6.3%
66.7%
26.8%
18.5%

Ένα ματς που κρίθηκε τελικά στην τελευταία επίθεση πραγματοποιήθηκε χθες στο κλειστό της Ριζούπολης για την Rising κατηγορία μεταξύ των Μπίρι-Μπίρι και του Κατσαπλιαϊκού. Οι παίκτες των Μπίρι-Μπίρι μπήκαν πολύ ζεστά στο ματς και σημείωσαν σερί 10-0. Δύο πόντοι δια χειρός Κοσμά και 6 από τον Πετάκο. Οι παίκτες του Κατσαπλιαϊκού έπρεπε να αντιδράσουν. Ο Παυλίδης με μία βολή άνοιξε το σκορ αλλά ο Τάτσης για τους Μπίρι-Μπίρι πετύχε ακόμη ένα δίποντο κάνοντας το 12-1. Δίποντο του Βανδώρου και τρίποντο του Παυλίδη μείωσαν το σκορ στο 12-6, για να έρθει σερί 6-0 από τους Μπίρι-Μπίρι με δίποντα των Μανιάτη και του Τάτση. Ο Βασιλικός πέτυχε το πρώτο δίποντο στο ματς για να απαντήσει ο Τάτσης με ακόμη ένα νέο δίποντο. Τρίποντο σημείωσε ο Παυλίδης για το σκορ της πρώτης περιόδου 20-11 υπέρ των Μπίρι-Μπίρι.

Η δεύτερη περίοδος ήταν πολύ σημαντική καθώς οι παίκτες του Κατσαπλιαϊκού πήραν μπρος. Με το καλημέρα έκαναν σερί 7-0 με τρίποντο του Παπαδόπουλου,δύο βολές του Παυλίδη και ακόμη ένα δίποντο του ιδίου. Το σερί έκοψε το δίποντο του Μικράκη για να ακολουθήσει νέο σερι 9-0 με τον Παυλίδη να παίρνει φωτιά και να πετυχαίνει τους επτά από τους εννέα πόντους. Ένα δίποντο σημείωσε σε αυτό το διάστημα ο Παπαδόπουλος με το σκορ στο 22-27 υπέρ του Κατσαπλιαϊκού. Οι Μπίρι-Μπίρι αντέδρασαν με τρια δίποντα, ένα του Μανιάτη και δύο του Τάτση για να περάσουν μπροστά με τη λήξη της δεύτερης περιόδου και το 29-27.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Μπίρι-Μπίρι να πετυχαίνουν 6 σερί πόντους, με δύο δίποντα του Τάτση και ένα δίποντο του Πετάκου. Με τρίποντο του Παυλίδη απάντησε ο Κατσαπλιαϊκός και ένα δίποντο του Βασιλικού. Την τρίτη περίοδο έκλεισαν με δύο δίποντα ο Τάτσης και ο Σπυράκος.

Τέταρτη και τελευταία περίοδος του ματς με τον Μικράκη να σημειώνει δίποντο για τους Μπίρι-Μπίρι. Με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Παπαδόπουλος για να σημειώσουν 4 σερί πόντους οι Μπίρι-Μπίρι. Δεν ξανά σκόραραν μέχρι τη λήξη του ματς. Οι παίκτεςς του Κατσαπλιαϊκού έκαναν την ύστατη προσπάθεια για να γυρίσουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα. Πρώτα ο Παυλίδης με δύο βολές, ύστερα ο Γαβριηλίδης με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι από κάτω και ο Βανδώρος με τον Παπαδόπουλο πέτυχαν αντίστοιχα από ένα δίποντο και ένα τρίποντο για το 45-43. Στις τελευταίες φάσεις καμία ομάδα δεν σκόραρε με τους παίκτες του Κατσαπλιαϊκού να έχουν τον τελευταίο λόγο. Ο Παυλίδης όμως ήταν άστοχος στα τελευταία δευτερόλεπτα από το τρίποντο αλλά η μπάλα βγήκε από τους Μπίρι-Μπίρι. Με 0,6 το χρονόμετρο ο Παπαδόπουλος πήρε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο αλλά ο Μικράκης ήταν εκεί για να τον κόψει στον αέρα και να δώσει την πολυπόθητη νίκη στην ομάδα του κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή.

Τρομερό ματς για γερά νεύρα το οποίο κρίθηκε από την πολύ σημαντική άμυνα του Μικράκη το τελευταίο δευτερόλεπτο. Οι  Μπίρι-Μπίρι πήραν την πολυπόθητη νίκη και σκαρφάλωσαν κι άλλο στη βαθμολογία. Ο  Κατσαπλιαϊκος με ρεκόρ πλέον 2-2 μπορούσε να πάρει το ροζ φύλλο αλλά δεν τα κατάφερε στο τέλος. MVP για τους νικητές δεν ήταν άλλος από τον του Μανιάτη με 7 πόντους 13 ριμπάουντ 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Πολύτιμη η βοήθειά του Τάτση ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ , έκανε 3 ασιστ, 2 κλεψίματα και ένα κόψιμο. Για τον Κατσαπλιαϊκο ο Παυλίδης ξεχώρισε με 23 πόντους ,11 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα καθώς και ο Παπαδόπουλος με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασιστ.