28.6%
58.8%
38.6%
12.0%

Συγκλονιστικό παιχνίδι διεξήχθη στο κλειστό της Καλλιθέας μεταξύ των Ξεφτιλάιζερς και της Μ.Κ.Ο., το οποίο κρίθηκε στην παράταση υπέρ των πρώτων με τελικό σκορ 54-53. Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν ισορροπημένες (27-28), όμως στην τρίτη περίοδο η ομάδα του κόουτς Αβούρη μπήκε δυναμικά και προηγήθηκε με +9 (27-36), κρατώντας το προβάδισμα μέχρι την τέταρτη περίοδο, όπου οι Ξεφτιλάιζερς έβγαλαν καλές άμυνες και έστειλαν το ματς στην παράταση, όπου η ευστοχία των ομάδων στις βολές και οι ορθότερες επιλογές των Ξεφτιλάιζερς έκριναν τον τελικό νικητή. Πλέον, η Μ.Κ.Ο. παραμένει στη ζώνη των playoffs με ρεκόρ 6-13, αλλά χρειάζεται τη νίκη την τελευταία αγωνιστική για να σιγουρέψει την πρόκριση στην postseason. Αντιθέτως, οι Ξεφτιλάιζερς κλείδωσαν και μαθηματικά την πρώτη θέση της βαθμολογίας της Silver League.

Το ματς ξεκίνησε με τους Ξεφτιλάιζερς να έχουν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο. Ο Αχιλλέας Τυπάλδος άνοιξε το σκορ με τρίποντο (3-0), ο Βιδάλης πέτυχε το 3-2, ο Κονιδάρης με “καλάθι και φάουλ” έκανε το 6-2, ο Γρηγορόπουλος το 6-4, νέο τρίποντο του Τυπάλδου Α. για το 9-4, ο Βιδάλης το 9-6, δίποντο του Κονιδάρη για το 11-6, ξανά ο Βιδάλης για το 11-8, μία εύστοχη βολή του Χαραλαμπόπουλου για το 12-8 και ξανά ο Βιδάλης για το 12-10. Με δύο εύστοχες βολές του Κονιδάρη έγινε το 14-10, οι Γρηγορόπουλος και Βιδάλης ισοφάρισαν σε 14-14, για να έρθουν οι Κονιδάρης και Τσίτσο να γράψουν το 18-14, με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μ.Κ.Ο. πήρε το προβάδισμα. Σερί 0-8 στο ξεκίνημα με τους Σωτηρόπουλο, Βιδάλη και Κωτσικογιάννη για το 18-22, οι Ξεφτιλάιζερς προσπέρασαν ξανά (25-22) με τους Γιώργο Τυπάλδο και Μαντανίκα, ο Σωτηρόπουλος σημείωσε το 25-24, ο Κονιδάρης το 27-24 και οι Σωτηρόπουλος, Τουρής έβαλαν μπροστά την ομάδα τους πριν την ανάπαυλα (27-28).

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τη Μ.Κ.Ο. να μπαίνει πιο αποφασισμένη. Πιο συγκεκριμένα, ένα σερί 0-8 από τους Τουρή και Γρηγορόπουλο έκανε το 27-36, οι Τσίτσος και Αναγνωστόπουλος μείωσαν σε 32-36, η Μ.Κ.Ο ξανά στο +9 (32-41) με τη βοήθεια των Μητριτζίκου και Βιδάλη, ο Κονιδάρης με 1/2 βολές έκανε το 33-41, με τον ίδιο τρόπο ο Τουρής για το 33-42 και με εύστοχες βολές των Χαραλαμπόπουλου και Αναγνωστόπουλου γράφτηκε το 36-42.

Τελευταία περίοδος στον αγώνα, με τους Ξεφτιλάιζερς να ανεβάζουν απόδοση και να στέλνουν το ματς στην παράταση. Ο Βιδάλης σκόραρε για το 36-44, ο Κονιδάρης απάντησε για το 38-44, ο Σωτηρόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο (38-47), σερί 6-0 των Ξεφτιλάιζερς για το 44-47 με τους Κονιδάρη, Τυπάλδο Α. και Χαραλαμπόπουλο, ο Κωτσικογιάννης από μέση απόσταση σημείωσε το 44-49, 2/2 βολές του Αναγνωστόπουλου για το 46-49, με τον ίδιο τρόπο ο Γρηγορόπουλος έκανε το 46-51, ο Γιώργος Τυπάλδος αρχικά σημείωσε το 48-51 από τα 6 μέτρα κι έπειτα ο Κονιδάρης με σπουδαίο τρίποντο στα 2:23 έστειλε το ματς στην παράταση (51-51), καθώς στις επόμενες κατοχές κυριάρχησαν οι άμυνες.

Στην παράταση, οι δύο ομάδες σκόραραν μόνο από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, με τους Ξεφτιλάιζερς να κάνουν καλύτερες επιλογές και να παίρνουν τη νίκη. Αρχικά, ο Αναγνωστόπουλος με 1/2 βολές έκανε το 52-51, ο Τυπάλδος Α. με κρύο αίμα πέτυχε 2/2 βολές, ο Βιδάλης με τη σειρά του με 57” να απομέμουν σημείωσε 2/2 βολές για το 54-53, που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς οι δύο ομάδες δεν ευστόχησαν στις τελευταίες τους επιθέσεις.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κονιδάρης, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 7 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Χαραλαμπόπουλος και Αχιλλέας Τυπάλδος. Από την Μ.Κ.Ο., ξεχώρισε η προσπάθεια των Βιδάλη, Τουρή και Γρηγορόπουλου.