10.0%
45.5%
35.5%
30.0%

Σουβλέηκερς και Μπίρι Μπίρι έπαιξαν ένα πολύ αμφίρροπο παιχνίδι, με τους πρώτους να έχουν ένα διψήφιο προβάδισμα για μεγάλο διάστημα, με τους Μπίρι Μπίρι να κάνουν την αντεπίθεση τους και να ισοφαρίζουν λίγο πριν το τέλος, όμως να μην φτάνουν στην ανατροπή με αποτέλεσμα οι Σουβλέηκερς με δύο βολές στο τέλος να παίρνουν τη νίκη με 45-43. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μανώλης Βάσσης με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Κυπραίος και Κουκούλης ξεκίνησαν το ματς με 5-0 για τους Σουβλέηκερς, ο Μικράκης με τρίποντο μείωσε σε 5-3 για τους Μπίρι Μπίρι, 7-3 με καλάθι του Κυπραίου, 7-7 με ένα καλάθι του Μικράκη και ένα του Τζανετάκη, 11-7 με τον ίδιο τρόπο οι Έξαρχος και Σαπλαούρας και απάντηση με 0-5 σερί οι Βέργος και Τάτσης για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο με τους Μπίρι Μπίρι να είναι μπροστά με 11-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Ιωαννίδης και Σαπλαούρας ξεκίνησαν με 9-0 σερί και έβαλαν μπροστά τους Σουβλέηκερς με 20-12, ο Βλάχος έβαλε καλάθι για το 20-14, 31-14 με 11-0 σερί οι Έξαρχος, Σαπλαούρας, Μοσχίδης και Βάσσης και τρεις πόντοι από τον Βέργο για το τελικό 31-17 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο. Μικράκης με 5 συνεχόμενους πόντους του μείωσε σε 31-22, 37-22 με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Βάσση, 37-26 με ένα καλάθι του Κοσμά και ένα του Τάτση και καλάθι απάντηση του Σαπλαούρα για το τελικό 39-26 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Σαπλαούρας έβαλε καλάθι για το 41-26, οι Τάτσης και Μικράκης απάντησαν με 0-10 σερί για το 41-36, 42-36 με μια βολή του Κουκούλη, 42-42 με 0-6 σερί οι Πετάκος και Βέργος και 43-42 με μια βολή του Σαπλαούρα. Στη συνέχεια ο Βέργος με μια βολή ισοφάρισε σε 43-43 με 24 να μένουν για λήξη, με τον Βάσση να απαντάει με τον ίδιο τρόπο για το 44-43 με 3,5 ” για λήξη. Στη συνέχεια οι Μπίρι Μπίρι έκαναν λάθος στην επαναφορά, έκαναν νέο φάουλ στον Βάσση κι εκείνος με μια ακόμη βολή έγραψε το τελικό 45-43 του παιχνιδιού.

Για τους Σουβλέηκερς πέρα από τον Βάσση, πολύ καλό ματς έκανε και ο Έξαρχος με 5 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Για τους Μπίρι Μπίρι ξεχώρισε ο Βέργος με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες.