0%
0%
0%
0%

Οι Κένταυροι κέρδισαν τους Μπάσχετους με 60-54 σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για να πάνε στο 5-3 και να βρίσκονται εντός των θέσεων της Dynamic.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 1-5 για τους Μπάσχετους από τον Χατζηθάνο και τον Αποστολόπουλο, για να απαντήσουν ο Καλλεργης με τον Μπουκουρα. Ο Κανδηλας με τον Καραγιωργη έφεραν την ομάδα τους στο 7-12, με τον Παππα και τον Ψυχαρη να απαντούν, 11-12. Ο Καραγιωργης κράτησε τους Μπάσχετους μπροστά, 11-17, για να κλείσει από τον Καλλεργη το δεκάλεπτο στο 14-17. Στη 2η περίοδο μετά το 14-19 από τον Παγκακη, ο Ρεντας με τον Μπουκουρα και τον Παππα έβαλαν τους Κένταυρους μπροστά, 22-19. Ο Χατζηθανος ισοφάρισε, με τον Σκλαβουνο να γράφει το 24-22. Με τον Χατζηθανο οι Μπάσχετοι προσπέρασαν με 24-27, για να απαντήσουν ο Ματλας με τον Μπουκουρα για το 29-27, αλλά να κλείσει από Καραγιώργη και Αποστολόπουλο το ημίχρονο στο 29-31. Στην επανάληψη ο Μπατουνας ισοφάρισε, αλλά ο Κεζεπης με τον Χατζηθάνο έγραψαν το 31-36. Ο Ντεμιρης έφερε το ματς στο 33-38, το 36-43 και το 38-45, για να κλείσει η 3η περίοδος από τον Λουρανδακη στο 40-45. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Κανδηλας με τον Παγκακη έγραψαν το 42-50 για τους Μπάσχετους, με τον Ψυχαρη και τον Ματλα να απαντούν για το 48-50, για να σκοράρει ο Μπουκουρας για το 51-50 των Κένταυρων. Ο Αποστολόπουλος έβαλε για τελευταία φορά μπροστά την ομάδα του, 51-52, με τον Μπουκουρα να απαντά για το 54-52 και τον Ρεντα με τον Παππα και τον Ψυχαρη να σκοράρουν μετά από μια βολή του Κεζεπης για το 59-53 των Κένταυρων, με το ματς να κλείνουν από τη γραμμή Καλλινικος και Μπατουνας, 60-54.

Τα λάθη ήταν 13-17 στο ματς, τα κλεψίματα 12-8 και οι ασίστ 12-13. Στα ριμπάουντ η κατάσταση ήταν ισορροπημένη, 39-41 με 13-13 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 4/23 τρίποντα και τους Μπάσχετους 6/17. Στα δίποντα οι Μπάσχετοι είχαν 29% και οι Κένταυροι 44%.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές ο Μπουκουρας είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Παππας 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Ψυχαρης 11 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Μπάσχετους ο Χατζηθανος είχε 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καραγιωργης 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Κανδηλας 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ντεμιρης 7 πόντους, 4 ριμπάουντ.