23.3%
56.3%
49.2%
15.4%

Συνεχίζοντας στα θετικά αποτελέσματα στον 2ο γύρο και το 2023, οι Καλλιθέα Pimps επικράτησαν και των Ρούκουnets με το τελικό 49-75, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής της Bronze League και πλέον μετρούν 7 νίκες για φέτος. Από το ξεκίνημα, οι Pimps έχτισαν διψήφια διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι το ημίχρονο (26-38), με τους Ρούκουnets να μπαίνουν καλύτερα στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου και να μειώνουν μέχρι και τους 2 πόντους (38-40). Από το σημείο εκείνο, η σκληρή άμυνα των νικητών που δέχθηκαν μόλις 11 πόντους σε 16 λεπτά, αλλά και οι πολύ καλές συνεργασίες στην επίθεση, τους έδωσαν τη νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Καλλιθεά Pimps να μπαίνουν δυναμικά με 3 σερί δίποντα των Λιμνόπουλο και Σάββα και τον Ζήση να ανοίγει λογαριασμό για τους Ρούκουnets με 2 δικά του δίποντα για το 4-6. Εκεί, 3 νέα δίποντα των Pimps θα διαμορφώσουν το 4-12, ο Αγγελακόπουλος με δίποντο και ο Ζήσης με τρίποντο θα μειώσουν σε 9-12, ενώ ο Πανάγος με δικό του καλάθι θα γράψει το 9-14 στο ματς. Στη συνέχεια, ο Ασβεστάς με δύσκολο δίποντο θα ροκανίσει τη διαφορά στους 3 για το 11-14, όμως οι Pimps θα τρέξουν ένα σερί 2-11 και θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 12 πόντους με το σκορ στο 13-25. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο ο Καρπούζος στην εκπνοή για το 15-25 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σάββας με νέο δίποντο θα κάνει το 15-27 για τους Καλλιθέα Pimps, Αγγελακόπουλος και Ζήσης θα μειώσουν με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα για το 20-27, ενώ ένα νέο σερί των Καλλιθέα Pimps 0-9 θα διαμορφώσει το 20-36 στην αναμέτρηση. Εκεί, οι Ρούκουnets θα βρουν σκορ από βολή του Βουρλίτη και τρίποντο του Πανόπουλου για το 24-36, ο Βασιλειάδης θα ευστοχήσει στη ρακέτα για το 24-38, ενώ το ημίχρονο θα κλείσει με δίποντο απάντηση ο Αδαμόπουλος για το 26-38 υπέρ των Καλλιθέα Pimps.

Στην επιστροφή των 2 ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Ρούκουnets θα μπουν πιο συγκεντρωμένοι και θα τρέξουν ένα σερί 10-0 για να μειώσουν στην 1 κατοχή και τους 2 πόντους το ματς, με το σκορ στο 36-38, ο Ζουρνατσίδης θα ξεκολλήσει τους Pimps με δίποντο για το 36-40 και ο Αγγελακόπουλος με δικό του δίποντο θα μειώσει ξανά στους 2 για το 38-40. Οι Pimps θα κλείσουν ιδανικά το 3ο δεκάλεπτο με ένα σερί 0-16 με 5 πόντους του Κοιλάκου, 5 του Ζουρνατσίδη, 4 του Σάββα και 2 του Βασιλειάδη για το 38-56 των Καλλιθέα Pimps μετά και το πέρας της 3ης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ζήσης με τρίποντο στην πρώτη επίθεση θα μειώσει στους 15 για το 41-56, ο Βασιλειάδης και ο Κοιλάκος με 2 δίποντα θα κάνουν το 41-60, με τον Αγγελακόπουλο να μειώνει ξανά με τρίποντο στους 16 για το 44-60 του ματς. Στη συνέχεια, οι Pimps με ένα 2-5 θα κάνουν το 46-65, ο Ζήσης με ένα floater θα μειώσει σε 48-65, με τον Κοιλάκο να βάζει άλλο ένα δίποντο και να διαμορφώνει το 48-67 στο ματς. Με βολή από τον Καρπούζο οι Ρούκουnets θα βάλουν το τελευταίο τους καλάθι στο ματς, πριν οι Καλλιθέα Pimps τρέξουν ένα τελευταίο σερί 0-7 και πάρουν τη νίκη με το τελικό 49-75.

Πρωταγωνιστής του ματς ο “τριπλός” Παύλος Κοιλάκος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 21 πόντους με 15 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 11 ασίστ και 3 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 31 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Κοιλάκου από τους Καλλιθέα Pimps ξεχώρισε και ο Ζουρνατσίδης, με τον Σάββα να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Ρούκουnets σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Ζήσης και ο Αγγελακόπουλος.