13.3%
52.2%
36.4%
16.7%

Νίκαια vs Σφυριά 47-51.Παρολίγον τραγωδία για τα Σφυριά. Το 26-41 σκορ 3ου δεκαλέπτου έγινε 45-43 για την Νίκαια, 3 λεπτά πριν το φινάλε. Τα Σφυριά έδειξαν χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά και κατάφεραν να πάρουν την νίκη.Mvp του αγώνα ο καταπληκτικός Κωσταντινόπουλος με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 8 κλεψίματα!

Το ματς ξεκίνησε με εύστοχη βολή του Καραβά 1/2 και 0-1 για τα Σφυριά. Ο Σιμιντζής Κυριάκος με σουτ από την γωνιά πέτυχε το 2-1 για την Νίκαια. Ο Τσούκας και ο Καραβάς με λει-απ και ο Σαμέρας με λει-απ πέτυχαν το 2-7 .Η Νίκαια πέρασε μπροστά στο σκορ με 8-7 ,με τον Σιμιντζή Βλάση να σκοράρει 4 πόντους και ο Μάλλης με σουτ .Το δεκάλεπτο τελείωσε 8-9 με εύστοχο σουτ ο Σιαμαντάς.

Δεύτερο δεκάλεπτο και ο Σιμιντζής Βλάσης με σουτ έβαλε μπροστά στο σκορ την Νίκαια με 10-9.Απάντησε ο Τσούκας και με σουτ από την γωνιά πέτυχε το 10-11 για τα Σφυριά. Ο Χατζηαντωνίου ισοφάρισε 11-11 με 1/2 βολές και ο Κωνσταντινόπουλος με 2/2 βολές και με τρίποντο έκανε το 11-16.Ο Σιμιντζής Βλάσης με 1/2 βολές και ο Καρράς με σουτ μείωσαν σε 14-16.Ο Καραβάς με 1/2 βολές και ο Γεωργιάδης με σουτ από την γωνιά πέτυχαν το 14-19.Με τρίποντο ο Σιμιντζής Βλάσης το 17-19 και ο Κωνσταντινόπουλος με τρίποντο, με 1/2 βολές ο Μακρής και ο Νταλάκας με λει-απ έγραψαν το 17-25.Το δεκάλεπτο τελείωσε 20-25 με 2/2 βολές ο Χατζηαντωνίου και με 1/2 βολές ο Σιμιντζής Βλάσης.

Τρίτο δεκάλεπτο και ο Χατζηαντωνίου με ντραιβ μείωσε σε 22-25 για την Νίκαια. Ο Κωσταντινόπουλος με τρίποντο και ο Καραβάς νε 1/2 βολές το σκορ έγινε 22-29 για τα Σφυριά. Ο Μάλλης από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο πέτυχε το 24-29 και ο Σιαμαντάς από το low post και ο Κωνσταντινόπουλος με τρίποντο το 24-34.Ο Μάλλης με σουτ από την γωνιά πέτυχε το 26-34 και το δεκάλεπτο τελείωσε 26-41 ,ο Τσούκας με λει-απ, τρίποντο ο Κωνσταντινόπουλος και με λει-απ ο Σαμέρας.

Τελευταίο δεκάλεπτο και ο και με σερί 9-0 το σκορ έγινε 35-41 για την Νίκαια, αρχικά ο Σιμιντζής Βλάσης και ο Χατζηαντωνίου σκόραραν από το ζωγραφιστό, ο Σιμιντζής Βλάσης με ντραιβ,ο Χατζηαντωνίου με γκολ φάουλ. Τα Σφυριά με 2/2 βολές του Τσούκα έκαναν το 35-43.Η ανατροπή ολοκληρώθηκε και με σερί 10-0 το σκορ έγινε 45-43 τρία λεπτά πριν το φινάλε, αρχικά ο Σιμιντζής Βλάσης 10 πόντους του ,αρχικά με 1/2 βολές, με εύστοχο ντραιβ, από το ζωγραφιστό,με τρίποντο και με καλάθι από το ζωγραφιστό(3:01).Ο Σαμέρας με 1/2 βολές και ο Κωσταντινόπουλος με λει-απ (1:34)το προβάδισμα για τα Σφυριά 45-46.Ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Σιμιντζής Βλάσης (0:42)το 47-46.Ο Σιαμαντάς με καλάθι από το ζωγραφιστό(0:28) κέρδισε το φάουλ, έχασε την βολή όμως πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Κωσταντινόπουλος με 2/2 βολές πέτυχε το 47-50 (0:14). Ο Χατζηαντωνίου αστόχησε στο ντραιβ και ο Νταλάκας με 1/2 βολές(0:05) έγραψε το τελικό αποτέλεσμα 47-51.

Για τους νικητές ξεχώρισαν ακόμα ο Καραβάς με 5 πόντους,14 ριμπάουντ,1 ασίστ,3 κλεψίματα και 2 κοψίματα.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σιμιντζής Βλάσης με 27 πόντους  και 6 ριμπάουντ και ο Σιμιντζής Κυριάκος με 2 πόντους, 8 ριμπάουντ ,3 ασίστ και 3 κλεψίματα.