27.6%
43.3%
41.7%
12.0%

Έπειτα από μια τρομερή μάχη στο κλειστό της Καλλιθέας, οι Fundamentals έφυγαν με τη νίκη με 66-72 επί της Νίκαιας στην παράταση (κ.δ. 66-66). Οι νικητές είχαν τον έλεγχο το αγώνα στο πρώτο μέρος, με τη Νίκαια να μπαίνει δυναμικά στην τρίτη περίοδο και να ισορροπεί με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στη συνέχεια. Με 3 λεπτά για το φινάλε, οι Fundamentals είχαν ένα προβάδισμα 9 πόντων (52-61), όμως η Νίκαια αντέδρασε και με μια φοβερή ανατροπή προηγήθηκε με 66-62 στα 18”. Παρόλ’αυτά, ο συγκηνητικός Θωμάδης με ένα καλάθι και 2/2 βολές έστειλε το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο κι εκεί οι “ροζ” πήραν τη νίκη και έκλεισαν με θετικό τρόπο το 2023.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τους Fundamentals να μπαίνουν πιο δυνατά. Το σκορ άνοιξε ο Παπαγιάννης (0-2), ο Ποθητός πέτυχε από μέση απόσταση το 2-2, ο Αθανασιάδης από κοντά έκανε το 3-4, ο Οικονομάκος ισοφάρισε σε 4-4, οι Θωμάδης, Παπαγιάννης σημείωσαν το 4-9, ο Καρράς απάντησε για το 6-9, ο Θωμάδης με μια βολή έκανε το 6-10, ο Chevalier το 8-10 και ο Παπαγιάννης με 6 προσωπικούς πόντους το 8-16 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι «ροζ» αύξησαν τη διαφορά. Ο Αθανασιάδης πέτυχε μια βολή για το 8-17, οι Σιμιντζής, Ανδρεανίδης, Καστριώτης μείωσαν σε 13-17, οι Θωμάδης, Παπαγιάννης απάντησαν για το 13-23, οι Σιμιντζής, Ανδρεανίδης σκόραραν για το 16-23, ο Τασιόπουλος με ωραίο μπάσιμο το 16-25, ο Ανδρεανίδης με τρίποντο το 19-25, ο Παπαγιάννης με 5 προσωπικούς πόντους έκανε το 19-30 και ο Chevalier το 21-30 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τη Νίκαια να μπαίνει πολύ δυνατά και να ροκανίζει τη διαφορά. Αρχικά, ο Παπαγιάννης έκανε το 21-32, ακολούθησε σερί 0-8 από Σιμιντζή, Καρρά, Οικονομάκο για το 29-32, ο Θωμάδης πέτυχε το 29-34, οι Οικονομάκος, Chevalier μείωσαν στον πόντο (33-34), ο Θωμάδης με 5 προσωπικούς πόντους έκανε το 33-39, ακολούθησαν δύο απανωτά τρίποντα του Οικονομάκου για το 39-39, ξανά ο Θωμάδης για το 39-41, ο Καρράς από κοντά το 41-41, οι Σαρρής, Καραμάνος το 41-45, ο Σιμιντζής με μια δύσκολη προσπάθεια το 43-45, ο Θωμάδης με νέο καλάθι το 43-47 και ο Χατζίκος το 45-47, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Fundamentals να μπαίνουν δυνατά, να χτίζουν ξανά διαφορά και να παίρνουν το ροζ φύλλο. Οι Παπαγιάννης, Θωμάδης, Αθανασιάδης με 0-10 σερί έκαναν το 45-55, οι Σιμιντζής, Οικονομάκος μείωσαν σε 50-55, Θωμάδης και Καραμάνος πέτυχαν το 50-58, ο Σιμιντζής το 52-58, ο Θωμάδης με «γκολ-φάουλ» το 52-61 κι έπειτα ακολούθησε ένα επικό σερί 11-0 της Νίκαιας για το 63-61 με τους Σιμιντζή, Οικονομάκο και Ανδρεανίδη για το 63-61. Περνόντας στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ο Λάμπρης στα 39’’ με 1/2 βολές μείωσε σε 63-62, ο Οικονομάκος με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 4 (66-62) στα 18’’, ο Θωμάδης με ένα δίποντο και 2/2 βολές ισοφάρισε σε 66-66 στα 4,7’’, με τη Νίκαια να μην καταφέρνει να σκοράρει και να οδηγούμαστε σε παράταση.

Στο έξτρα δεκάλεπτο, οι Fundamentals είχαν περισσότερες δυνάμεις και πήραν τη νίκη. Οι Θωμάδης, Παπαγιάννης και Καραμάνος πέτυχαν από ένα δίποντο για το τελικό 66-72.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο τρομερός Γιάννης Θωμάδης, ο οποίος σημείωσε 32 πόντους, 24 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Παπαγιάννης και Λάμπρης. Από τη Νίκαια, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Οικονομάκου και Ποθητού.