23.1%
86.7%
41.5%
36.8%

Οι Ξεφτιλάιζερς κάνοντας μια καταπληκτική εμφάνιση κέρδισαν σε ένα από τα ντέρμπι της αγωνιστικής τους Μυρμιδόνες με 68-58, έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού σχεδόν σε όλη τη διάρκεια. MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Ρούσσος με 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν φορτσάτες στο παρκέ, με τους Ξεφτιλάιζερς να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα και να το κρατούν σε όλη την περίοδο. Ο Γιώργος Τυπάλδος έγραψε το 2-0, 2-2 ο Παπαντωνίου, 10-2 με ένα 8-0 σερί οι Γιώργος Τυπάλδος, Ρούσσος και Αχιλλέας Τυπάλδος, 10-5 ο Γιοβάνης με τρίποντο, 14-5 οι Χαραλαμπόπουλος και Δημήτρης Δεδούσης, 14-11 με 0-6 σερί οι Χουλιάρας και Βερεντζιώτης, 17-11 με γκολ φάουλ ο Ρούσσος, 17-13 ο Γιοβάνης, 19-13 ο Χαραλαμπόπουλος και 19-15 με δύο βολές του Βερεντζιώτη για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μυρμιδόνες ξεκίνησαν καλά, πήραν προβάδισμα με έναν πόντο, όμως η συνέχεια τους δεν ήταν ανάλογη, με τους Ξεφτιλάιζερς να βρίσκουν ρυθμό από τα απανωτά κλεψίματα και να παίρνουν ξανά το προβάδισμα. Ο Παπαντωνίου έβαλε καλάθι για το 19-17, 23-17 οι Τσίτσος και Δεδούσης, 23-24 με 0-7 σερί δια χειρός Παπαντωνίου, 30-24 οι Δεδούσης, Ρούσσος και Γιώργος Τυπάλδος, 30-25 ο Χουλιάρας, 34-25 οι Ρούσσος και Γιώργος Δεδούσης και από δύο βολες οι Χουλιάρας και Παπαντωνίου για το τελικό 34-29 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες άρχισαν να σκληραίνουν το παιχνίδι τους, κάτι που όπως φάνηκε συμφερε τους Ξεφτιλάιζερς, οι οποίοι είχαν παραπάνω λύσεις και άνοιξαν τη διαφορά τους ακόμα λίγο στο τέλος της περιόδου. Ο Γιοβάνης μείωσε σε 34-31, 40-31 ο Ρούσσος, 40-32 ο Χουλιάρας, 42-32 ο Αχιλλέας Τυπάλδος με δύο βολές, 42-34 ο Παπαντωνίου, 47-34 οι Ρούσσος και Γιώργος Τυπάλδος, και 47-39 με ένα σερί 0-5 ξανά από τα χέρια του Παπαντωνίου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ξεφτιλάιζερς έβγαλαν τα πολυβόλα, ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και στους 18 και ουσιαστικά καθάρισαν το παιχνίδι αρκετά λεπτά πριν την λήξη του. Ο Βερεντζιώτης μείωσε σε 47-41, 59-41 με ένα 12-0 οι Γιώργος Τυπάλδος, Τσίτσος, Ρούσσος, Χαραλαμπόπουλος και Δεδούσης, 59-43 ξανά με καλάθι του Άκη, 62-43 ο Αρβανιτάκης με τρίποντο από την γωνία, 62-47 οι Παγούνης και Βερεντζιώτης, 63-47 ο Γιώργος Τυπάλδος, 63-49 ο Βερεντζιώτης ξανά, 65-49 ο Ρούσσος, 65-51 ο Παπαντωνίου, 66-51 με μια βολή ο Γιώργος Τυπάλδος, 66-54 ο ο Παπαντωνίου, 68-54 ο Ρούσσος και άλλοι 4 πόντοι από τον Παπαντωνίου για το τελικό 68-58 του αγώνα.

Για τους Ξεφτιλάιζερς, πέρα από τον Ρούσσο, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Γιώργος Τυπάλδος και Δημήτρης Δεδούσης. Για τους Μυρμιδόνες ξεχώρισαν οι Παπαντωνίου, Βερεντζιώτης και Γιοβάνης.