18.2%
42.9%
33.3%
36.4%

Η γκαντεμιά των Miners να χάνουν τα παιχνίδια στο νήμα συνεχίστηκε για άλλη μια αγωνιστική, αφού έχασαν από τους Ξεφτιλάιζερς με 49-47. MVP του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Χαραλαμπόπουλος με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 4 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ πήγε αρκετά ψηλά, με τις δύο ομάδες να έχουν μπει σχετικά χαλαρά στις άμυνες, πράγμα σπάνιο και για τις δύο πλευρές. Ο Δεδούσης έβαλε μια βολή στο ξεκίνημα για το 1-0, 1-4 οι τζαβάρας και Δήμας, απάντηση με 7-0 οι Αχιλλέας Τυπάλδος, Δεδούσης και Χαραλαμπόπουλος για το 8-4, 8-7 με τρίποντο ο Πασαλάρης, 11-7 με απάντηση από τον Δεδούση, 11-9 ο Σιούτης, 12-9 με μια βολή ο Αχιλλέας Τυπάλδος και 12-13 οι Τζαβάρας και Σιούτης. Χαραλαμπόπουλος και Δεδούσης έβαλαν από ένα καλάθι για το 16-13, ο Μπασιάς ισοφάρισε και ο Γιώργος Τυπάλδος απάντησε με το τρίτο τρίποντο των Ξεφτιλάιζερς στο ματς για το τελικό 19-16 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έγιναν λίγο πιο σκληρές αμυντικά, με αποτέλεσμα οι επιθέσεις να γίνουν αρκετά πιο άστοχες. Χρονόπουλος και Μπασιάς έβαλαν από ένα καλάθι για το 19-20, 22-20 από του; Γιώργο Τυπάλδο και Τσίτσο, 22-25 με ένα 0-5 σερί των Χρονόπουλο και Πασαλάρη, 24-25 ο Χαραλαμπόπουλος, 24-28 με άλλο ένα τρίποντο του Μπασιά και από ένα καλάθι οι Τσίτσος και Χαραλαμπόπουλος για το τελικό 28-28 της του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να κονταροχτυπιούνται στα ίσα, καμία από τις δύο δεν μπορούσε να πάρει το πάνω χέρι και με αυτό το δεκάλεπτο μας προετοίμασαν για ένα δύσκολο φινάλε. Ο Χαραλαμπόπουλος έβαλε μια βολή για το 29-28, 29-30 ο Σιούτης, 31-30 ο Δεδούσης, 31-34 οι Ράπτης και Τουμπακάρης, 33-34 ο Αχιλλέας Τυπάλδος, 33-39 με ένα 0-5 των Μπασιά, Χρονόπουλο και Πασαλάρη και 39-39 από τους Γιώργο Τυπάλδο και Τσίτσο για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι Ξεφτιλάιζερς ήταν πιο ψύχραιμοι στις τελευταίες λεπτομέρειες και κατάφεραν να φύγουν εκείνοι νικητές για να κλείσουν νικηφόρα το 2019. Ο Γιώργος Τυπάλδος έβαλε μια βολή για το 40-39, 40-43 από τους Τζαβάρα και Μπασιά, 44-43 μς τους Γιώργο Τυπάλδο και Χαραλαμπόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι, 44-45 ο Τζαβάρας ξανά, 46-45 από τον Τσίτσο και 46-47 με δύο βολές ο Χρονόπουλος 1:48 πριν τη λήξη. Απαντηση στην επόμενη επίθεση ο Δεδούσης για το 48-47 με 1:29 να μένει και στη συνέχεια οι Miners έχασαν το επόμενο σουτ. Γρήγορο και αβίαστο λάθος οι Ξεφτιλάιζερς με 1:10 να μένει, όμως οι Miners έκαναν επιθετικό φάουλ και έχασαν τεράστια ευκαιρία για προβάδισμα. Στη συνέχεια οι Ξεφτιλάιζερς πήγαν για βολές, δεν μπήκε καμία και στη διεκδίκηση του ριμπάουντ οι διαιτητές έδωσαν την μπάλα στους Ξεφτιλάιζερς, όμως ο Χαραλαμπόπουλος σήκωσε το χέρι για fair play, ένα από τα πιο δυνατά της χρόνιας, αφού η ομάδα του βρισκόταν μπροστά με μόνο έναν πόντο και το ματς ήθελε 25″ για λήξη. Οι Miners ήταν αστοχοι ξανά στην επόμενη τους επίθεση και με 6″ να μένουν πλέον οι Ξεφτιλάιζερς πήγαν για βολές. Άστοχες και οι δύο, όμως επιθετικό ριμπάουντ και 1/2 βολές στη συνέχεια από τον Γιώργο Τυπάλδο για το 49-47 με 4″ για λήξη. Στη συνέχεια οι Ξεφτιλάιζερς πίεσαν σε όλο το γήπεδο με αποτέλεσμα οι Miners να μην προλάβουν καν να σουτάρουν.

Για τους Ξεφτιλάιζερς, πέρα από τον Χαραλαμπόπουλο, πολύ καλό παιχνίδι έκαναν επίσης οι Γιώργος Τυπάλδος και Δημήτρης Δεδούσης. Για τους Miners ξεχώρισαν οι Μπασιάς και Τζαβάρας.