0%
0%
0%
0%

Οι Μπάσχετοι κέρδισαν την B.C. Abla με 52-57 για να πετύχουν την 1η τους νίκη στη σεζόν, με τον Χατζηθάνο να γράφει 23 πόντους και τους Μπάσχετους να έχουν 20% παραπάνω στα τρίποντα από την αντίπαλό τους, καταφέρνοντας να κερδίσουν με βολές του Καραγιωργη παρότι λίγο πριν το τέλος η διαφορά ήταν στο ένα σουτ!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ισοπαλίες στο Μ, το 4 και το 6 για τις δύο ομάδες από τον Μπιμπλη και τον Μακρη για την B.C. Abla με τον Αποστολόπουλο και τον Χατζηθανο να σκοράρουν για τους Μπάσχετους. Ο Χατζηθανος έφερε την ομάδα του στο 6-10, με τον Μουρμουρη να απαντά για το 9-10, αλλά το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Καραγιωργη και τον Μουρμουρη στο 10-15. Στη 2η περίοδο ο Καραγιωργης με τον Κανδηλα έφεραν τους Μπάσχετους ως το 12-21, με τον Μουρμουρη να μειώνει. Ο Χατζηθανος ήταν που σκόραρε για το 16-29 της ομάδας του, για να κλείσει το ημίχρονο στο 20-31 από τον Μπιμπλη. Στην επανάληψη ο Χατζηθανος σκόραρε για το 20-33 και το 22-34, με τον Μακρη και τον Μουρμουρη να μειώνουν σε 28-34 αρχικά και σε 33-36 στη συνέχεια. Ο Καραγιωργης κράτησε τους Μπάσχετους μπροστά, με τον Μουρμουρη να μειώνει στον πόντο, για να κλείσει από τον Αναστασιαδη το δεκάλεπτο στο 37-41. Στην 4η περίοδο ο Μακρης ισοφάρισε τον αγώνα σε 41-41, με τον Καλλινικο και τον Κανδηλα να σκοράρουν για το 41-45, για να έρθει ο Χατζηθανος για το 41-48. Ο Μουρμουρης απάντησε, με τον Αποστολόπουλο να γράφει το 44-52, πριν έρθει ο Μακρης για το 47-52. Ο Μπιμπλης μείωσε σε 50-53, με τον Κανδηλα να απαντά με βολές και τον Μακρη να γράφει το 52-55, αλλά οι βολές του Καραγιώργη για το 52-57 ήταν που έκριναν οριστικά το ματς.

Τα λάθη ήταν 9-13 στο ματς, τα κλεψίματα 4-6 και οι ασίστ 6-6. Στα ριμπάουντ οι Μπάσχετοι είχαν τον έλεγχο, 32-46 με 9-14 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 6/17 τρίποντα και την B.C. Abla 3/19. Στα δίποντα οι Μπάσχετοι είχαν 33% και η B.C. Abla 36%.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές ο Χατζηθανος είχε 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Καραγιωργης 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Κανδηλας 7 πόντους, 2 κλεψίματα. Για την B.C. Abla ο Μακρης είχε 27 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Μουρμουρης 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μπιμπλης 9 πόντους, 4 ριμπάουντ.