10.0%
62.5%
26.2%
34.8%

Σε ένα παιχνίδι που τα 40 λεπτά δεν ήταν αρκετά για να αναδείξουν τον νικητή, οι Angels επικράτησαν 59-66 των Μπάσχετων, στο φινάλε του έξτρα πεντάλεπτου της παράτασης. Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες στο 58-58, ύστερα από μία ανεπανάληπτη ανατροπή των Angels, που βρίσκονταν διαρκώς πίσω στο σκορ για 38 περίπου λεπτά.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Μπάσχετοι κατάφεραν να επιβάλλουν το ρυθμό τους, παίζοντας εξαιρετική άμυνα σε όλη τη διάρκεια της περιόδου και αξιοποιώντας την υπεροπλία τους στου ψηλούς. Το αποτέλεσμα των παραπάνω ήταν να δεχθούν μόλις εννέα πόντους, ενώ κατάφεραν να πετύχουν δεκαεννέα και έτσι δημιούργησαν διψήφια διαφορά από την πρώτη κιόλας περίοδο (19-9). Σε αυτή την προσπάθεια συνέβαλαν ουσιαστικά οι 7 συνεχόμενοι πόντοι του Καραγιώργη στο ξεκίνημα και οι 5 τους Σίνη στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν σχεδόν ισοδύναμες, παρά την εντελώς διαφορετική στόχευση του παιχνιδιού. Οι μεν Μπάσχετοι πέτυχαν συνολικά 18 πόντους, εκ των οποίων οι περισσότεροι ήρθαν με προσπάθειες μέσα από τη ρακέτα, εκμεταλλευόμενοι τα ύψη των Χατζηαγάπογλου και Παπαφώτη, που κυριαρχούσαν κάτω και από τα δύο καλάθια. Οι δε Angels αναλώθηκαν σε σουτ από μέση και μακρινή κατά κύριο λόγο απόσταση, προκειμένου να αντιμετωπίσουν την υπεροπλία των Μπάσχετων στους αιθέρες, τακτική που φάνηκε αρκετά αποτελεσματική μιας και πέτυχαν 17 πόντους, εκ των οποίων οι 12 ήταν με τρίποντα Κοντοπάνου και Μαλλιγιάννη. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 37-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Angels έπαιξαν τρομερή άμυνα αφού κράτησαν για περίπου επτά λεπτά τους Μπάσχετους χωρίς σκορ. Παρ’ ολ’ αυτά εξαιτίας της αμυντικής υπερπροσπάθειας, αλλά και της συμπαγούς άμυνας των αντιπάλων κατάφεραν να τρέξουν ένα μάλλον μικρό σερί (0-8) για το χρόνο που είχαν στη διάθεσή τους και να μειώσουν σε 37-34. Κάπου εκεί ο Σίνης πήρε το όπλο του και με 7 αναπάντητους πόντους σε δύο λεπτά, εξανέμισε ουσιαστικά την προηγούμενη προσπάθεια των Angels. Το δεκάλεπτο έληξε με τους Angels ελαφρώς κερδισμένους μιας και είχαν μειώσει σε 44-36.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τους Μπάσχετους να δείχνουν ότι θέλουν να καθαρίσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη, στέλνοντας από το πρώτο λεπτό τη διαφορά στους 12 (48-36), με δύο καλάθια των Καλλίνικου και Σίνη. Σ’ εκείνο το σημείο ο Κοντοπάνος με ένα προσωπικό κρεσέντο μείωσε σε 48-43, περίπου στα μισά του δεκαλέπτου. Παρ’ ολ’ αυτά οι Μπάσχετοι έδειχναν να έχουν υπό τον έλεγχό τους την εξέλιξη του αγώνα διατηρώντας τη διαφορά μεταξύ των 5 και των 8 πόντων. Ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα των Angels, με επιμέρους σκορ 3-11, έμελλε να αλλάξει τη ροή του παιχνιδιού και να τους δώσει το προβάδισμα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με 54-56, 1.20’΄πριν το φινάλε, με δύσκολο καλάθι του Σερέφα. Οι Μπάσχετοι συνήλθαν από το σοκ και ισοφάρισαν αμέσως σε 56-56 με τις δύο εύστοχες βολές του Γκότζη. Στα 56,4’’ οι Angels ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα με 56-58, ύστερα από μακρινό σουτ του Σελεπέ, αλλά οι Μπάσχετοι βρήκαν ξανά απάντηση, με το όμορφο δίποντο του Ντεμίρη, με stepback 42,2’’ πριν το τέλος. Στην τελευταία επίθεση των Angels οι Μπάσχετοι εξάντλησαν τα 3 φάουλ που είχαν δικαίωμα και τόσο ο Σελεπές, όσο και ο Τζέκος (έπειτα από δικό του επιθετικό ριμπάουντ) αστόχησαν και δεν κατάφεραν να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους.

Έτσι το 58-58 έστειλε τις δύο ομάδες στον έξτρα χρόνο, κατά τη διάρκεια του οποίου οι Angels φάνηκαν να έχουν την ψυχολογία της ανατροπής με το μέρος τους και με εξαιρετική άμυνα (δέχθηκαν ένα πόντο σε πέντε λεπτά), έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη. Τα ψυχικά και σωματικά αποθέματα που βρήκαν στην παράταση τους έδωσαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα, καθώς τους 8 πόντους της παράτασης τους πέτυχαν 5 διαφορετικοί παίκτες, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με σκορ 59-66.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα, αλλά απελπιστικά μόνος, ήταν ο Σίνης των Μπάσχετων με 16 πόντους, ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ. Για τους Agnels οι Μαλλιγιάννης και Κοντοπάνος πέτυχαν από 14 πόντους, με κρίσιμα τρίποντα αμφότεροι, ενώ ακολούθησαν με 11 πόντους οι Σελεπές και Σερέφας (double double με 14 ριμπάουντ). Ακόμη άξια αναφοράς είναι και τα άκρως εντυπωσιακά 6 block του Παπαφώτη.