31.8%
18.8%
38.6%
5.9%

Το 7ο συνεχόμενο δικό τους ροζ φύλλο σε συνδυασμό με τις ήττες για τους Angels και τους Miami Heal έφερε τους Ξεφτιλάιζερς μαζί με τους δύο προαναφερθέντες στη 2η θέση του ομίλου. Η νίκη με 69-50 επί των Pigs συνεχίζει το τρομερό σερί των Ξεφτιλάιζερς εδώ και δύο μήνες με τη μάχη για την πρώτη τετράδα να έχει ανάψει για τα καλά στον όμιλο!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τρίποντο του Τυπάλδου Α. για να απαντήσει ο Κλάδης. Ο Ηλιόπουλος έφερε την ομάδα του στο 5-2, αλλά οι Pigs με τον Δριβάκο απάντησαν για το 5-6. Ο Καζάς Γ. σκόραρε για το 7-6, αλλά οι Pigs πήραν και πάλι το προβάδισμα με τον Κλάδη, ο οποίος σκόραρε και για το 10-10 λίγο μετά. Με τον Ρουσιά οι Ξεφτιλάιζερς έφτασαν στο 14-10, ενώ ο ίδιος σκόραρε και για το 16-12, πριν κλείσουν ο Γεωργίου με τον Δημητριάδη Β. το δεκάλεπτο στο 16-16. Στη 2η περίοδο ο Ρουσιάς έφερε την ομάδα του στο 18-16, αλλά οι Pigs προσπέρασαν με τον Παπασημακόπουλο για το 18-19, με τον Γκουζέλη να τον μιμείται και τον Δημητριάδη Β. να σκοράρει για το 20-23 της ομάδας του. Ο Τυπάλδος Α. ισοφάρισε, με τον Δημητριάδη Β. να σκοράρει μια βολή. Ο Τυπάλδος Α. και πάλι ήταν εκεί, με τον Δριβάκο να γράφει το 25-26 και το 27-28 μετά από ένα καλάθι του Παπακώστα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 28-28.

Στην επανάληψη ο Ηλιόπουλος έβαλε μπροστά τους Ξεφτιλάιζερς με 30-28, για να απαντήσει ο Δημητριάδης Β. για το 30-31 σε αυτό που έμελλε να είναι το τελευταίο προβάδισμα της ομάδας του στο ματς. Ο Ρουσιάς ισοφάρισε και ο Τυπάλδος Γ. έβαλε μπροστά τους Ξεφτιλάιζερς. Τη σκυτάλη πήρε ο Παπακώστας που με ένα προσωπικό 7-0 έγραψε το 40-31 ολοκληρώνοντας ένα 10-0 για την ομάδα του. Το σερί διέκοψε ο Δριβάκος και μαζί με τον Δημητριάδη Β. μείωσαν σε 40-35, αλλά ο Τσίτσος ήταν εκεί για το 42-35. Ο Δριβάκος μείωσε και πάλι αλλά ο Παπακώστας με τον Ηλιόπουλο έφεραν για πρώτη φορά τους Ξεφτιλάιζερς σε απόσταση 10 πόντων, 47-37. Ο Δριβάκος απάντησε, με τον Γεωργίου να μειώνει σε 48-40, πριν έρθουν ο Ηλιόπουλος με τον Τυπάλδο Γ. και τον Τυπάλδο Α. για το 52-40 στο 30ο λεπτό.

Στην 4η περίοδο ο Καζάς Γ. έφερε το ματς στο 54-40 για την ομάδα του, με τον Δριβάκο να μειώνει και τον Δημητριάδη Β. να γράφει το 56-44. Ο Καζάς Γ. απάντησε, με τον Γεωργίου να φέρνει τους Pigs στο -12. Εκεί τους έφερε και ο Δημητριάδης Β. μετά την απάντηση των Ξεφτιλάιζερς, 60-48, για να έρθει ο Δριβάκος για το 60-50. Οι Ξεφτιλάιζερς όμως, έκλεισαν το ματς με ένα 9-0 σερί με τον Τυπάλδο Γ. και τον Καζά Γ. ελέγχοντας στο 2ο μέρος την αναμέτρηση.

Για τους νικητές ο Παπακώστας είχε 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 κλεψίματα με 6/11 εντός παιδιάς, ο Ηλιόπουλος 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Καζάς Γ. 10 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Τυπάλδος Γ. είχε 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Για τους Pigs ο Δριβάκος είχε 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Δημητριάδης Β. 16 πόντους, 12 ριμπάουντ.