25.9%
76.5%
33.3%
16.1%

Σε έναν πολύ οριακό ημιτελικό οι Ξεφτιλάιζερς ήταν πιο ψυχραιμοι και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη κόντρα στους Oklaχωμα Thunder με 54-52. MVP του αγώνα ήταν ο Αναγνωστόπουλος με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο οι Ξεφτιλάιζερς φάνηκαν να είναι καλύτερα διαβασμένοι-προετοιμασμένοι και πήραν ένα μικρό προβάδισμα ψυχολογίας. Δέλλιος και Κατσαμακλής ξεκίνησαν με 0-4, για να ισοφαρίσει ο Αναγνωστόπουλος σε 4-4. Καλάθι του Τσιβρά για το 4-6, για να ακολουθήσει ένα 12-0 από τους Δεδούση, Χαραλαμπόπουλο, Τυπάλδο και Αναγνωστόπουλο για το 16-6. Το τελικό 16-8 της πρώτης περιόδου σημειώθηκε από τον Κατσαμακλή.

Στη δεύτερη περίοδο το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να ανοίγουν αρκετά τον ρυθμό και να μοιράζουν θέαμα. Ο Χαραλαμπόπουλος έβαλε μια βολή για το 17-8, 17-11 από τον Σαχινίδη και καλάθι του Χαραλαμπόπουλου ξανά για το 19-11. Ο Τσιβράς μείωσε σε 19-13, 21-13 από τον Τσίτσο και 21-15 από τον Βολτέα. Τρίποντο του Αναγνωστόπουλου για το 24-15 και 0-5 από Βολτέα και Τσάπαλο για το 24-20. Πάλι τρίποντο του Αναγνωστόπουλου για το 27-20 και απάντηση του Τσιβρά για το 27-23. Το τελικό 28-23 του ημιχρόνου σημειώθηκε από τον Αναγνωστόπουλο.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο συνέχισαν να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι χωρίς να μπορεί να ξεφύγει κάποιος. Ο Δέλλιος μείωσε σε 28-25, 30-25 από τον Αναγνωστόπουλο, για να μειώσουν σε 30-29 οι Τσιβράς και Μάνδυλας. Καλάθι του Τσιτσου για το 32-29, 32-31 από τον Κατσαμακλή και 35-31 από τον Δεδούση, απάντηση από τον Μάνδυλα για το 35-34 και 37-34 από τον Αναγνωστόπουλο. Τρίποντο του Δέλλιου για το 37-37, 39-37 από τον Τσίτσο και ισοφάριση από τον Τσιβρά. Δεδούσης και Τσίτσος για το 43-39, 43-41 από τον Μάνδυλα και 46-41 από τον Τυπάλδο. Το τελικό 46-43 του δεκαλέπτου σημειώθηκε από τον Τσάπαλο.

Τέταρτο δεκάλεπτο και οι Oklaχωμα Thunder μπήκαν πολύ δυνατά, πήραν κεφάλι στο σκορ, όμως οι Ξεφτιλάιζερς έδειξαν πυγμη και πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ. Κατσαμακλής και Σαχινίδης έβαλαν μπροστά με 46-49 την ομάδα τους, ο Δεδούσης μείωσε σε 48-49 και ο Δέλλιος έκανε το 48-50, για να ακολουθήσει ένα 5-0 από Τσίτσο και Αναγνωστόπουλο για το 53-50 και 53-52 με 2 βολές του Μάνδυλα 37″ πριν τελειώσει ο αγώνα. Με 16″ να μένουν ο Δεδούσης έβαλε μια βολή για το 54-52, για να ακολουθήσει μια επίθεση των Oklaχωμα την οποία έκοψε ο Τσίτσος δύο φορές για να δώσει ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του με αυτήν την άμυνα.

Για τους νικητές, πέρα από τον Αναγνωστόπουλο, καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Δεδούσης και Τσίτσος. Για τους Oklaχωμα Thunder καλή εμφάνιση έκαναν οι Τσιβράς και Κατσαμακλής.