28.6%
56.3%
38.5%
25.0%

Οι B.C. Abla εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των Μπίρι Μπίρι στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήραν τη νίκη με 63-51. MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Μπελεχάκης ο οποίος είχε 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο ξεκίνημα του ματς οι Μπίρι Μπίρι μπήκαν πολύ δυνατά. Μικρακης και Μανιάτης έκαναν γρήγορα το 0-6. Το πρώτο καλάθι στο ματς για τους Abla το έβαλε ο Ορνεράκης μειώνοντας σε 2-6, όμως ο Μικράκης έδωσε άμεση απάντηση κάνοντας το 2-8. Τότε ήταν ώρα του Μπελεχάκη να φανεί στο παιχνίδι. Έβαλε 5 πόντους και μείωσε σε 7-8. Η αντίδραση ήταν άμεση και πάλι από τους Μπίρι Μπίρι, οι οποίοι έκαναν άλλο ένα 5-0 με τους Μικράκη και Καλάκο, ανεβάζοντας έτσι τη διαφορά πάλι στους 6 (7-13). Ο Ορνεράκης έβαλε ένα τρίποντο σπαζοντας έτσι το σερί των Μπίρι Μπίρι (10-13) για να έρθει ένα καλάθι από τον Καλάκο και να ανέβει πάλι η διαφορά, με το σκορ να γράφει 10-15. Το τελικό 15-15 της περιόδου το σημείωσαν οι Παντρευτάκης, με ένα δίποντο και Μπελεχάκης, με ένα τρίποντο.

Έχοντας πάρει φορά από το τέλος της πρώτης συνέχισαν το 5-0 σερί κάνοντας το 10-0 στην αρχή της δεύτερης περιόδου οι Abla πηγαίνοντας το σκορ στο 20-15 με δράστες τους Παντρευτάκη και Μακρή. Ο Μικράκης ξεκολλησε τους Μπίρι Μπίρι μειώνοντας σε 20-17 για να έρθει ο Μακρης και να κάνει το 22-17. Χαραλαμπόπουλος, Μικράκης και Μανιάτης έβαλαν από δύο πόντους και έδωσαν προβάδισμα στους Μπίρι Μπίρι με 22-23 για να έρθει ο Μακρής να ισοφαρισει σε 23-23, σκορ με το οποίο κλείσαμε και ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να κοντράρονται στα ίσα. Ο Μικράκης έδωσε ξανά προβάδισμα στους Μπίρι Μπίρι βάζοντας ένα τριποντο (23-26), αλλά οι Abla απάντησαν με ένα 5-0 από Ορνεράκη και Σωτηρόπουλο κάνοντας το 28-26. Ο Τσιμικλής ισοφάρισε σε 28-28, αλλά ο Μακρής βάζοντας μια βολή έδωσε ξανά προβάδισμα στους Abla με 29-28. Με ένα καλάθι και φάουλ ο Χαραλαμπόπουλος έβαλε τους Μπίρι Μπίρι μπροστά για ακόμη μια φορά στο ματς (29-31). Ο Μακρής και ο Παντρευτάκης έβαλαν από δύο πόντους δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στους Abla με 33-31,για να έρθει λίγο αργότερα ο Μανιάτης και να ισοφαρισει ξανά. Το τελικό 35-35 της περιόδου σημειώθηκε από ένα καλάθι του Μπελεχάκη το οποίο απάντησε ο Τσιμικλής.

Στην τελευταία περίοδο οι Abla έχοντας περισσότερες λύσεις χτύπησαν το ματς στο τέλος. Ο Χαραλαμπόπουλος έκανε το 35-37, αλλά άλλο ένα μικρό 5-0 έδωσε προβάδισμα ξανά στους Abla με 40-37. Το παιχνίδι ισοφαριστηκε και πάλι από τον Τσιμικλή (40-40), αλλά οι Abla έτρεξαν ένα 6-0 ακόμα με τους Μακρή και Κατσάτσο να είναι οι σκόρερ(46-40). Ο Μικράκης ο οποίος ήταν σε μεγάλη μέρα έβαλε άλλο ένα τρίποντο μειώνοντας σε 46-43 αλλά ο Μπελεχάκης δεν άντεξε και απάντησε κάνοντας το 49-43. Ο Μανιάτης έβαλε ένα έμμεσο τρίποντο κάνοντας το 49-46, αλλά το ίδιο έκανε και ο Μακρής για τους Abla (52-46). Ο Χαραλαμπόπουλος έριξε ξανά τη διαφορά κάνοντας το 52-48 αλλά δε εκείνο το σημείο εσβησαν οι μηχανές των Μπίρι Μπίρι ένα 7-1 που ανέβασε για πρώτη φορά το ματς στους 10 πόντους (59-49). Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τελικό 63-51 οι Abla δεν απειληθηκαν καθόλου παίρνοντας έτσι το ροζ φύλλο του αγώνα.

Πέρα από τον Μπελεχάκη πολύ καλό ματς έκαναν και οι Μακρής και Ορνεράκης. Για τους Μπίρι Μπίρι καλή εμφάνιση έκανε ο Μικράκης.