50.0%
50.0%
33.3%
21.9%

Οι Ξεφτιλάιζερς κέρδισαν τους Jack’s με 59-62 σε έναν τρομερό αγώνα που κρίθηκε μετά από μεγάλη μάχη στο τελευταίο λεπτό του, όταν οι Jack’s είχαν τρία άστοχα τρίποντα και ένα λάθος στην προσπάθειά τους να βάλουν το καλάθι της νίκης! Οι Ξεφτιλάιζερς με τιτάνα Χαραλαμπόπουλο στη ρακέτα πήραν ένα πολύ δύσκολο και πολύτιμο ροζ φύλλο σε ένα ματς που πήγαινε πόντο πόντο και στα 40 λεπτά του!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ελευθεριάδη να σκοράρει, για να απαντήσουν οι Ξεφτιλάιζερς με τον Δεδούση, τον Χαραλαμπόπουλο και τον Αναγνωστόπουλο με ένα 0-9 για το 2-9. Ο Σαρικάκης με τον Ντάφλο σκόραραν για το 7-9, για να έρθει ο Χαραλαμπόπουλος με καλάθι και φάουλ για το 7-12. Ο Σαρικάκης μείωσε σε 10-12, με τον Δεδούση να γράφει τρίποντο για το 10-15 και το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Κελεμτζή στο 12-15.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Τυπάλδος Α. με τρίποντο έφερε το ματς στο 12-18, για να απαντήσει ο Ντάφλος. Ο Τσίτσος σκόραρε για το 14-20, με τον Ελευθεριάδη να βάζει 7 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του και να φέρει το ματς στο 21-23 με ένα τρίποντο του Στραβοσκούφη στο ενδιάμεσο. Ο Τσίτσος κράτησε την ομάδα του μπροστά, με τον Κελεμτζή να μειώνει στον πόντο, 25-26, και μετά από μια βολή του Αναγνωστόπουλου ο Σαρικάκης με τρίποντο έβαλε μπροστά τους Jack’s, 28-27. Ο Τσίτσος με τον Ελευθεριάδη αντάλλαξαν καλάθια με τον Αναγνωστόπουλο να βάζει 5 πόντους για το 30-34. Ο Βασιλείου απάντησε με τρίποντο, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Τυπάλδο Γ. στο 33-36.

Στην επανάληψη ο Κελεμτζής έφερε το ματς στο 35-36, με τον Χαραλαμπόπουλο και τον Τυπάλδο Γ. να απαντούν για το 35-40. Ο Ελευθεριάδης απάντησε με τρίποντο και ο Κελεμτζής ισοφάρισε σε 40-40 το ματς, για να έρθουν ο Τυπάλδος Γ. με τον Δεδούση για το 40-44 των Ξεφτιλάιζερς. Ο Κελεμτζής μείωσε σε 42-44 για να ισοφαρίσει ο Σαρικάκης, αλλά να έρθει ο Τυπάλδος Α. και με τρίποντο από τα 9 μέτρα να κλείσει το δεκάλεπτο στο 44-47.

Στην 4η περίοδο ο Σαρικάκης μπήκε με τρίποντο και ισοφάρισε σε 47-47, για να απαντήσει ο Τσίτσος με 4 πόντους για το 47-51. Ο Ελευθεριάδης έγραψε το 49-51, με τον Χαραλαμπόπουλο να γράφει καλάθι και φάουλ για το 49-54. Οι Jack’s επέστρεψαν και πάλι, τρίποντο του Σαρικάκη για το 52-54! Ο Τσίτσος σκόραρε για το 52-56, με τον Σαρικάκη να βάζει μια βολή και τον Ελευθεριάδη τρεις πόντους για το 56-56 και την ισοφάριση με 2:37 για το φινάλε. Ο Τυπάλδος Γ. με 2/2 βολές στο 2:22 έβαλε ξανά μπροστά με 56-58 τους Ξεφτιλάιζερς, για να έρθει ο Σαρικάκης στο 1:14 για το 59-58. Όμως, ο Στραβοσκούφης είχε άμεση απάντηση, 1:02 για τη λήξη έγραψε τρίποντο για το 59-61.

Οι Jack’s στο τελευταίο λεπτό πήραν δύο συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά τα τρία τρίποντα που επιχείρησαν ήταν άστοχα, με τους Ξεφτιλάιζερς να χάνουν βολές στα 29 δευτερόλεπτα, αλλά τους Jack’s να κάνουν λάθος στην τελευταία τους επίθεση και το ματς να κλείνει με μια βολή του Τσίτσου στην εκπνοή.

Για τους νικητές ο Χαραλαμπόπουλος είχε 12 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 τάπες, ο Τσίτσος 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Αναγνωστόπουλος 9 πόντους, ο Δεδούσης 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Τυπάλδος Γ. 8 πόντους, 4 ασίστ. Για τους Jack’s ο Ελευθεριάδης είχε 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Σαρικάκης 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Κελεμτζής 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα.