19.0%
52.6%
40.4%
29.4%

Με το 13ο ροζ φύλλο κατάφεραν να φύγουν από το κλειστό του Αιγάλεω οι Έμπυροι, αφού επικράτησαν με δυσκολία απέναντι στους μαχητικούς Ρούκουnes του Πανόπουλου με το τελικό 55-63, στην 16η αγωνιστικής της φετινής Bronze League. Οι Έμπυροι μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι, χτίζοντας μάλιστα διαφορά 17 πόντων στο 3ο δεκάλεπτο. Οι Ρούκουnes δεν τα παράτησαν όμως, πάτησαν γκάζι και μείωσαν στα τελευταία λεπτά μέχρι και τους 3 (55-58), όμως ο χρόνος ήταν ελάχιστος και έτσι δεν κατάφεραν να κάνουν την πλήρη ανατροπή. Με τη νίκη αυτή, οι Έμπυροι κατάφεραν να παραμείνουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή του Β’ ομίλου, σε συνδυασμό με τη χθεσινή ήττα των Aladalon.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Νεαμονιτό να ανοίγει το σκορ με δίποντο για το αρχικό 2-0 και τους Έμπυρους να μπαίνουν στο παιχνίδι με δίποντο του Παπάδη και 5 σερί πόντους του Δεμέτη για το 2-7, για να μειώσει με βολή αυτή τη φορά ο Νεαμονιτός, γράφοντας το 3-7 του παιχνιδιού. Εκεί, ένα ακόμα δίποντο στη ρακέτα από τον Δεμέτη θα διαμορφώσει το 3-9 των Έμπυρων, ο Τραυλός θα απαντήσει με σουτ μέσης απόστασης μειώνοντας ξανά στους 4 και το 5-9, όμως 2 τρίποντα από τους Ρίζο και Δεμέτη, θα στείλουν τη διαφορά στους 10 και το 5-15 του ματς. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο απάντηση του Πανόπουλου θα μειώσει στο 8-15, ο Μαυρόγιαννης με βολή θα κάνει το 8-16, ενώ ένα ακόμα τρίποντο του Μουρίκη για τους Ρούκουnes, θα ρίξει τη διαφορά του ματς στους 5 πόντους και το 11-16 του παιχνιδιού. Με ένα εύστοχο τρίποντο του Ρίζου, οι Έμπυροι θα γράψουν το 11-19, ο Κουρεντζής με 2/2 βολές θα μειώσει στο 13-19, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν οι Έμπυροι στο +9, ύστερα από δίποντο και βολή του Κολοβού που διαμόρφωσε το 13-22 της περιόδου για την ομάδα του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Ρούκουnes θα καταφέρουν να ροκανίσουν τη διαφορά του ματς μέχρι και τους 5 πόντους έπειτα από 2 δίποντα των Τραυλό και Κουρεντζή για το 17-22, οι Έμπυροι θα απαντήσουν με 5 συνεχόμενους πόντους του Δεμέτη, ύστερα από γκολ-φάουλ και δίποντο για το 17-27, ενώ ο Νεαμονιτός με 2/2 βολές, θα κλείσει την ψαλίδα της διαφοράς στους 8 και το 19-27 του παιχνιδιού. Εκεί, ένα ακόμα τρίποντο από τον Δεμέτη και 2/2 βολές του Ρίζου θα γράψουν το 19-32 της αναμέτρησης, ο Κουρεντζής με όμορφο follow θα μειώσει στο 21-32, ενώ το πρώτο ημίχρονο, θα κλείσουν με δίποντο ο Μαρτσάκης και 2/2 βολές ο Κολοβός, στέλνοντας τις δύο ομάδες στους πάγκους με το σκορ στο 21-36 για τους Έμπυρους.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Παπάδης με δίποντο θα κάνει το 21-38, ο Νινιός με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει για το 23-38, ενώ ο Δεμέτης με δικό του καλάθι, θα διαμορφώσει το 23-40 του ματς. Εκεί, ο Νινιός με νέο δίποντο έγραψε το 25-40, ο Κολοβός κάτω από το καλάθι θα απαντήσει για το 25-42, όμως ένα τρίποντο του Ασβεστά, θα μειώσει τη διαφορά του ματς στους 14 και το 28-42. Στη συνέχεια, ένα δίποντο του Δεμέτη έγραψε το 28-44, ο Ασβεστάς με τρίποντο ξανά έριξε τη διαφορά στους 13 και το 31-44, όμως οι Έμπυροι θα απαντήσουν με 2 δίποντα των Δεμέτη και Ρίζο για το 31-48 του ματς. Με 2 δίποντα των Ρούκουnes από τους Νινιό και Λιβανό, η διαφορά θα πέσει ξανά στους 13 και το 35-48, ο Ρίζος με σουτ μέσης απόστασης έγραψε το 35-50, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο, σφράγισε με 2 συνεχόμενα δίποντα ο Τραυλός, γράφοντας έτσι το 39-50 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ένα δίποντο μέσης απόστασης του Δεμέτη θα φέρει το 39-52 του ματς, οι Ρούκουnes με 3 απανωτά δίποντα των Κουρεντζή (2) και Νεαμονιτό (1), θα μειώσουν σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά για το 45-52, ενώ ένα καλάθι από τον Παπάδη, θα ξεκολλήσει επιθετικά του Έμπυρους, γράφοντας έτσι το 45-54 του ματς. Στη συνέχεια, ο Λιβανός και ο Γανέλης με 2 δίποντα θα μειώσουν στο 49-54, ο Ρίζος με δίποντο θα φέρει το 49-56 του ματς, ενώ ο Μουρίκης, πολύ γρήγορα θα μειώσει εκ νέου στους 5 και το 51-56 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Ρίζος με 2/2 βολές θα κάνει το 51-58, οι Ρούκουnes θα μειώσουν με 2 δίποντα των Γανέλη και Νεαμονιτό στο 55-58, όμως ο Παπάδης με βολή και οι Κολοβός και Δεμέτης με 2 δίποντα, θα ανοίξουν τη διαφορά στους 8 για το τελικό 55-61 του ματς.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Σταμάτης Δεμέτης ο οποίος σημείωσε 28 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 26 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Ρίζος και Κολοβός, ενώ από τους Ρούκουnes ξεχώρισαν οι Τραυλός και Κουρεντζής.