30.0%
50.0%
27.0%
36.0%

Σε ένα εκπληκτικό ματς, οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη ως το τέλος, με τους Los Amigos να παίρνουν τελικά την 2η σερί νίκη τους και την 3η στο φετινό πρωτάθλημα με το τελικό 57-56 απέναντι στη Νίκαια να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς. Οι δύο ομάδες ήταν σε όλο το ματς πολύ κοντά στο σκορ, με τον Τεντόμα από τους Los Amigos και τον Μαργέλλο από τη Νίκαια να δίνουν εκπληκτική παράσταση. Ο Νίκος Τεντόμας κέρδισε επάξια τον τίτλο του MVP της αναμέτρησης, έχοντας 38 πόντους και 9 ριμπάουντ!

Έναρξη του παιχνιδιού με τη Νίκαια να ξεκινάει με ένα σερί 0-6 από δίποντα των Τσελέπη και Μαργέλλο, ενώ ο Τεντόμας με τρίποντο μειώσε σε 3-6. Η Νίκαια με 2 ακόμα δίποντα θα κάνει το 3-10, με τους Los Amigos να τρέχουν ένα σερί 8-0 με 2 τρίποντα και 1 δίποντο για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 11-10 υπέρ των Los Amigos.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Νίκαια θα περάσει μπροστά στο σκορ με ένα σερί 3-9 για το 14-19, ο Τεντόμας με τρίποντο θα μειώσει σε 17-19 και ο Μαργέλλος με 2/2 βολές θα κάνει το 17-21. Στη συνέχεια, οι Los Amigos  με δίποντα των Βελέντζα και Τεντόμα θα ισφοαρίσουν σε 21-21, η Νίκαια θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 21-25 και ο Βελέντζας με 2/2 βολές θα κάνει το 23-25. Το 23-27 θα διαμορφώσει ο Μαργέλλος με δίποντο, ενώ ο Βελέντζας με 2/2 βολές θα κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 25-27.

Στην επιστροφή των ομάδων στο παρκέ, ο Τεντόμας με εύστοχη βολή θα κάνει το 26-27, ο Μαργέλλος με 2 δίποντα θα αυξήσει τη διαφορά στους 5 πόντους (26-31), ενώ οι Los Amigos με ένα σερί 11-2 θα περάσουν μπροστά για 4 πόντους, κάνοντας το 37-33. Η Νίκαια με τρίποντο από τον Μαργέλλο θα μειώσει στον πόντο (37-36), με τον Τεντόμα να ευστοχεί σε 2 σερί τρίποντα για να κάνει το 43-36. Στη συνέχεια, η Νίκαια με δίποντο του Δογραματζιάν θα μειώσει σε 43-38, με τον Τεντόμα να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με γκολ-φάουλ για το 46-38.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Νίκαια με ένα σερί 3-7 θα μειώσει σε 49-45, ο Σταφέτας με δίποντο θα δώσει ανάσα στους Los Amigos για το 51-46, ενώ η Νίκαια με νέο σερί 3-8 θα μειώσει στον πόντο για να κάνει το 54-53. Στη συνέχεια, ο Τεντόμας με 3/4 βολές θα κάνει το 57-53, με τον Μάλλη να ευστοχεί σε εκπληκτικό τρίποντο για το 57-56. Η Νίκαια είχε ακόμα μία ευκαιρία με τον Μαργέλλο να σηκώνεται για δίποντο, όμως δεν κατάφερε να ευστοχήσει και έτσι η νίκη και το ροζ φύλλο αγώνος πήγε στους Los Amigos.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Νίκος Τεντόμας με 38 πόντους και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, ενώ παράλληλα είχε και 9 ριμπάουντ. Από κοντά και ο Λέκκος με 2 πόντους, 14 ριμπάουντ και 6 τάπες, ενώ από τη Νίκαια ξεχώρισε η προσπάθεια του Μαργέλλου με 37 πόντους, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα.