40.0%
53.3%
42.0%
12.5%

Οι Μυρμιδόνες κατάφεραν να κλείσουν πολύ καλά τα ατού της Laser Derm, κρατώντας την με αυτόν τον τρόπο χαμηλά στο σκορ με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν νικηφόρα το 2020 με τελικό σκορ 72-59. MVP του αγώνα ήταν ο Κωνσταντίνος Μπαρμπερίδης με 7 πόντους, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά ορεξάτες στο παρκέ, δείχνοντας την ίδια διάθεση σε άμυνα και σε επίθεση, δείγμα του πόσο καλά διάβασαν στις διακοπές. Παγούνης και Γιοβάνης ξεκίνησαν το παιχνίδι με 4-0, ο Τζουμάνης μείωσε σε 4-2 6-2 ξανά με καλάθι του Γιοβάνη, 6-7 με ένα 0-5 σερί του Κιτσάκη, 9-7 με τον Χουλιάρα να βάζει δύο βολές και τον Παπαντωνίου μια και 9-9 από τον Γανίτα. Καλάθι του Γιοβάνη για το 11-9, 11-11 από τον Τζουμάνη, 14-11 οι Παπαντωνίου και Χουλιάρας ξανά, 14-13 ο Νεαμονιτός και 16-13 ο Γιοβάνης για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν στην ίδια ένταση. Η Laser Derm κατάφερε να πάρει το προβάδισμα δύο φορές προς το τέλος του ημιχρόνου, όμως δεν κατάφερε να το κρατήσει ως το κλείσιμο, αφού ο πλουραλισμός που έχουν οι Μυρμιδόνες στην επίθεση δεν το επέτρεψε. Μπαρμπερίδης και Παπαντωνίου έβαλαν από ένα καλάθι για το 20-13, 20-15 από τον Νεαμονιτό για το 20-15, 23-15 με τρίποντο ο Χουλιάρας, 23-17 ο Γανίτας, 25-17 ο Βερεντζιώτης, 25-19 ο Τζουμάνης και 27-19 από τον Μπαρμπερίδη. Σε εκείνο το σημείο ακολούθησε ένα εξαιρετικό σερί των Κυζιρίδη, Τζουμάνη και Νεαμονιτό που σταμάτησε στο 0-11 και έδωσε προβάδισμα στην Laser Derm με 27-30, ο Τσουράπης ισοφάρισε σε 30-30, 30-32 ο Κυζιρίδης και 33-32 με άλλο ένα τρίποντο του Τσουράπη για να μπουν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το έργο συνεχίστηκε όπως και στα προηγούμενα δεκάλεπτα. Οι Μυρμιδόνες είχαν θέση οδηγού, όμως η Laser Derm ακολουθούσε σε απόσταση αναπνοής. Γιοβάνης και Παγούνης έβαλαν από ένα τρίποντο για το 39-32, οι Νεαμονιτός και Γιαβάσης μείωσαν σε 39-36, 41-36 ο Παπαντωνίου, 41-39 με τρίποντο ο Κιτσάκης, 43-39 ο Μπέμπελος και 43-43 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Τζουμάνη. Παγούνης και Παπαντωνίου έγραψαν το 47-43, 47-45 ο Νεαμονιτός, 49-45 ο Βερεντζιώτης, 49-46 με μια βολή ο Νεαμονιτός και 4-0 σερί με δύο βολές του Χατζηδάκη και ένα καλάθι του Βερεντζιώτη για το τελικό 53-46 του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο η Laser Derm προσπάθησε από νωρίς να κάνει την αντεπίθεση της, μείωσε αισθητά, όμως όταν οι Μυρμιδόνες κατάλαβαν ότι πάνε να μπουν σε μπελάδες πάτησαν γκάζι, ξεφυγαν στο σκορ και έκαναν σωστή διαχείριση στη συνέχεια για να πάρουν τη νίκη σχετικά άνετα στο τέλος. Ο Βερεντζιώτης έβαλε καλάθι για το 55-46, 55-51 οι Νεαμονιτός και Τζουμάνης, 62-51 με ένα 7-0 των Βερεντζιώτη και Χατζηδάκη, 64-53 ο Νεαμονιτός με δύο βολές, 67-53 με τρίποντο ο Μπαρμπερίδης, 67-55 ο Γανίτας, 70-55 με τρίποντο του Παπαντωνίου αυτήν τη φορά, 70-59 οι Γανίτας και Νεαμονιτός και 72-55 από τον Βερεντζιώτη, σκορ με το οποίο τελείωσε ο αγώνας.

Για τους Μυρμιδόνες, πέρα από τον Μπαρμπερίδη, πολύ μεγάλη συμβολή στη νίκη είχαν επίσης οι Βερεντζιώτης και Παπαντωνίου. Για την Laser Derm ξεχώρισαν Νεαμονιτός και Κυζιρίδης.