζής, 41-52 από τον Χαραλαμπόπουλο και καλάθι του Τσακμάκη για το τελικό 43-52 του παιχνιδιού.

Για τους Μπίρι Μπίρι, πέρα από τον Μικράκη πολύ καλός ήταν και ο Τάτσης με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, ενώ επίσης καλή απόδοση έπιασε και ο Πετάκος με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους Ατάλαντους σε πολύ καλή βραδιά ήταν ο Κιουμουρτζής με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και ένα κλέψιμο, με τον Τσακμάκη να ακολουθεί σε απόδοση με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.