22.7%
72.7%
43.2%
25.0%

Έπειτα από ένα συναρπαστικό ματς στην πρώτη κιόλας στροφή του Summer για Νίκαια και L.R. Lakers, οι τελευταίοι κατάφεραν να δραπετεύσουν με τη νίκη 65-69 από το κλειστό της Καισαριανής. Οι “λιμνάνθρωποι” φάνηκαν να πατούν καλύτερα στα πρώτα λεπτά και έτσι πήραν ένα μικρό προβάδισμα, η Νίκαια μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες σε απόσταση 4 πόντων. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε σε καλύτερη φάση ξανά τους Lakers, οι οποίοι πέρασαν ακόμη και με 12 μπροστά, όμως η Νίκαια με μπροστάρη τον φοβερό Μαργέλλο των 32 πόντων κατάφερε στα τελευταία λεπτά του ματς να περάσει μπροστά. Οι Lakers με δυο πολύτιμες βολές του Δερδενέ έστειλαν παρόλα αυτά το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου εκεί οι ίδιοι έδειξαν ψυχραιμία και πήραν πίσω το προβάδισμά τους, διατηρώντας το ως την λήξη του συναρπαστικού αυτού αγώνα.

Το ματς ξεκινάει με τρίποντο Αργυρόπουλου για το 0-3, Σιμιντζής και Μαργέλλος για το 5-3, Δερδενές, Βλαχάκης, Τζανουδάκης για το 5-10, Μαργέλλος και 7-10, ενώ οι Δήμου και Τζανουδάκης θα κάνουν το 7-14.

Δεύτερο δεκάλεπτο και δύο συναπτά τρίποντα Μαργέλλου μειώνουν στο 13-14, Τσιώτας και Δήμου για το 13-18, Μαργέλλος για το 15-18,15-20 οι Τζανουδάκης και Δήμου, Μαργέλλος και Σιμιντζής για το 18-20, Δήμου και 18-22, Σιμιντζής και 20-22, Λεβέντης και 20-24 με δυο βολές, Σιμιντζής για το 23-24, ενώ με μια βολή και ένα δίποντο του Λεβέντη το ημίχρονο θα κλείσει στο 23-27.

Τρίτη περίοδος και Δήμου-Δουρακάκης για το 23-32, Μαργέλλος και Τζελέπης για το 28-32, Δουρακάκης και Τσιώτας για το 28-40, Λιάπης και 30-40, Δήμου και 30-42, Μαργέλλος και 32-42, Δερδενές και 32-44, ενώ Μαργέλλος και Γαζεπίδης κάνουν το 35-44.

Τελευταίο δεκάλεπτο και Σιμιντζής για το 37-44, Δερδενές και 37-45, Μαργέλλος για το 39-45, Δερδενές και Τζανουδάκης για το 39-48, Λιάπης και Τζελέπης για το 43-48, Δήμου και 43-50, Γαζεπίδης, Μαργέλλος και Σιμιντζής για το 50-50, 50-52 ο Τσιώτας, Τζελέπης και Μαργέλλος για το 56-52, όσο ο Δουρακάκης με ένα μεγάλο τρίποντο θα κάνει το 56-55. Με 17″ να απομένουν ο Γαζεπίδης θα βάλει μια βολή, ο Δερδενές έπειτα θα βάλει 2/2 βολές από φάουλ που κέρδισε και με 8″ πλέον η Νίκαια είχε την επίθεση, δεν ευστόχησε και το ματς εστάλη στο έξτρα πενάλεπτο.

Παράταση και Μαργέλλος σκοράρει πρώτος για το 59-57, 59-59 ο Βλαχάκης, Μάλλης και 61-59, δυο βολές Τσιώτα για το 61-όλα, Μαργέλλος και 63-61, 63-63 ο Τσιώτας, Λιάπης σκοράρει για το 65-63, ωστόσο οι Lakers θα επιστρέψουν στο προβάδισμα με ένα 0-6 σερί στα τελευταία λεπτά και σκόρερ τους Δερδενέ, Βλαχάκη και Δήμου για το τελικό 65-69.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Τσιώτας, ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 10 πόντους με 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες, φτάνοντας έτσι τους 20 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Τσιώτας Χρήστος από τους Los Rebel Lakers ξεχώρισε και ο Δερδενές Χρήστος, με τον Λεβέντης και τον Δουρακάκη να ακολουθούν επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τη Νίκαια σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Μαργέλλος και ο Γαζεπίδης.