25.0%
60.0%
38.9%
29.2%

Οι Μυρμιδόνες κέρδισαν τους Jack’s για την 1η αγωνιστική της Silver με 61-72 για να μπουν με νίκη στη σεζόν και στο πρωτάθλημα, μετά από ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες. Παπαντωνίου και Γιοβάνης πήραν από το χεράκι την ομάδα τους, με τον Χουλιάρα και τον Βερεντζιώτη να ακολουθούν ως τη νίκη των Μυρμιδόνων που πήραν τον έλεγχο στο 4ο δεκάλεπτο.

Το ματς ξεκίνησε με 5-0 από τον Ελευθεριάδη, για να απαντήσει ο Μπαρμπερίδης. Ο Σαρικάκης έγραψε το 7-3, με τον Χουλιάρα να μειώνει, αλλά τον Γκλιάτη να κρατά μπροστά την ομάδα του. Ο Παπαντωνίου ισοφάρισε και μετά το τρίποντο του Αθανασιάδη έβαλε μπροστά τους Μυρμιδόνες, 12-13, με τον Βασιλείου Ι. να απαντά και με τον Γαλανάκη να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 18-13 για τους Jack’s.

Στη 2η περίοδο οι Jack’s έφτασαν στο 20-13, με τους Μυρμιδόνες να απαντούν με τον Χατζηδάκη, 20-17. Ο Μαντάκος σκόραρε για το 22-17, αλλά ο Γιοβάνης με τον Μπαρμπερίδη απάντησαν για το 22-23. Ο Γκλιάτης έβαλε ξανά μπροστά τους Jack’s, με τον Σαρικάκη να σκοράρει για το 28-23. Ο Γιοβάνης είχε πια ζεσταθεί, σκόραρε για το 28-25 και το 29-27, για να ισοφαρίσει ο Παπαντωνίου. Ο Αθανασιάδης έβαλε μπροστά την ομάδα του, Σαρικάκης και Ελευθεριάδης έγραψαν τρίποντα, 37-31, με το ημίχρονο να κλείνει με τρίποντο του Γιοβάνη, 37-34.

Στην επανάληψη ο Βερεντζιώτης έφερε το ματς στον πόντο, με τον Καμινιώτη να απαντά και στη συνέχεια να πατάνε οι ομάδες σε 5 ισοπαλίες ως το τέλος του δεκαλέπτου. Η πρώτη ήταν στο 39-39 από τον Βερεντζιώτη, Γαλανάκης και Βερεντζιώτης έγραψαν το 41-41, Γαλανάκης ξανά και Χουλιάρας το 43-43, με τον Αθανασιάδη και τον Χατζηδάκη να γράφουν το 47-47. Ο Γαλανάκης με τον Παπαντωνίου έφεραν το ματς στο 50-50, με τον Παπαντωνίου να πηγαίνει την ομάδα του στο 50-52 και τον Χουλιάρα να κλείνει το δεκάλεπτο με buzzer beater από τα 10 μέτρα για το 50-55.

Στην 4η περίοδο ο Χουλιάρας με 4 πόντους έφερε το ματς στο 50-59, αλλά οι Jack’s αντέδρασαν. Με τρίποντα από τον Αθανασιάδη και καλάθι και φάουλ του Σαρικάκη ισοφάρισαν σε 59-59. Όμως, οι Μυρμιδόνες πατούσαν πια καλύτερα στα πόδια τους, ο Παπαντωνίου με τον Γιοβάνη μοιράστηκαν ένα 0-8 για το 59-67. Ο Αθανασιάδης μείωσε σε 61-67, αλλά ο Παπαντωνίου έγραψε το 61-69. Μετά από εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις, στο 1:40 οι Μυρμιδόνες κατάφεραν με δύο επιθετικά ριμπάουντ και ένα κερδισμένο φάουλ να κάνουν 52 δευτερόλεπτα επίθεση με τον Μπαρμπερίδη να τη λήγει με τρίποντο στα 48 δευτερόλεπτα πριν το τέλος για το 61-72, που έκρινε οριστικά τον αγώνα.

Για τους νικητές ο Παπαντωνίου είχε 20 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Γιοβάνης 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Χουλιάρας 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Βερεντζιώτης 7 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Για τους Jack’s ο Αθανασιάδης είχε 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Σαρικάκης 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Γαλανάκης 9 πόντους, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα.