16.7%
45.0%
32.5%
17.4%

Η μισή δουλειά έγινε από τους Ξεφτιλάιζερς, που κέρδισαν με 47-62 τους Glory Road και έκαναν το 1-0 στη σειρά. MVP του αγώνα ήταν ο Θοδωρής Τσίτσος με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Στην πρώτη περίοδο το ματς ξεκίνησε με άγριες διαθέσεις στο σκοραρισμα. Οι δύο ομάδες έδειχναν να έχουν “διαβάσει” πολύ καλά τον αντίπαλο, είχαν λύσεις και πρόσφεραν ωραίο θέαμα. Ο Τσίτσος ξεκίνησε το ματς με 0-4, για να μειώσει ο Σάμι Χαμντάν με τρίποντο σε 3-4 και να ακολουθήσει ένα καλάθι του Δεδούση για το 3-6. Σεϊμένης και Βαλτινός έκαναν ένα 5-0 για να δώσουν προβάδισμα με 8-6 στους Glory Road, όμως οι Ξεφτιλάιζερς απάντησαν με ένα 0-5 των Τυπάλδο και Δεδούση για το 8-11. Δύο βολές του Σεϊμένη για το 10-11 και Τσίτσος, Χαραλαμπόπουλος από ένα καλάθι για το 10-15. Ο Βαλτινός μείωσε σε 12-15, ο Αναγνωστόπουλος ανέβασε στο 12-17 και ο Βαλτινός έβαλε ξανά καλάθι για να σημειώσει το τελικό 14-17 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο οι άμυνες σκληρυναν, το σκορ πήγε πιο χαμηλά, όμως το θέαμα ήταν εξίσου όμορφο. Στραβοσκούφης, Τυπάλδος,λογικά και Ρουσιάς έκαναν ένα 0-6 για το 14-23, με τον Καλλιτσάντση να μειώνει σε 16-23 και τον Δεδούση να γράφει τρίποντο για το 16-26. Ο Σεϊμένης μείωσε σε 18-26,ο Αναγνωστόπουλος απάντησε για το 18-29 και ο Σεϊμένης με ένα δικό του 6-0 έγραψε το τελικό 24-29 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Glory Road μπήκαν δυνατά, πήραν προβάδισμα, όμως μετά οι Ξεφτιλάιζερς έκαναν ένα καλό σερί, πήραν ξανά κεφάλι και μικρή, αλλά σημαντική σε τέτοια ματς, διαφορά για να μπουν με καλή ψυχολογία στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Δεδούσης ανέβασε στο 25-31, για να ακολουθήσει ένα 8-0 από Σεϊμένη και Αλεξ Χαμντάν για το 33-31. Τσίτσος, Χαραλαμπόπουλος, Δεδούσης και Τυπάλδος έκαναν ένα 0-10 για το 33-41 που ουσιαστικά έκοψε το πόδια των Glory Road. Ο Σάμι Χαμντάν έδωσε τρίποντη ανάσα στην παρέα του Καλλιτσάντση για το 36-41, με τον Τσίτσο να σημειώνει λίγο αργότερα το τελικό 36-43 του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι Ξεφτιλάιζερς εκμεταλλευτηκαν το momentum που είχαν, άνοιξαν κι άλλο τη διαφορά και πήραν τη νίκη στο πρώτο ματς της σειράς. Ο Τσίτσος έγραψε το 36-45, ο Σεϊμένης μείωσε σε 38-45 και ο Αναγνωστόπουλος έβαλε τρίποντο για το 38-48. Καλάθι από τον Καλλιτσάντση για το 40-48 και 0-10 από Χαραλαμπόπουλο, Αναγνωστόπουλο και Τυπάλδο για το 40-58. Αλεξ Χαμντάν και Βασίλης Σεϊμένης μείωσαν σε 44-58, ο Γιώργος Δεδούσης έγραψε το 44-60 και ο Βαλτινός έβαλε μια βολή για το 45-60. Καλάθι από τον Ηλιοπουλο για το 45-62 και 2/2 βολές από τον Καλλιτσάντση για το τελικό 47-62 του αγώνα.

Για τους Ξεφτιλάιζερς, πέρα από τον Τσίτσο, πολύ μεγάλη συνεισφορά στη νίκη είχαν και οι Αχιλλέας Τυπάλδος, Αναγνωστόπουλος, Δημήτρης Δεδούσης και Χαραλαμπόπουλος. Για τους Glory Road ξεχώρισαν οι Γιάννης Σεϊμένης, Αλεξ Χαμντάν και Καλλιτσάντσης.