23.8%
45.0%
37.5%
25.0%

Σε ένα ματς όπου ήταν πίσω στο σκορ για τρεις περιόδους οι Miners κατάφεραν τελικά να πάρουν τη νίκη κόντρα στους Πασατέμπο Kings με 54-53. MVP του αγώνα ήταν ο Στάθης Παπαδόγιαννης με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στην πρώτη περίοδο οι Miners δεν πατουσαν καλά στο παρκέ. Σκοραραν με αρκετή δυσκολία, αλλά δεν ήταν μόνο στην επίθεση το πρόβλημα αφού και η άμυνα είχε τα θεματακια της. Ο Γρηγορακάκης έκανε το 0-2,ο Σιούτης ισοφάρισε σε 2-2 και ακολούθησε ένα 0-8 από Κοτζιά, Γρηγορακάκη, Μπάκα και Παπαϊωάννου για να πάει το σκορ στο 2-10. Σε 4-10 μείωσε ο Σιούτης, ο οποίος ήταν η μόνη ουσιαστική απειλή των Πασατέμπο. Ο Παπαϊωάννου έγραψε ένα τρίποντο για το 4-13, για να ακολουθήσει μια εύστοχη βολή από τον Σιούτη και άλλη μία από τον Δήμα για το 6-13. Το 6-16 έγινε ξανά με τρίποντο του Παπαϊωάννου για να μειώσει λίγο αργότερα ο πονοκέφαλος των Πασατέμπο, Σιούτης, σε 8-16 που ήταν και το τελικό του δεκαλέπτου.

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου οι Πασατέμπο συνέχισαν το ίδιο δυναμικά σε άμυνα και επίθεση, όμως στο δεύτερο πεντάλεπτο χαλάρωσαν και είδαν τη διαφορά που είχαν χτίσει να μειώνεται αισθητά. Η περίοδος ξεκίνησε με 1-9 για να φτάσει το σκορ στο 9-25. Τα καλάθια αυτά μπήκαν από τους Μπάκα, Κοτζιά, Γρηγορακάκη και Κορνελάκη. Σε εκείνο το σημείο όμως άρχισε η “κατρακύλα” για τους Πασατεμπο. Δέχτηκαν ένα 12-0 από τους Σιουτη, Δήμα και Παπαδόγιαννη και μειωσαν τη διαφορά πολυ γρήγορα από τους 16 στους 4(21-25). Ο Κορνελάκης ήταν αυτός που έλυσε τον γορδιο δεσμό σημειώνοντας 2/2 βολές για το τελικό 21-27 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Miners μπήκαν ξανά “αργά”. Δέχτηκαν ένα καλό και γρήγορο σερί το οποίο όμως κάλυψαν πάλι προς το τέλος του δεκαλέπτου. Μπάκας, Κορνελάκης και Παπαϊωάννου έτρεξαν ένα 0-7 σημείωσαν το 21-34 και ανάγκασαν τους Miners να καλέσουν πολύ νωρίς ένα time out. Μετά το time μπήκε άλλη ομάδα στο γήπεδο. Ο Παπαδόγιαννης μαζί με τους Τουμπακάρη, Μπασιά και Τζαβάρα έτρεξαν ένα 13-0 και έφτασαν στην ισοφαριση. Κορνελάκης και Γρηγορακάκης έβαλαν ξανά μπροστά τους Πασατέμπο με 34-37,Ο Τζαβάρας μείωσε σε 36-37,όμως ξανά ο Κορνελάκης σημείωσε το 36-39. Το τελικό 37-39 της περιόδου γράφτηκε από τον Τζαβάρα που είχε βρει ρυθμό.

Στην τελευταία περίοδο οι Miners δεν έκαναν ξανά το ίδιο λάθος με τις τρεις προηγούμενες. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά σε όλη τη διάρκεια με αποτέλεσμα η νίκη να κρίνεται σε λεπτομέρειες. Ο Μπασιάς σημείωσε το 39-39,ο Κορνελάκης έκανε το 39-41 και ακολούθησε ένα 6-0 με δύο τρίποντα του Τζαβάρα 45-41 που ήταν το πρώτο προβάδισμα στο ματς για τους Miners. Ο Κοτζιάς μείωσε σε 45-43, ο Μουμούρης όμως έστειλε ξανά τους Miners +4(47-43). Γρηγορακάκης και Κορνελάκης έκαναν ένα 0-4 και ισοφάρισαν σε 47-47, ο Παπαδόγιαννης όμως έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του με 49-47. Ο Μπάκας ισοφάρισε σε 49-49, όμως ο Μουμούρης ήταν ξανά εκεί για το 51-49. Ο Κοτζιάς μείωσε σε 51-50 με μια βολή και ο Παπαϊωάννου έγραψε το 51-53 με τρίποντο 1.10 πριν το φινάλε και “κόλλησε στον τοίχο” τους Miners. Ο Δήμας ισοφάρισε το ματς (53-53) με 50″ να μένουν. Στην επόμενη επίθεση ο Κορνελάκης πήρε ένα τρίποντο, αστοχησε και η μπάλα μετά τη διεκδίκηση πέρασε εκτός τελικής γραμμής με 35″ να μένουν. Στην επόμενη επίθεση των Miners η μπάλα έφτασε στον Τζαβάρα μέσα στη ρακέτα. Εκείνος είχε στην πλάτη τον ελαφρύτερο Παπαϊωάννου, ήθελε να πάει προς τα μέσα και πολύ καλά έκανε αφού κέρδισε αντιαθλητικο φάουλ. Έβαλε 1/2 βολές και σημείωσε το 54-53 με 20″ να μένουν και τα 14 να ανήκουν στους Miners. Στην προσπάθεια τους να φάνε όλο το χρόνο οι Miners αναγκάστηκαν να πάρουν ένα μακρινό τρίποντο το οποίο ήταν αστοχο. Η μπάλα πέρασε στους Πασατέμπο η οποίοι ήθελα μια γρήγορη επίθεση όμως οι Μπάκας και Κορνελάκης δεν συνεννοήθηκαν σωστά με αποτέλεσμα η κατοχή να περνάει στους Miners με 3″ να μένουν και ενώ οι Πασατέμπο έπρεπε να δώσουν ακόμα δύο ομαδικά, οπότε το μόνο που μπορούσαν να κάνουν για να κλέψουν το ματς ήταν να αναγκασουν σε λάθος τους Miners. Η πρώτη επαναφορά ήταν καλή, οι Πασατέμπο έκαναν φάουλ με 1,2 να μένει. Πίεσαν εξαιρετικά, έκλεισαν όλες τις επιλογές και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η επαναφορά των Miners να μη βρει παίκτη μέσα. Συνεχίζουμε να έχουμε 1,2″ στον χρόνο αλλά τώρα με την μπάλα να είναι στους Πασατέμπο. Η επαναφορά όμως ήταν προβλεψιμη. Ο Παπαδόγιαννης πετάχτηκε και έδωσε την μπάλα αφήνοντας 4 δέκατα στον αντίπαλο. Η επαναφορά έγινε, η μπάλα πήγε στον Μπακα όμως εκείνος δεν πρόλαβε τον χρόνο και έτσι οι Miners πήραν την νίκη με 54-53 και μπήκαν με το δεξί στο 2019.

Πέρα από τον Παπαδόγιαννη, εξαιρετική ήταν και η συνεισφορά των Σιούτη και Τζαβάρα για τους Miners. Για τους Πασατέμπο Kings καλό ματς έκαναν οι Γρηγορακάκης, Παπαϊωάννου και Κορνελάκης.