20.0%
55.6%
33.3%
12.5%

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Νίκαια απέναντι στην πολύ δυνατή ομάδα των Pick ‘n’ Troll στο κλειστό της Ριζούπολης. Το παιχνίδι ήταν πολύ κοντά από την αρχή με τις δυο ομάδες να δίνουν σπουδαίες μάχες και στις δυο πλευρές του γηπέδου, ωστόσο οι Νίκαια με την εμπειρία των παικτών της και με την βοήθεια της τύχης κατάφεραν να πάρουν τη νίκη κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες. MVP του αγώνα ήταν ο Τζελέπης με 8 πόντους, 20 ριμπάουντ, 1 ασσίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, ενώ εντυπωσιακός ήταν και ο Μαργέλλος που σημείωσε 32 πόντους.

Το σκορ άνοιξε ο Παπαγεωργίου κάνοντας το 0-2, ισοφάρισε ο Σιμιντζής σε 2-2, ενώ Χατζηκυριάκος και Παπαγεωργίου έκαναν το 2-6. Ο Μαργέλλος ευστόχησε σε δίποντο και ο Σιμιντζής σε μια βολή για τι 5-6, το 6-8 έκανε ο Κυβρικοσαίος, 7-8 από τον Τζελέπη και ο Κυβρικοσαίος με μια βολή έκανε το 7-9. Ο Μαργέλλος ισοφάρισε σε 9-9, ενώ ο Παπαγεωργίου έκανε το 9-12 με τρίποντο, για να κλείσει το δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παυλής έκανε το 9-14, ενώ Γαζεπίδης ευστόχησε σε ένα τρίποντο και ο Οικονομάκος σε ένα καλάθι για την ισοφάριση και το 14-14. 14-15 από μια βολή του Παυλή, 17-15 από τρίποντο του Μαργέλλου, ενώ οι Pick ‘n’ Troll με σερί 0-6 πήραν κεφάλι με σκορ 17-21. Με επιμέρους σκορ 7-1 η Νίκαια πέρασε και πάλι μπροστά με σκορ 24-22, ο Παπαγεωργίου μείωσε με μια βολή σε 24-23, ενώ το ημίχρονο τελείωσε με καλάθι του Τζελέπη με σκορ 26-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες εκτέλεσαν πάρα πολλές βολές με τους περισσότερους πόντους του δεκαλέπτου να σημειώνονται από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Στο ξεκίνημα ο Σιμιντζής έκανε το 28-23, ο Χατζηκυριάκος έκανε το 28-26 με τρίποντο, ο Τζιρίτης έκανε το 30-26, ενώ ο Κυβρικοσαίος έκανε το 30-28 με δυο βολές. 32-28 από δυο βολές του Μαργέλλου, 32-31 με τρεις βολές του Παυλή, 34-31 από τον Μαργέλλο με lay-up και 34-35, έπειτα από δυο βολές του Χατζηκυριάκου και καλάθι του Παπαγεωργίου. Ο Μαργέλλος με τρίποντο έκανε το 37-35, ο Παυλής ισοφάρισε σε 37-37, 39-37 από τον Τζιρίτη και 39-39 έπειτα από δυο βολές του Κυβρικοσαίου. Ο Τζελέπης με καλάθι και ο Μαργέλλος με δυο βολές έκαναν το 43-39, ενώ ο Βρυώνης με τρίποντο και ο Παυλής με δυο βολές έκαναν το 43-44. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τρεις εύστοχες βολές της Νίκαιας και σκορ 46-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Νίκαια με μικρό σερί 6-0 έκανε το 52-44, ο Κυβρικοσαίος μείωσε σε 52-46, ο Μαργέλλος έκανε το 54-46, ενώ ο Φιλιππίδης με γκολ φάουλ έκανε το 54-49. Ο Μαργέλλος με lay-up και με τρίποντο έγραψε το 59-49, ενώ οι Pick ‘n’ Troll με σερί 0-10 ισοφάρισαν σε 59-59 πηγαίνοντας για την μεγάλη ανατροπή. Η Νίκαια, ωστόσο, διαχειρίστηκε ψύχραιμα την κατάσταση και με 6 εύστοχες βολές του Μαργέλλου έφτασε στη νίκη με σκορ 65-59.