32.0%
50.0%
25.8%
19.6%

Με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους έφυγαν από το κλειστό του Στ. Βενέτης οι ελλιπείς Ξεφτιλάιζερς, αφού επικράτησαν των Phoenix Bums με το τελικό 57-45 κάνοντας έτσι το 2/2 για φέτος απέναντι τους. Οι Phoenix Bums ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι με ένα γρήγορο 0-8, όμως ο Δεδούσης με 2 απαντά τρίποντα έβαλε την ομάδα του στο ματς και έδωσε ψυχολογία στους Ξεφτιλάιζερς. Στην 2η περίοδο, οι νικητές πήραν τα ηνία του παιχνιδιού, στο 3ο δεκάλεπτο άνοιξαν τη διαφορά του ματς και στην τελευταία περίοδο κράτησαν το προβάδισμα για να φτάσουν στην 12η φετινή τους νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Phoenix Bums να μπαίνουν δυναμικά στο γήπεδο με 2 δίποντα των Αθανασιάδη, Μοσκόφογλου, τρίποντο και βολή του πρώτου για το αρχικό 0-8, για να απαντήσουν οι Ξεφτιλάιζερς με 2 τρίποντα απανωτά του Δεδούση που θα μειώσουν στην κατοχή και το 6-8 της αναμέτρησης. Με καλάθι του Μοσκόφογλου, οι Phoenix Bums θα γράψουν το 6-10, ενώ την πρώτη περίοδο θα σφραγίσουν οι Ξεφτιλάιζερς με εύστοχο δίποντο μέσης απόστασης του Φωτόπουλου για το 8-10 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ένα δίποντο από τον Γαδ στην ρακέτα θα στείλει τη διαφορά στους 4 και το 8-12, ο Δεδούσης με τρίποντο και δίποντο και ο Κονιδάρης με 5 δικούς του πόντους θα βάλουν για πρώτη φορά τους Ξεφτιλάιζερς μπροστά στο ματς με το σκορ στο 18-12, ενώ ένα τρίποντο του Πανδή και ένα δίποντο του Αθανασιάδη, θα ροκανίσει τη διαφορά στον πόντο και το 18-17 της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει με 2 συνεχόμενα καλάθια ο Φωτόπουλος για τους Ξεφτιλάιζερς, με την ανάπαυλα να κλείνει τελικά στο 22-17 και το +5 για τους Ξεφτιλάιζερς.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Πολίτης με όμορφο δίποντο θα μειώσει στους 3 και το 22-19, οι Ξεφτιλάιζερς θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς με 2 βολές του Δεδούση και 2 δίποντα των Χαραλαμπόπουλο και Φωτόπουλο για το 28-19, ενώ ένα όμορφο και δύσκολο καλάθι του Πολίτη, θα μειώσει στους 7 πόντους και το 28-21 του ματς. Στη συνέχεια, ο Δεδούσης και ο Κονιδάρης με ένα γρήγορο 7-0 θα στείλουν το ματς στο +14 και το 35-21, ο Φωτόπουλος με δικό του τρίποντο θα μειώσει στο 35-24, ενώ ο Φωτόπουλος των Ξεφτιλάιζερς με δίποντο, θα κάνει το 37-24 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Αθανασιάδης με βολή θα ρίξει τη διαφορά στους 12 για το 37-25, ο Κονιδάρης με όμορφο lay up θα διαμορφώσει το 39-25, όμως οι Phoenix Bums, θα τρέξουν ένα σερί 0-9 με 3 τρίποντα των Αθανασιάδη και Μοίρα, για να σφραγίσουν την περίοδο στους 5 πόντους και το 39-34 του δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Δεδούσης με δύσκολο καλάθι θα κάνει το 41-34, ο Μοίρας θα απαντήσει έπειτα από όμορφη ασίστ του Κοβάτσου για το 41-36, όμως οι Ξεφτιλάιζερς με ένα σερί 8-0, έπειτα από τρίποντο του Φωτόπουλου, δίποντο του Δεδούση και γκολ-φάουλ του Κονιδάρη, θα διαμορφώσουν το 49-36 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο του Πανδή θα μειώσει στο 49-39, ο Κονιδάρης με βολή και τρίποντο θα κάνει το 53-39, με τον Πανδή να απαντά με δικό του εύστοχο τρίποντο για το 53-42 του ματς. Με 3 βολές των Χαραλαμπόπουλο και Φωτόπουλο, οι Ξεφτιλάιζερς θα κάνουν το 56-42, ο Πανδής με νέο τρίποντο θα μειώσει στο 56-45, ενώ ο Δεδούσης σφράγισε την αναμέτρηση με βολή για το τελικό 57-45.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Γιώργος Κονιδάρης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 18 πόντους με 9 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 5 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 26 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Κονιδάρη από τους Ξεφτιλάιζερς ξεχώρισε και ο Χαραλαμπόπουλος, με τον Δεδούση να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Phoenix Bums σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Πανδής και ο Κοβάτσος.