21.4%
33.3%
26.7%
15.4%

Με τις δύο ομάδες να διασταυρώνουν τα ξίφη τους συνεχίστηκε η 7η αγωνιστική του Γ’ ομίλου της Rising League, με τους Μπίρι-Μπίρι να παίρνουν τη νίκη με 52-33 απέναντι στους ελλιπείς Underdogz. Οι Μπίρι-Μπίρι έχτισαν από το ξεκίνημα διψήφια διαφορά, όμως συνεχώς οι Underdogz ήταν κοντά μειώνοντας με διαδοχικά σερί. Στο 4ο δεκάλεπτο, οι Μπίρι-Μπίρι κατάφεραν και άνοιξαν ξανά την ψαλίδα της διαφοράς και με αυτόν τον τρόπο επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα για να ανέβουν στο 4-3 του βαθμολογικού πίνακα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Ιωάννου να ανοίγει το σκορ για τους Underdogz με σουτ μέσης απόστασης και τους Μπίρι-Μπίρι να μπαίνουν στο ματς με 2 δίποντα του Μικράκη, βολή του Βέργου και δίποντο του Πετάκου για το 7-2. Εκεί, ο Μαριόλης με εύστοχη βολή θα μειώσει σε 7-3, ο Πετάκος με δίποντο θα κάνει το 9-3, ενώ ο Αρμάγος με ένα πολύ δυναμικό drive θα μειώσει τη διαφορά στους 4 πόντους για το 9-5. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο στα ρακέτα ο Τσιμικλής για το 11-5 των Μπίρι-Μπίρι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Μπίρι-Μπίρι με 2 δίποντα των Βέργο και Κοσμά θα ανοίξουν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο για το 15-5, ο Ευγενίου με εύστοχο τρίποντο θα μειώσει σε 15-8, ενώ ο Χαραλαμπόπουλος με 2/2 βολές θα γράψει το 17-8. Εκεί, οι Underdogz θα μειώσουν στους 6, με βολή του Ευγενίου και δίποντο του Αϊβάζογλου για το 17-11, ο Τζανετάκης με δίποντο θα διαμορφώσει το 19-11, ενώ ο Καραχάλιος θα απαντήσει άμεσα με δικό του δίποντο για το 19-13. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Τζανετάκης με βολή για να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 20-13.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Μπίρι-Μπίρι με το πόδι κολλημένο στο γκάζι θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς με ένα σερί 7-0 για το 27-13, με τους Underdoz να ανασυγκροτούνται μετά το time out και να απαντούν με ένα δικό τους σερί 0-9, μειώνοντας τη διαφορά στους 5 πόντους, για να διαμορφώσουν το 27-22 στο ματς. Στη συνέχεια, οι Μπίρι-Μπίρι με 2 δίποντα των Πετάκο και Βέργο θα απαντήσουν και θα κάνουν το 31-22, ο Ευγενίου με κρεμασμένο σουτ θα μειώσει σε 31-24, ενώ ο Βλάχος με δίποντο και ο Πετάκος με γκολ-φάουλ θα κλείσουν το 3ο δεκάλεπτο με το σκορ στο 36-24 για τους Μπίρι-Μπίρι.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Underdogz θα μειώσουν με δίποντο του Ευγενίου και βολή του Αλικάκη σε 36-27, με τους Μπίρι-Μπίρι να τρέχουν ένα νέο σερί 8-0 και να ανοίγουν τη διαφοράς στους 17 πόντους, γράφοντας παράλληλα το 44-27. Εκεί, οι Underdogz με 3 συνεχόμενα δίποντα θα καταφέρουν να μπουν ξανά στο ματς, μειώνοντας σε 44-33, όμως ο Βέργος με 2 δίποντα, ο Πετάκος με βολή και ο Μανιάτης με τρίποντο θα ανοίξουν τη διαφορά στους 19 πόντους για το τελικό 52-33 του παιχνιδιού.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Γιάννης Βέργος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 13 πόντους, με 19 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας έτσι 24 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Μπίρι-Μπίρι ξεχώρισε επιπλέον ο Τσιμικλής, με τον Βλάχο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Underdogz σε καλή μέρα βρέθηκε ο Στεβόλαιμος και ο Αλικάκης.