0%
0%
0%
0%

Ο Ρεμπελιακός κέρδισε τους Miners με 57-52 για να προκριθεί στον τελικό του Α1 για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, όπου θα προσπαθήσει να επαναλάβει τον περσινό θρίαμβο, κατακτώντας τον τίτλο. Το ματς ήταν κλειστό με χαμηλό σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν σε όλο το ματς που κρίθηκε στο τελευταίο δίλεπτο.

Τα λάθη ήταν 16-18, τα κλεψίματα 8-4 και οι ασίστ 15-13 στο ματς. Οι Miners είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ, 40-48 με 12-19 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 6/26 τρίποντα και τους Miners 1/17. Στα δίποντα ο Ρεμπελιακός είχε 13/37 και οι Miners 19/53.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές ο Κατιακος είχε 14 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Ηλιάκης 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Σιαμος 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Τουλικάρογλου 10 πόντους. Για τους Miners ο Καρκανιας είχε 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ο Αγάθος 12 πόντους, 15 ριμπάουντ, ο Αρβανιτελης 6 πόντους, 13 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ χαμηλό σκορ για τις δύο ομάδες, με τον Ρεμπελιακό να μπαίνει με τον Κατιάκο για το 5-2, αλλά τους Miners να απαντούν με Αγαθο και Κυνηγόπουλο για το 5-8. Η πρώτη περίοδος έκλεισε μόλις στο 6-8, με τον Ηλιάκη να σκοράρει στο ξεκίνημα της 2ης για το 9-8 της ομάδας του. Οι Miners πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και με τον Μπενετση, τον Καρκακια και τον Κωτσιδη προηγήθηκαν με 9-14. Ο Ηλιάκης ήταν ο μόνος που σκόραρε για τον Ρεμπελιακό, 12-14, με τον Αρβανιτελη να φέρνει το ματς στο 12-18 για την ομάδα του. Ξανά ο Ηλιάκης ήταν εκεί για τον Ρεμπελιακό, 16-18, με τον Σιάμο στη λήξη της περιόδου να γράφει καλάθι και φάουλ για το 19-18 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Αγάθος μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ, 19-24, με τον Ηλιάκη και τον Κατιάκο να απαντούν με τρίποντα για το 25-24 και τον Τουλικάρογλου με τον Καρρά και τον Σαρρή να φτάνουν το σερί του Ρεμπελιακού στο 12-0 για το 31-24. Ο Miners αμέσως βρήκαν απάντηση με Καρκακια και Κωτσίδη, 31-29, για να γράψει ο Τουλικάρογλου με δύο τρίποντα το 37-32. Ο Καρκανιάς μείωσε σε 37-34 και 38-36, για να φέρει ο Τουλικάρογλου και πάλι το ματς στο 41-36, με τον Καρκανια να μειώνει σε 41-37 αλλά τον Ρεμπελιακό να κλείνει την περίοδο στο 44-37. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Καρκακιας μείωσε σε 44-40 και μετά την απάντηση του Καρρα, ο Αγάθος με τον Αρβανιτελη και τον Καρκανιά ήταν που ισοφάρισαν σε 46-46. Ο Σιάμος σκόραρε για το 48-46 και ο Κατιάκος για το 52-48, με τον Αγάθο να μειώνει σε 52-50. Ο Σιάμος ήταν που με δύο καθοριστικά καλάθια έφερε το ματς στο 56-50 για τον Ρεμπελιακό, με τον Χρονόπουλο να μειώνει από τη γραμμή των βολών, αλλά το ματς να κλείνει στο 57-52 για τον Ρεμπελιακό από τον Σιάμο.