20.7%
53.8%
45.9%
24.1%

Από τις στάχτες τους αναγεννήθηκαν οι Heat B.C. κάνοντας την πρώτη τους νίκη για το 2020 απέναντι στους Πασατέμπο Kings με το τελικό 62-57 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού. Οι Πασατέμπο Kings, παρόλο που βρέθηκαν μπροστά με 15 πόντους στο ημίχρονο, «κατάφεραν» να χάσουν την ευκαιρία να κερδίσουν τους ψυχωμένους Heat και το 2ο ροζ φύλλο στο φετινό πρωτάθλημα της Silver League. Συνηθισμένη βραδιά για τον Γιώργο Σουβλέρη ο οποίος πέτυχε 25 πόντους.

Ξεκίνημα του παιχνιδιού και οι Heat θα ανοίξουν το σκορ με όμορφη alley-oop πάσα του Σουβλέρη στον Τούτση για το 2-0, με τους Πασατέμπο Kings να πατάνε πιο δυναμικά στο παρκέ και με ένα σερί 0-10 θα κάνουν το 2-10. Ο Σουβλέρης θα μειώσει στους 6 πόντους με εύστοχο δίποντο για το 4-10 και ο Καραχάλιος θα απαντήσει με δύσκολο δίποντο για το 4-12. Στη συνέχεια ο Τούτσης θα ευστοχήσει σε δίποντο και ο Καραχάλιος θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για να πάει το ματς στο 6-14 με τον Σουβλέρη να δίνει προσωρινή λύση στους Heat με εύστοχο δίποντο για το 8-14. Οι Πασατέμπο Kings θα πατήσουν ακόμα περισσότερο το γκάζι για να φέρουν το ματς σε διψήφια διαφορά πόντων με εύστοχο τρίποντο του Καραχάλιου και δίποντο του Βλάχου για το 8-19. Οι Heat θα αντεπιτεθούν στην συνέχεια με ένα μίνι σερί 5-0 με 1/2 βολές του Τούτση και δύο δίποντα από τους Σουβλέρη, Γιορνταμιλάκη για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 13-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πασατέμπο Kings με πολύ καλή άμυνα αλλά και εύστοχες προσπάθειες θα αυξήσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Ο Καραχάλιος με δύσκολο τρόπο θα ευστοχήσει στο πρώτο καλάθι του 2ου δεκάλεπτου για το 13-21 με τον Τούτση να απαντάει για το 15-21. Στη συνέχεια, ο Μπάκας θα κάνει το 15-23 και ο Αντωνιάδης με εύστοχο σουτ θα μειώσει ξανά στους 6 για το 17-23. Εύστοχο τρίποντο από τον Μυριτζή με τους Heat να ευστοχούν σε 1/2 βολές του Γιορνταμιλάκη κάνοντας το 18-26. Ο Μπάκας θα φέρει ξανά την διαφορά σε διψήφιο αριθμό για το 18-28 για να απαντήσει ο Χατζηαναστασίου με σουτ κοντινής απόστασης για το 20-28. Με 2/2 τρίποντα θα συνεχίσουν οι Πασατέμπο Kings με τον εκτελεστή Λάγιο να φέρνει το ματς στο +14 (20-34) και τον Γιορνταμιλάκη να ευστοχεί σε 1/2 βολές για το 21-34. Το τελικό σκορ ημιχρόνου θα διαμορφώσει ο Καραχάλιος με εύστοχο δίποντο για το 36-21, πετυχαίνοντας την μεγαλύτερη διαφορά του ματς.

Στην επιστροφή των ομάδων από το ημίχρονο, όλα άλλαξαν. Οι Heat μπήκαν πιο αποφασισμένοι από ποτέ και με ένα σερί 13-2 (!) θα διαμορφώσουν το 34-38, χαρίζοντας θέαμα με τις φάσεις στην επίθεση, ενώ στην άμυνα μπέρδεψαν τους αντιπάλους τους με την άμυνα ζώνης που επέλεξαν να παίξουν. Οι Πασατέμπο Kings δεν μπορούσαν να βρουν λύση στην σκληρή άμυνα των Heat, όμως οι 6 «βασιλιάδες» κατάφεραν να βρουν δυνάμεις και με δικό τους σερί 0-5 με δίποντο του Λάγιου και τρίποντο του Παπαϊωάννου θα ανοίξουν ξανά την ψαλίδα της διαφοράς για το 34-43. Ο Σουβλέρης θα μειώσει στην συνέχεια με δίποντο σε 36-43 και ο Λάγιος με 2/2 βολές θα κάνει το 36-45. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του 3ου δεκαλέπτου, ο Αρβανιτάκης θα κερδίσει φάουλ και η μπάλα θα πάει στην side line για την εκτέλεση του πλαγίου. Εκεί ο Γιορνταμιλάκης θα βρει με ωραία πάσα τον Αρβανιτάκη και αυτός με τη σειρά του θα κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα, ευστοχόντας σε ένα μεγάλο τρίποντο στην λήξη του χρόνου με 4 χέρια αμυντικών να βρίσκονται μπροστά του για το 39-45.

Στο 4ο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο του αγώνα, το παιχνίδι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Οι Heat με ένα σερί 7-2 θα μειώσουν το ματς στον πόντο για το 46-47 με τον Μπάκα να ευστοχεί σε 1/2 βολές για το 46-48. Νέο τρίποντο από τον Σουβλέρη για να περάσουν μπροστά οι Heat για πρώτη φορά μετά το αρχικό 2-0 με τον πίνακα να αναγράφει 49-48. Ο Μπάκας με πολύ όμορφο καλάθι θα κάνει το 49-50 και ο Σουβλέρης με προσωπική προσπάθεια θα διαμορφώσει το 51-50 για να δώσει ξανά προβάδισμα στους Heat. Με 1/2 βολές, ο Μπάκας θα φέρει το ματς στα ίσα για το 51-51 με τον Σουβλέρη να πετυχάινει ακόμα ένα τρίποντο για το 54-51. Ο Παπαϊωάννου με δικό του τρίποντο θα ισοφαρίσει σε 54-54 και ο Αρβανιτάκης με την μπάλα να καίει θα γράψει το 57-54 με νέο τρίποντο πάνω από τα χέρια του αμυντικού του. Ο Μυριτζής έπειτα θα ευστοχήσει σε 1/2 βολές για να μειώσει στους 2 πόντους και ο Σουβλέρης με δύσκολο καλάθι θα κάνει το 59-55 για τους Heat. Στη συνέχεια, ο Μυριτζής με εύστοχο δίποντο μέσης απόστασης θα κάνει το 59-57 και ο Τούτσης με τον Αρβανιτάκη θα κλείσουν το ματς με 3/4 βολές για να διαμορφωθεί το τελικό 62-57.

MVP της αναμέτρησης σύμφωνα με την στατιστική, αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Τούτσης, ο οποίος έκανε double-double στο παιχνίδι με τους Πασατέμπο Kings με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ ενώ παράλληλα είχε 2 κλεψίματα και 2 τάπες πετυχαίνοντας 16 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης. Καταλυτική η παρουσία των Μιχαηλίδη (6 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Αρβανιτάκη (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα) και φυσικά δεν μπορούμε να παραλείψουμε την τρομερή εμφάνιση του Γιώργου Σουβλέρη ο οποίος πέτυχε το 40% των συνολικών πόντων της ομάδας του (25 πόντους). Από τους ηττημένους ξεχώρισε η προσπάθεια του Βλάχου με 4 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 ασίστ και 2 τάπες, αλλά και του Καραχάλιου με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.