25.0%
100.0%
52.4%
33.3%

Δυνατό παιχνίδι στην Καλλιθέα με τις ομάδες να είναι ισοροπημένες στο σκορ μέχρι το ημίχρονο και τους Jacks να παίρνουν μία διαφορά 6 πόντων στην 3η περίοδο για να κερδίσουν τους Πασατέμπο Kings με τελικό σκορ 72-64 στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής της Silver League, για να ανέβουν στον βαθμολογικό πίνακα με σκορ 4-6, αφήνοντας τους Πασατέμπο Kings με 1 μόλις νίκη και στο 1-8.

Ξεκίνημα του παιχνιδιού με τον Ελευθεριάδη να ανοίγει το σκορ για τους Jacks με εύστοχο τρίποντο για το 3-0 και τον Βλάχο να μειώνει με δίποντο σε 3-2. Νέο τρίποντο από τον Σαρικάκη αυτή τη φορά και δίποντο του Γαλανάκη για να διαμορφωθεί το 8-2 με τους Πασατέμπο Kings να αντιδρούν ισοφαρίζοντας το παιχνίδι με τους Καραχάλιο, Λάγιο να πετυχαίνουν 3 συνεχόμενα δίποντα για το 8-8. Προβάδισμα ξανά για Jacks με τους Ελευθεριάδη, Γαλανάκη για το 12-8 και ισοφάριση από τους Καραχάλιο, Μυριτζή για το 12-12. Στη συνέχεια με ένα μίνι σερί (7-0), οι Jacks θα προσπεράσουν κάνοντας το 19-12 για να απαντήσουν οι Πασατέμπο Kings με δικό τους σερί (0-6)  φέρνοντας το παιχνίδι στον πόντο για να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 19-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πασατέμπο Kings θα πάρουν για πρώτη φορά στο παιχνίδι προβάδισμα στο σκορ με τους Λάγιο, Μυριτζή να ευστοχούν σε τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα για το 19-23 και τον Βασιλείου να μειώνει σε 21-23. Ο Βλάχος θα κάνει το 21-25 με δύσκολη ενέργεια για να απαντήσουν οι Jacks με τρίποντο του Κελεμτζή και δίποντο του Σαρικάκη για το 26-25. Στη συνέχεια, οι Πασατέμπο Kings θα πάρουν ξανά το προβάδισμα με τον Παπαϊωάννου να ευστοχεί σε δίποντο για το 26-27 με τους Jacks να πατούν γκάζι και με ένα σερί 7-0 από τους Ελευθεριάδη, Καμινιώτη και Σαρικάκη θα περάσουν μπροστά για το 33-27. Οι Πασατέμπο Kings όμως το πάλεψαν και πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ με 2 τρίποντα από τους Λάγιο και Καραχάλιο και ένα δίποντο του Βλάχου, διαμορφώνοντας το 33-35 και τον Σαρικάκη να απαντάει με τρίποντο για το 36-35. Νέο προβάδισμα για Πασατέμπο Kings με τον Παπαϊωάννου με τον Κελεμτζή να απαντάει για το 38-37. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ο Βλάχος με εύστοχο τρίποντο θα δώσει το προβάδισμα στους Πασατέμπο Kings, με το κρύο αίμα του Σαρικάκη να απαντάει με τον ίδιο τρόπο, δίνοντας το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου στους Jacks για το 41-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Jacks θα διευρύνουν την διαφορά στους 5 πόντους με τους Ελευθεριάδη, Καμινιώτη να ευστοχούν σε δύο δίποντα για το 45-40 με τον Καραχάλιο να ευστοχεί σε σουτ μέσης απόστασης για να μειώσει σε 45-42. Με τους Καμινιώτη και Σαρικάκη να ευστοχούν σε δύο δίποντα, η διαφορά θα μεγαλώσει ξανά με το σκορ να είναι στο 49-42 και τον Παπαϊωάννου να ευστοχεί σε τρίποντο για να μειώσει ξανά σε 49-45. Στη συνέχεια, ο Γαλανάκης θα ευστοχήσει σε δίποντο για το 51-45 με τους Βλάχο, Καραχάλιο να ευστοχούν σε 2 δίποντα, μειώνοντας σε 51-49. Ένα σερί των Jacks όμως προς το τέλος τους 3ου δεκαλέπτου θα αυξήσει την διαφορά στους 8 πόντους (57-49) για να μειώσει ο Μυριτζής στην λήξη του χρόνου από μέση απόσταση κάνοντας το 57-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Jacks θα φτάσουν σε διψήφιο αριθμό την διαφορά τους για το  61-51 από τους Ελευθεριάδη, Κελεμτζή για να μειώσει ξανά ο Βλάχος στους 8 πόντους με εύστοχο δίποντο για το 61-53. Το 63-53 θα κάνει ο Κελεμτζής για να επιστρέψουν το παιχνίδι στους 6 πόντους οι Πασατέμπο Kings με τους Καραχάλιο και Βλάχο να ευστοχούν σε 2 δίποντα. Νέο τρίποντο του Σαρικάκη και δίποντο του Γαλανάκη για το 68-57 με τους Πασατέμπο Kings να μειώνουν με νέο σερί 0-7 από τους Λάγιο (2/2 βολές), Βλάχο (δίποντο) και Παπαϊωάννου (τρίποντο) για το 68-64 με 57’’ για την λήξη του παιχνιδιού. Οι Jacks όμως, όντας ψύχραιμοι στις βολές με 4/4 από τους Σαρικάκη, Γαλανάκη θα πάρουν τελικά το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 72-64.

MVP της αναμέτρησης ο Γιάννης Σαρικάκης με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασιστ, βοήθησε πλήρως την ομάδα του να φτάσει στην 4η της νίκη στο φετινό-δύσκολο πρωτάθλημα της Silver League. Άξιοι σύμμαχοί τους στάθηκαν οι Γαλανάκης (12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κελεμτζής (11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα) και Ελευθεριάδης (12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε η προσπάθεια του Βλάχου με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.