10.0%
56.3%
29.3%
33.3%

Σε ένα τρομερό ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων, οι Goodfellas κατάφεραν να επιβληθούν των σκληροτράχηλων Μπίρι-Μπίρι σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς. Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι Goodfellas πάτησαν παρκέ καυτοί, κάνοντας ένα αρχικό 0-11 με το οποίο πήραν ψυχολογία στην έναρξη της αναμέτρησης. Οι Μπίρι-Μπίρι, απάντησαν με τον ίδιο τρόπο στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι το οποίο και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αφού στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, οι Goodfellas πήραν ένα μικρό προβάδισμα όντας πιο εύστοχοι από τους αντιπάλους τους και έτσι διατήρησαν την ομάδα τους ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα με 6 νίκες και 1 μόλις ήττα στην 8η στροφή της φετινής λίγκας.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Goodfellas να πατούν πολύ δυνατά στο παρκέ και με ένα σερί 0-11 από 4 δίποντα των Κοιλιάδη, Καλογερά και Καλλιτσάντση, αλλά και τρίποντο του Παπαδήμα, θα χτίσουν από νωρίς μία διψήφια διαφορά, για να μπουν στο παιχνίδι οι Μπίρι-Μπίρι με δίποντο του Βέργου, που μείωσε στο 2-11 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα τρίποντο του Κοιλιάδη θα κάνει το 2-14, ο Πετάκος με δίποντο θα μειώσει στους 10 και το 4-14, ενώ με βολή του Καλογερά, οι Goodfellas, διαμόρφωσαν το 4-15 του ματς. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα κλείσει με δίποντο μέσης απόστασης ο Στόλης, σφραγίζοντας έτσι την περίοδο στο 6-15 για τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Μπίρι-Μπίρι θα ροκανίσουν τη διαφορά με 2 δίποντα του Μανιάτη και βολή του Πετάκου για το 11-15, ο Μπακόπουλος με βολή θα διαμορφώσει το 11-16 των Goodfellas, ενώ ένα ακόμα καλάθι από τους Μπίρι-Μπίρι, από τους Πετάκο και Σπυράκο αυτή τη φορά, να μειώνουν εκ νέου τη διαφορά στον πόντο και το 15-16 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ένα τρομερό γκολ-φάουλ από τον Σταχίκα θα δώσει ανάσα στην επίθεση των Goodfellas που θα γράψουν το 15-19 της αναμέτρησης, όμως οι Μπίρι-Μπίρι, θα περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ έπειτα από 3 δίποντα των Βέργο και Μικράκη, διαμορφώνοντας το 21-19 για την ομάδα τους. Εκεί, ένα τρίποντο του Παπαδήμα θα βάλει σε θέση οδηγού ξανά τους Goodfellas με το 21-22, ο Στόλης θα απαντήσει άμεσα με δικό του δίποντο και θα κάνει το 23-22 των Μπίρι-Μπίρι, ενώ 2 βολές του Καλογερά, κατάφεραν να δώσουν το προβάδισμα ξανά στους Goodfellas με το 23-24 του παιχνιδιού. Ένα τρίποντο από τον Μικράκη έκανε το 26-24 των Μπίρι-Μπίρι, ενώ το πρώτο ημίχρονο, σφράγισαν με 2 απανωτά δίποντα οι Καλλιτσάντσης και Μπακόπουλος, στέλνοντας τις δύο ομάδες στους πάγκους με το σκορ στο 26-28 για τους Goodfellas.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Καλογεράς με καλάθι στο ζωγραφιστό θα κάνει το 26-30, οι Μπίρι-Μπίρι με ένα σερί 7-1 όμως από τον Πετάκο, θα περάσουν μπροστά στο σκορ, διαμορφώνοντας το 33-31 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Καλογεράς με τρίποντο από τη γωνία θα γράψει το 33-34 των Goodfellas, ενώ ένα δίποντο στη λήξη της περιόδου από τον Βέργο, θα κλείσει το δεκάλεπτο στο 35-34 των Μπίρι-Μπίρι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μπακόπουλος με βολή και ο Καλογεράς με δίποντο μέσης απόστασης θα κάνουν το 35-37 του παιχνιδιού, οι Μπίρι-Μπίρι θα απαντήσουν με ένα σερί 4-0 των Σπυράκο, Βέργο και Μικράκη για να περάσουν μπροστά στο σκορ για το 40-37, ενώ ο Καλογεράς με τρίποντο και ο Γουνελάς με δίποντο, θα δώσουν προβάαδισμα στους Goodfellas με το σκορ στο 40-42. Ένα καλάθι του Σπυράκου από μέση απόσταση θα ισοφαρίσει στο 42-42, όμως ο Γουνελάς με 2 απανωτά δίποντα και ο Καλογεράς με βολή, θα ανοίξουν τη διαφορά στους 5 για τους Goodfellas, με το σκορ πλέον στο 42-47 και 2,5 λεπτά στο ρολόι για τη λήξη της αναμέτρησης. Στα τελευταία αυτά λεπτά του παιχνιδιού, ο Βέργος με εύστοχη βολή μείωσε στο 43-47, ο Κοιλιάδης όμως και ο Μπακόπουλος απάντησαν με εύστοχο τρίποντο και βολή αντίστοιχα, για να στείλουν τη διαφορά στους 8 πόντους και το  τελικό σκορ του παιχνιδιού να πηγαίνει στο 43-51 του παιχνιδιού.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Παύλος Καλογεράς ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 19 πόντους, με 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 4 τάπες, συγκεντρώνοντας έτσι 26 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Goodfellas ξεχώρισε επιπλέον ο Κοιλιάδης, με τον Σταχίκα να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Μπίρι-Μπίρι σε καλή μέρα βρέθηκε ο Πετάκος και ο Μανιάτης.