16.7%
53.3%
50.0%
10.5%

Την 3η τους νίκη σε 4 παιχνίδια κατάφεραν να κάνουν οι San Mames, αφού επικράτησαν με 30-46 στη 5η αγωνιστική του Summer. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο πρώτο ημίχρονο, με τους νικητές να ανοίγουν την ψαλίδα της διαφοράς στο 3ο δεκάλεπτο και να μην επιτρέπουν στους αντιπάλους την ανατροπή, αφού με την πολύ κλειστή τους άμυνα, δέχθηκαν μόλις 13 πόντους στα 2 τελευταία δεκάλεπτα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Γαλανή να ανοίγει το σκορ με 2 απανωτά δίποντα για το αρχικό 0-4, ο Ζούρης μείωσε με δικό του δίποντο στο 2-4 για την Ποιά Γέλασε, ενώ 2 βολές των Γαλάνη και Αργεντίνη, έγραψαν το 2-6 για τους San Mames στο ματς. Εκεί, ο Τσιχριτζής με τρίποντο μείωσε στο 5-6, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο, σφραγίσε με 3 βολές ο Παππάς για το 5-9 των San Mames στην περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Αργεντίνης με γκολ-φάουλ έκανε το 5-12, ο Γιαννάτος με βολή θα μειώσει σε 6-12, ενώ ένα σερί 2-9 από τους San Mames θα γράψει το 8-21 του ματς με 5 πόντους του γαλανή και από 2 των Αργεντίνη και Καλαμπαλίκη, με την Ποιά Γέλασε όμως να απαντά με ένα δικό τους 9-0, έπειτα από 5 πόντους του Κοτζαρίδη, 2 του Τσιχριτζή και ακόμα 2 του Γιαννάτου για το 17-21. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει με δίποντο στην αντίπαλη ρακέτα ο Γαλανής, γράφοντας με αυτόν τον τρόπο το 17-23 για την ομάδα του.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι San Mames θα το πιάσουν από εκεί που το άφησαν στο 3ο δεκάλεπτο και με 7 συνεχόμενους πόντους από 2 δίποντα των Γαλανή και Αργεντίνη, αλλά και τρίποντο από τη γωνία του Παππά, το παιχνίδι θα πάει ξανά στους 13 πόντους για το 17-30, ενώ η Ποιά Γέλασε θα μειώσει με δίποντο του Τζεβελεκίδη και 2/2 βολές του Γιαννάτου, γράφοντας έτσι το 21-30 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Γιαζάκος και ο Καλαμπαλίκης με 2 απανωτά δίποντα θα γράψουν το 21-34 για τους San Mames, η Ποιά Γέλασε θα απαντήσει και θα μειώσει με 2/2 βολές του Γιαννάτου για το 23-34, ενώ το 3ο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με νέο δίποντο ο Γιαζάκος, διαμορφώνοντας έτσι το 23-36 των San Mames στην περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γιαννάτος με τρίποντο θα μειώσει σε 26-36, ο Αργεντίνης με πολύ δύσκολο καλάθι θα κάνει το 26-38, ενώ η Ποιά Γέλασε με καλάθι του Εμμανούλ, θα μειώσει ξανά στους 10 και το 28-38 του ματς. Στη συνέχεια, ο Γιαζάκος με ένα απίστευτα δύσκολο καλάθι ανέμσα σε 2 αμυντικούς θα γράψει το 28-40, ο Ζούρης θα μειώσει με δικό του καλάθι στο 30-40, ενώ ένα εύστοχο ζεύγος βολών του Γαλανή, και 2 δίποντα των Παππά και Σαλματάνη θα διαμορφώσουν το 30-46 για το τελικό σκορ των San Mames.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Άγγελος Γαλανής ο οποίος σταμάτησε στους 16 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ, για να συγκεντρώσει 16 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Αργεντίνης και Γιαζάκος, ενώ από τους Ποιά Γέλασε ξεχώρισε η προσπάθεια των Τσιχριτζή και Εμμανουήλ.