12.5%
47.8%
37.5%
16.0%

Ξεφτιλάιζερς – Αστέρας Ευελπίδων 55-47.Ποδαρικό με το δεξί για τους Ξεφτιλάιζερς ,παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 3ο δεκάλεπτο 22-35,κατάφεραν να ισοφαρίζουν 39-39 και στο 4ο δεκάλεπτο ολοκλήρωσαν την ανατροπή , ο Δεδούσης Δημήτρης με 4 πόντους του έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και πήραν το πρώτο το ροζ φύλλο για το 2020. Mvp του αγώνα ο Χαραλαμπόπουλος με 12 πόντους,12 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Το ματς ξεκίνησε με 1/2 βολές ο Χαραλαμπόπουλος 1-0 για τους Ξεφτιλάιζερς. Ο Μαγκώνης Θανάσης με τρίποντο πέτυχε το 1-3 για τον Αστέρα Ευελπίδων.Ο Χαραλαμπόπουλος ισοφάρισε 3-3,αλλά με 0-7 σερί το σκορ έγινε 3-10,αρχικά ο Μαγκώνης με λει-απ, ύστερα από κλέψιμο σκόραρε με λει-απ και ο Σκλήρης με τρίποντο. Ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Τσίτσος το 5-10 και ο Λακουρας με 2/4 βολές πέτυχε το 5-12.Ο Τσίτσος με σουτ το 7 -12 και το δεκάλεπτο τελείωσε 7-14 με ντραιβ ο Λάκουρας.

Δεύτερο δεκάλεπτο και ο Τσίτσος από το ζωγραφιστό μείωσε σε 9-14 για τους Ξεφτιλάιζερς. Ο Αστέρας Ευελπίδων με σερί 0-7 ξέφυγε στο σκορ με 9-21 ,Ο Μαγκώνης με τρίποντο και 2/2 βολές και ο Mindaugas με σουτ από την γωνιά. Ο Δεδούσης με 4/4 βολές και ο Τσίτσος με καλάθι από το ζωγραφιστό μείωσαν σε 15-21.Ο Λαμπρόπουλος με 1/2βολές το 15-22 και ο Δεδούσης με 1/2 βολές και ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Χαραλαμπόπουλος και το σκορ έγινε 18-22. Ο Μαγκώνης με τρίποντο το 18-25 και ο Τυπάλδος Γιώργος με 2/2 βολές το 20-25.Το δεκάλεπτο τελείωσε 20-27 με ντραιβ ο Λάκουρας.

Τρίτο δεκάλεπτο και ο Αστέρας Ευελπίδων με σουτ ο Σκλήρης και ο Μαγκώνης στο (+11)20-31.Ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Χαραλαμπόπουλος το 22-31 για τους Ξεφτιλάιζερς. Ο Μαγκώνης με 2/2 βολές και ο Λάκουρας με καλάθι από το ζωγραφιστό το σκορ έγινε 22-35.Οι Ξεφτιλάιζερς πήραν τάιμ άουτ και επέστρεψαν εντυπωσιακά με 15-2 σερί ισοφάρισαν 37-37.Αρχικά ο Αναγνωστόπουλος με σουτ, ο Τυπάλδος Γιώργος με 2/2βολές και ξανά με σουτ ο Αναγνωστόπουλος 28-35.Ο Ανδριόπουλος από το ζωγραφιστό το 28-37 και με 1/2 βολές ο Χαραλαμπόπουλος, ο Δεδούσης με λει-απ και τρίποντο και ο Αναγνωστόπουλος με τρίποντο,ισοπαλία 37-37.Με ωραία προσπάθεια ο Λαμπρόπουλος πέτυχε το 37-39 και το δεκάλεπτο τελείωσε 39-39 με 2/2 βολές ο Δεδούσης.

Τελευταίο δεκάλεπτο και ο Ανδριόπουλος με καλάθι από το ζωγραφιστό πέτυχε το 39-41 για τον Αστέρα Ευελπίδων. Οι Ξεφτιλάιζερς πέρασαν μπροστά στο σκορ με 45-41,ο Χαραλαμπόπουλος σκόραρε από το ζωγραφιστό και ο Δεδούσης Δημήτρης με floater και με ντραιβ. Ο Μαγκώνης με 1/2 βολές το 45-42 και ο Χαραλαμπόπουλος με νέο καλάθι από το ζωγραφιστό το 47-42.Ο Λαμπρόπουλος με 1/2 βολές και ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Μαγκώνης και μείωσαν σε 47-45.Ατομική προσπάθεια και ο Αναγνωστόπουλος σκόραρε από την γωνιά και ο Στραβοσκούφης ψύχραιμος στις βολές 4/4(1:38)(0:56) έγραψαν το 53-45.Ο Ανδριόπουλος μείωσε με 2/2 βολές (0:37)σε 53-47 και το τελικό σκορ 55-47 έγραφαν ο Αναγνωστόπουλος (0:31)και ο Δεδούσης (0:11)με 1/2 βολές.
Για τους νικητές ξεχώρισαν ακόμα ο Τσίτσος με 8 πόντους,16 ριμπάουντ,1 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Δεδούσης πρώτος σκόρερ για την ομάδα του με 17 πόντους.
Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μαγκώνης με 22 πόντους,15 ριμπάουντ 2 ασίστ ,3 κλεψίματα και 2 κοψίματα και ο Λάκουρας με 8 πόντους,6 ριμπάουντ,3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

5Τσαουρδάς Ανδρέας0010.000000021311004
7Mindaugas Vaiciunas200011100.0010.010100002