24.3%
50.0%
43.5%
26.1%

Ο αγώνας των ουραγών της Golden κατηγορίας έβγαλε νικητές τους Γ.Α.Σ.Τ. οι οποίοι πήραν τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα και ισοφάρισαν το ρεκόρ των Ρουκουnets στο 2-8. Το ματς ήταν συναρπαστικό με τους Ρουκουnets να βρίσκονται μπροστά μέχρι την αρχή της τέταρτης περιόδου. Εκεί οι Γ.Α.Σ.Τ. με επιμέρους σκορ 11-23 πέρασαν μπροστά και πήραν την πολυπόθητη νίκη.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τον Κάζα να σκοράρει για τρεις. Απάντησε με δίποντο ο Καμαριωτάκης για τους Γ.Α.Σ.Τ.  Έξι πόντους πέτυχε για τους Ρουκουnets ο Αλεξίου για το 9-2. Οι Γ.Α.Σ.Τ. απάντησαν με δικό τους σερί 0-9 για το 9-11. Ο Αλεξίου ισοφάρισε αλλά ο Καμαριωτάκης με τον Αδαμαντίδη που πέτυχαν από μια βολή και ένα δίποντο αντίστοιχα έκαναν το 11-14. Με τρίποντο ο Αλεξίου έφερε πάλι ισορροπία στο ματς άλλα δύο βολές του Σδράκα και ένα δίποντο του Αδαμαντίδη έκαναν το 14-18. Ο Κάζας με τρίποντο κατάφερε να μειώσει στον πόντο για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 17-18.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Ρουκουnets να ολοκληρώνουν το σερί τους στο 10-0. Τρίποντο πέτυχε ο Πανόπουλος και δύο δίποντα από το Φρέρη και τον Αλεξίου για το 24-18. Ο Κιρκασιάδης απάντησε με δύο τρίποντα, με τον Αλεξίου να σκοράρει και αυτός για τους Ρουκουnets για το 26-21. Ο Αδαμαντίδης μείωσε για τους Γ.Α.Σ.Τ. αλλά ο Κάζας με δίποντο και ο Πανόπουλος με τρίποντο έκαναν το 31-23. Ο Αδαμαντίδης ολοκλήρωσε το σκορ ημιχρόνου με δίποντο στο 31-25.

Μετά την ανάπαυλα οι ομάδες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Ο Καμαριωτάκης σκόραρε για δύο μειώνοντας στο -4. Οι ομάδες σκόραραν εναλλάξ μέχρι να έρθει ο Αδαμαντίδης με τον Καμαριωτάκη και να κάνουν με δύο σερί τρίποντα το 35-33. Τα τρίποντα του Φρέρη και του Κάζα ανέβασαν τη διαφορά στο συν 8 για τους Ρουκουnets. Ο Αδαμαντίδης απάντησε με δίποντο αλλά ο Φρέρης και ο Αλεξίου με δύο δίποντα ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο συν 10. Οι Γ.Α.Σ.Τ. δεν παράτησαν το ματς και με ένα σερί 0-9 κατάφεραν να πλησιάσουν στον πόντο με κύριο πρωταγωνιστή τον Κιρκασιάδης ο οποίος πέτυχε 7 πόντους. Το σκορ της τρίτης περιόδου διαμόρφωσε ο Αλεξίου με δίποντο για το 47-44.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Κιρκασιάδης να σκοράρει για 3. Με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Φρέρης για το 50-47. Οι Γ.Α.Σ.Τ. τότε έτρεξαν σερί 0-6 με τον Αδαμαντίδη να πετυχαίνει δύο βολές και ένα καλάθι για το 50-53. Με βολές απάντησε και ο Αλεξίου μειώνοντας στο -1 αλλά ο Βουλάς και ο Αδαμαντίδης πέτυχαν δίποντα για το 50-53. Μια πόλη του Κάζα δεν άλλαξε τη ροή του αγώνα με τους Γ.Α.Σ.Τ. να τρέχουν νέο σερί 0-7 και να ανεβάζουν διάφορα στο +11 και το 53-64. Ο Κάζας έριξε τη διαφορά στο -9 με τον Κιρκασιάδης και τον Φρέρη να πετυχαίνουν από ένα τρίποντο για κάθε ομάδα για το τελικό 58-67.

Πολύ ωραίο ματς με δυνατές μονομαχίες και μεγάλα σουτ. Δίκαιοι νικητές οι Γ.Α.Σ.Τ. οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν το μικρό rotation των Ρουκουnets, έπαιξαν 40 λεπτά δυνατά και πήραν το θετικό αποτέλεσμα. MVP για τους νικητές δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Αδαμαντίδη με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 μπλοκ. Από κοντά και ο Κιρκασιάδης με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ καθώς και ο Καμαριωτάκης με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Από τους Ρουκουnets ξεχώρισε ο Αλεξίου με 21 πόντους, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.