16.7%
50.0%
35.9%
13.0%

Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, οι Lasson κατάφεραν να ξεφύγουν με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Στ. Βενέτης στο Αιγάλεω, αφού υπέταξαν σε ήττα τους Μπίρι-Μπίρι με το τελικό 35-43, στην 12 στροφή της Rising. Οι Lasson μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι με το αρχικό 0-11, όμως οι Μπίρι-Μπίρι βρήκαν ρυθμό στη συνέχεια και πρόλαβαν να μειώσουν στην κατοχή στο ημίχρονο (16-18). Στη τρίτη περίοδο, οι Μπίρι-Μπίρι ισοφάρισαν, όμως οι Lasson δεν επέτρεψαν να χαθεί το προβάδισμα και έκλεισαν την περίοδο στο +6 με το 25-31, για να συνεχίσουν την καλή τους πορεία και στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου παρά την προσπάθεια των αντιπάλων, παρέμειναν σε θέση οδηγού και έτσι κατέκτησαν το 5ο τους ροζ φύλλο για τη φετινή σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Lasson να πατούν πολύ δυνατά στο παρκέ με ένα σερί 11 πόντων, έπειτα από 4 δίποντα των Σκαρμέα (1), Κρητικό (1) και Καραμπά (2), αλλά και τρίποντο του Κοντονάτσιου για το αρχικό 0-11 και τους Μπίρι-Μπίρι να μπαίνουν στο ματς ύστερα από 2 δίποντα του Πετάκου και 1 βολή του Σπυράκου, σφραγίζοντας έτσι παράλληλα και την πρώτη περίοδο στο 5-11 του ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σκαρμέας με δίποντο έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στους Lasson για το 5-13, ο Βέργος με 2 συνεχόμενα δίποντα μείωσε στους 4 και το 9-13, όμως ένα καλάθι του Καραμπά, διαμόρφωσε το 9-15 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Μαρκόπουλος με δικό του καλάθι θα γράψει το 11-15, ο Νικηταΐδης με τρίποντο θα απαντήσει για το 11-18, με τους Μπίρι-Μπίρι να σφραγίζουν το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού με 5 απανωτούς πόντους του Βέργου, που μείωσαν στην κατοχή και το 16-18 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Βέργος με ακόμα ένα καλάθι ισοφάρισε στο 18-18, ένα σερί 0-7 από τους Lasson και πιο συγκεκριμένα από τρίποντο του Νικηταΐδη, 2/2 βολές του Κοντονάτσιου και δίποντο του Καραμπά, άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς στους 7 πόντους και το 18-25 του ματς. Εκεί, ο Πετάκος με εύστοχο τρίποντο από την κορυφή μείωσε στο 21-25, ο Κρητικός και ο Σκαρμέας απάντησαν με 2 απανωτά δίποντα για το 21-29, ενώ με ένα εύστοχο δίποντο μέσης απόστασης, ο Τζανετάκης μείωσε στους 6 και το 23-29 του παιχνιδιού. Με δίποντο του Καραμπά στην ατίπαλη ρακέτα το σκορ πήγε στο 23-31, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο, σφράγισε με 2/2 βολές ο Τζανετάκης, κλείνοντας την περίοδο έτσι στο 25-31.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ένα δίποντο από τον Μανιάτη θα μειώσει στο 27-31, ο Σκαρμέας γρήγορα θα απαντήσει με δικό του δίποντο για το 27-33, ενώ με βολή του Τζανετάκη, οι Μπίρι-Μπίρι, ροκάνισαν τη διαφορά του ματς στους 5 και το 28-33. Στη συνέχεια, ο Καραμπάς και ο Μανίκας με 3 εύστοχες βολές θα ανοίξουν τη διαφορά στους 8 πόντους για το 28-36, όμως οι Μπίρι-Μπίρι, ύστερα από τρίποντο και γκολ-φάουλ του Πετάκου, μείωσαν στην κατοχή και το 34-36. Με 3 πόντους του Σκαρμέα και 2 του Νικηταΐδη, οι Lasson έγραψαν το 34-41, ο Βέργος με βολή μείωσε στο 35-41, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε με δίποντο ο Κοντονάτσιος για το 35-43 των Lasson.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Φώτης Καραμπάς ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 11 πόντους, με 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, κλέβοντας 5 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 24 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Lasson ξεχώρισε επιπλέον ο Σκαρμέας, με τον Κοντονάτσιο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Μπίρι-Μπίρι σε καλή μέρα βρέθηκε ο Βέργος και ο Τζανετάκης.