23.1%
44.4%
39.5%
19.2%

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψαν το ντέρμπι οι Μυρμιδόνες επικρατώντας φαινομενικά εύκολα με 70-49 των Heat που με ένα κακό δεύτερο ημίχρονο ηττήθηκαν για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα με τους Μυρμιδόνες να πανηγυρίζουν την 3η τους νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές. Με μόλις 7 παίχτες οι Μυρμιδόνες κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη, χτίζοντας μία διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο με τους παίχτες των Heat να μην καταφέρουν να επιστρέψουν στο ματς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Heat θα μπουν πολύ δυναμικά με ένα γρήγορο 0-5 από τους Σουβλέρη, Τούτση για να απαντήσουν στη συνέχεια οι Μυρμιδόνες με ένα σερί 7-0 για το 7-5. Με Σουβλέρη και Τούτση να δίνουν λύσεις στην επίθεση των Heat οι Μυρμιδόνες με rotation αλλά και πολύ όμορφο μπάσκετ θα πάρουν μία διαφορά 7 πόντων νωρίς στο παιχνίδι για να λήξει το 1ο δεκάλεπτο με σκορ 18-11.

Στην 2η περίοδο οι Heat θα μειώσουν την διαφορά με τους Αρβανιτάκη-Μιχαηλίδη για να απαντήσει ο Μπέμπελος των Μυρμιδόνων για το 20-15. Οι δύο ομάδες σκόραραν η μία μετά την άλλη για να πατήσουν γκάζι οι Heat και με ένα σερί 0-10 θα προσπεράσουν τους Μυρμιδόνες για το 25-29. Ένα εύστοχο τρίποντο από τον Βερεντζιώτη και ένα λει απ στον αιφνιδιασμό από τον Σουβλέρη θα κλείσει το πρώτο μισό του παιχνιδιού με τους Heat να προηγούνται με 29-31.

Στην επιστροφή, οι Heat έδειξαν να μην συνεχίζουν την πολύ δυναμική πορεία του πρώτου ημιχρόνου σκοράροντας μόλις 5 πόντους σε αντίθεση με τους Μυρμιδόνες που σκόραραν 21 πόντους παίζοντας παράλληλα πολύ καλή άμυνα. Οι Μυρμιδόνες έδειχναν να έχουν ενέργεια και λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης των αντιπάλων, αφού σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους. Το κλειδί όμως ήταν η πολύ πιεστική τους άμυνα αλλά και τα άστοχα σουτ των Heat. Το 3ο δεκάλεπτο θα λήξει με σκορ 49-36 υπέρ των Μυρμιδόνων.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο περιμέναμε το μπαμ από τους Heat για να δούμε το ντέρμπι που περιμέναμε. Ο Βερεντζιώτης και η παρέα του όμως δεν θα επιτρέψουν στους Heat να αντεπιτεθούν αυξάνοντας μάλιστα την διαφορά στο +26 (62-36). Το αποτέλεσμα είχε ήδη κριθεί με 4:30 να απομένουν για την λήξη του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να κάνουν επιθέσεις για να κυλήσει ο χρόνος. Τελικό σκορ 70-49 για τους Μυρμιδόνες που παραμένουν αήττητοι και πρώτοι στον βαθμολογικό πίνακα της Silver League μαζί με τον Αστέρα Ευελπίδων και τον Άφοβο Σεπολίων.

MVP του παιχνιδιού ο Άκης Βερεντζιώτης, ο αρχηγός της ομάδας των Μυρμιδόνων κάνοντας ένα πολύ μεστό παιχνίδι με πολύ καλή στατιστική πετυχαίνοντας 19 πόντους με 6/7 σουτ εντός πεδιάς και 6 ριμπάουντ. Θετική η παρουσία των Τσουράπη (15 πόντους, 9 ριμπάουντ) και Παπαντωνίου (11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) ενώ βοήθησαν πολύ οι Χουλιάρας με τα 9 ριμπάουντ και τις 8 ασίστ και ο Γιοβάνης με τα 10 ριμπάουντ που μάζεψε. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σουβλέρης πετυχαίνοντας 16 πόντους αλλά και ο Μιχαηλίδης με τους 10 πόντους, τα 6 ριμπάουντ και τα 4 κλεψίματα πετυχαίνοντας ένα +15 στο ranking της στατιστικής.