15.8%
53.8%
44.7%
14.8%

Οι Yugopiastika πέτυχαν μία ακόμα νίκη με 48-53 έναντι των Μπάσχετων, σε ένα παιχνίδι που δεν βρέθηκαν καμία φορά πίσω στο σκορ, όμως μόνο εύκολο δεν ήταν. Οι Μπάσχετοι δεν παράτησαν τον αγώνα σε κανένα σημείο του και παρ’ ότι δεν κατάφεραν ποτέ να προηγηθούν, τον διεκδίκησαν μέχρι το τέλος, απαντώντας σχεδόν σε όλες τις προσπάθειες των αντιπάλων τους να κλειδώσουν τη νίκη νωρίτερα από τα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για τους Yugopiastika σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ οι Μπάσχετοι υποχώρησαν στο 1-2.

Η Yugopiastika ξεκίνησε το παιχνίδι θέλοντας εξαρχής να επιβάλει τον ρυθμό της και τα κατάφερε, πετυχαίνοντας ένα γρήγορο 0-6 με τους Πανταζόπουλο, Σκάρα και Ντζιό να πετυχαίνουν από δύο πόντους έκαστος. Η άμυνά τους συνέχισε να είναι υποδειγματική μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου και δεχόμενοι μόλις επτά πόντους, έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 7-15.

Η διακοπή ευνόησε τους Μπάσχετους, που με ένα δυναμικό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο μείωσαν στο καλάθι (13-15), σε σύντομο χρονικό διάστημα, παίρνωντας σκορ από τον Παγκάκη, τον Καραγιώργη και τον Ντεμίρη. Παρ’ ολ’ αυτά οι Υugopiastika δεν άργησαν να ισορροπήσουν το ματς και επανάφεραν τη διαφορά στα προηγούμενα επίπεδα, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Μερζιώτη, που σημείωσε τους έξι από τους δώδεκα πόντους της ομάδας του, σ’ αυτή την περίοδο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 18-27.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες «αλληλοεξουδετερώθηκαν» πετυχαίνοντας αμφότερες από 14 πόντους, γεγονός που μάλλον άφησε περισσότερο ικανοποιημένους τους παίκτες της Yugopiastika, που είδαν τη διαφορά να παραμένει σταθερή, με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 32-41. Το σκοράρισμα στην τρίτη περίοδο ανέλαβαν κατά κύριο λόγο τα δύο «εννιάρια», με τον Σίνη να πετυχαίνει έξι πόντους και τον Παπακώστα οκτώ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Μπάσχετοι μπήκαν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι τέλους και κατάφεραν να μειώσουν σε 41-43 με το τρίποντο του Καραγιώργη, 4’ και 44’’ πριν τη λήξη του αγώνα. Στη συνέχεια ακολούθησε ένα σερί 0-8 για τους Yugopiastika, με τους Μερζιώτη και Τσακέτα να πετυχαίνουν από 4 πόντους. Ο Σωτηρόπουλος όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με πέντε διαδοχικούς πόντους, έδωσε την ευκαιρία στον Χατζηαγάπογλου να μειώσει σε 48-51, με εύστοχο σουτ, έπειτα από πάσα του Κάνδηλα, 18’’ πριν το φινάλε και ενώ προηγουμένως ο Παπακώστας είχε χάσει δύο βολές. Αμέσως μετά οι Μπάσχετοι ξαναέκαναν φάουλ στον Παπακώστα μέσα σε μόλις 7 δέκατα του δευτερολέπτου, ελπίζοντας να επαναλάβει την προηγούμενη αστοχία του. Ο Παπακώστας όμως στο δεύτερο σετ βολών φάνηκε πιο ψύχραιμος και πέτυχε και τις δύο, γράφοντας το τελικό 48-53 και βάζοντας τέλος στις όποιες ελπίδες των Μπάσχετων για ανατροπή.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μερζιώτης με 14 πόντους και 6/8 δίποντα, ενώ ακολούθησαν με 10 οι Τσακέτας και Παπακώστας. Για τους Μπάσχετους 14 είχε ο Καραγιώργης, ενώ 12 και 10 είχαν οι Ντεμίρης και Σίνης αντίστοιχα. Πρώτος ριμπάουντερ του παιχνιδιού ήταν ο Ανδρέου με 13, εκ των οποίων τα 6 επιθετικά.