19.2%
42.9%
47.5%
36.4%

Μετά από μία τρομερή ανατροπή από το -14, οι Εφτάψυχοι B.C., πήραν μία σπουδαία νίκη επί των Ρούκουnets με 67-71, σε ένα παιχνίδι με πολλές απουσίες και για τις δύο ομάδες. Οι Ρούκουnets ξεκίνησαν πολύ καλύτερα το παιχνίδι και για 25 λεπτά κυριαρχούσαν. Στο τελευταίο τέταρτο, όμως, οι Εφτάψυχοι «έσφιξαν» την άμυνά τους και εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων τους, φτάνοντας στο τέταρτο ροζ φύλλο στη χρονιά. MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Γαλάνης, ο οποίος «άγγιξε» το triple-double, με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 κοψίματα.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ζεστές στα πρώτα λεπτά και ο ρυθμός γρήγορος. Ο Αλ. Γαλάνης άνοιξε το σκορ στον αιφνιδιασμό (0-2) για τους Εφτάψυχους, ο Καστάνης ισοφάρισε σε 2-2, ο Τσάτος το 2-4, ο Πανόπουλος με το πρώτο του τρίποντο έβαλε μπροστά τους Ρούκουnets (5-4), σερί 0-4 για τους Εφτάψυχους με τα αδέλφια Γαλάνη, απάντηση των Ρούκουnets με δικό τους σερί 7-0 για το 12-8 με τους Φρέρη και Καστάνη, για να ισοφαρίσουν, έπειτα, οι Εφτάψυχοι σε 12-12 με τον Παπαδόπουλο και τον Αλ. Γαλάνη. Οι Ρούκουnets έτρεξαν ένα σερί 9-0 με τους Αλεξίου, Μεντή, Φίλη και Καστάνη για το 21-12, ο Παπαδόπουλος μείωσε σε 21-15 με το πρώτο του τρίποντο, ο Μεντής το 23-15, 23-19 από τους Τσάτο και Γονιδέλλη και η περίοδος έκλεισε με καλάθι του Μεντή για το 25-19.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Εφτάψυχοι ισορρόπησαν, αλλά οι Ρούκουnets πήραν διψήφια διαφορά στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μεντής, ξανά, για το 27-19, μείωσε ο Παπαδόπουλος σε 27-21, 30-21 από τον Αλεξίου, απάντηση ο Δημ. Γαλάνη για το 30-23, ο Αναγνώστου, ερχόμενος από τον πάγκο, σκόραρε για το 32-23, σερί 0-5 με τους Παπαδόπουλο, Γονιδέλλη (32-28), ξανά ο Μεντής για το 34-28, 34-30 ο Παπαδόπουλος κι ο Καστάνης το 36-30. Οι Εφτάψυχοι πλησίασαν σε απόσταση ενός διπόντου (36-34) με τους Τσάτο και Παπαδόπουλο, αλλά από κει και πέρα οι Ρούκουnets έτρεξαν ένα σερί 10-0 με τους Φίλη, Μεντή, Αλεξίου και Πανόπουλο για το 46-34, που ήταν και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Επιστροφή για τις δύο ομάδες από τα αποδυτήρια, με τους Ρούκουnets να φτάνουν τη διαφορά μέχρι το +14, αλλά μετά οι Εφτάψυχοι αφυπνίστηκαν. Ο Γονιδέλλης σκόραρε για το 46-36, ο Αλεξίου το 49-36, μείωσαν οι Εφτάψυχοι σε 49-40 με τους Τσάτο, Παπαδόπουλο, σερί 5-0 για Ρούκουnets με τους Καστάνη, Μεντή για το 54-40, ο Δημ. Γαλάνης το 54-42 και ο Μεντής το 56-42. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι Εφτάψυχοι ξύπνησαν κι έτρεξαν ένα σερί 0-11 με τους Τσάτο και Αλ. Γαλάνη για το 56-53. Το δεκάλεπτο τελείωσε με καλάθι του Καστάνη για το 58-53.

Τέταρτη, και τελευταία, περίοδος με τους Εφτάψυχους να συνεχίζουν με πατημένο το γκάζι και να παίρνουν κεφάλι στο σκορ, γεγονός που θα διατηρήσουν μέχρι το τέλος. Πιο συγκεκριμένα, έτρεξαν ένα σερί 0-8 με τα αδέλφια Γαλάνη και τον Παπαδόπουλο για το 58-61, ο Καστάνης έδωσε ανάσα στην ομάδα του για το 60-61, όμως οι Εφτάψυχοι απέκτησαν διαφορά πέντε πόντων (60-65) με τους Δημ. Γαλάνη και Γονιδέλλη. Οι Ρούκουnets ισοφάρισαν σε 65-65 κι έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο ματς, ο Τσάτος με τέσσερις πόντους το 65-69, ο Μεντής μείωσε σε απόσταση βολής (67-69), όμως ο Γονιδέλλης έγραψε το 67-71, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, δίνοντας τη νίκη στους Εφτάψυχους.

Πέρα από τον MVP, Αλέξανδρο Γαλάνη, για τους νικητές ξεχώρισαν, επίσης, ο Παπαδόπουλος, ο Γονιδέλλης κι ο Τσάτος. Για τους Ρούκουnets ξεχώρισαν οι Καστάνης, Αλεξίου και Μεντής.