30.4%
50.0%
46.2%
0.0%

Την 3η τους νίκη κατάφεραν να πάρουν οι Ρούκουnets, αφού επικράτησαν των Aladalon με το τελικό 66-61, σε ένα ματς όπου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη του τη διάρκεια. Οι Ρούκουnets ξεκίνησαν λίγο καλύτερα το ματς, όμως οι Aladalon δεν άργησαν να μπουν στο παιχνίδι και να κλείσουν το ημίχρονο σε απόλυτη ισορροπία και στο 33-33. Στο 3ο δεκάλεπτο, οι Aladalon είχαν ένα οριακό προβάδισμα 1 πόντου (50-51), με τις δύο ομάδες να κονταροχτυπιούνται στα εναπομείναντα λεπτά, αφού καμία από τις 2 δεν είχε χτίσει κάποια διαφορά ασφαλείας. Στα τελευταία 2 λεπτά, οι Ρούκουnets ήταν πιο ψύχραιμοι και τελικά πήραν τη νίκη στις λεπτομέρειες.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Παπαβασιλείου να ανοίγει με δίποντο το σκορ από την base line, ο Πανόπουλος με τρίποντο θα κάνει το 3-2, ενώ ο Βαγγέλης θα δώσει ξανά το προβάδισμα στους Aladalon με δικό του δίποντο για το 3-4. Εκεί, οι Ρούκουnets με 2 τρίποντα των Πανόπουλο και Μεντή αλλά και δίποντο του Γανέλη θα κάνουν το 11-5 (με βολή του Βαγγέλη οι Aladalon), ο Αθανασάκος με τον Βαγγέλη θα ευστοχήσουν σε 2 δίποντα για το 11-9, όμως ένα νέο τρίποντο του Πανόπουλου θα διαμορφώσει το 14-9 στο ματς. Στη συνέχεια, 2 καλάθια του Μένεγα θα μειώσουν τη διαφορά στον πόντο για το 14-13, με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσουν και οι Ρούκουnets με δίποντα των Γανέλη και Μεντή με το σκορ στο 18-13, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο ο Βαγγέλης, μειώνοντας στους 3 τη διαφορά για το 18-15 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Aladalon θα τρέξουν ένα σερί 1-9 με 4 πόντους του Μένεγα, 3 του Αθανασάκου και 2 του Βαγγέλη για να χτίσουν ένα προβάδισμα 5 πόντων, με το σκορ στο 19-24, ο Αλεξίου με βολή θα μειώσει σε 20-24, ενώ ο Μένεγας και ο Βαγγέλης με δίποντο και βολή αντίστοιχα θα γράψουν το 20-27 του παιχνιδιού. Εκεί, οι Ρούκουnets με ένα σερί 8-2 (με 7 πόντους του Μεντή και 1 του Αλεξίου) θα μειώσουν στον πόντο για το 28-29, ο Παπαβασιλείου με βολή και δίποντο θα κάνει το 28-32, ενώ ο Μεντής με γκολ-φάουλ θα μειώσει ξανά στον πόντο για το 31-32. Με βολή, ο Μένεγας θα γράψει το 31-33, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει με δίποντο κάτω από το καλάθι ο Καρπούζος για την ισοφάριση στο 33-33.

Στην επιστροφή των ομάδων, o Μεντής με δίποντο και ο Κουρεντζής με τρίποντο θα κάνουν το 38-33, οι Aladalon με ένα σερί 2-8 θα πάρουν το προβάδισμα για το 40-41, ενώ οι Ρούκουnets με τρίποντο του Μεντή και δίποντο του Αλεξίου θα κάνουν το 45-41, ο Παπαβασιλείου με γκολ-φάουλ και ο Παντελής με δίποντο θα πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ για τους Aladalon με το 45-46, ενώ ο Μεντής με γκολ-φάουλ θα γράψει το 48-46 για τους Ρούκουnets. Στη συνέχεια, ο Παντελής με γκολ-φάουλ και ο Βαγγέλης με δίποντο θα διαμορφώσουν το 48-51 για την ομάδα τους, με το δεκάλεπτο να κλείνει έπειτα από δίποντο του Μεντή για το 50-51.

Στην τελευταία περίοδο, οι Ρούκουnets θα πάρουν το προβάδισμα με δίποντα των Λαζαρίδη και Μεντή για το 54-51, ο Μένεγας με γκολ-φάουλ και ο Παντελής με βολή θα διαμορφώσουν το 54-55, ενώ οι Ρούκουnets με 2/2 βολές του Μεντή και δίποντο του Γανέλη θα γράψουν το 58-55 στο ματς. Στη συνέχεια, ο Μένεγας με 4 σερί πόντους θα κάνει το 58-59 για τους Aladalon, ο Μεντής με δίποντο και τρίποντο θα επαναφέρει το προβάδισμα στους Ρούκουnets για το 63-59 και ο Μένεγας με όμορφο τρόπο θα μειώσει σε 63-61. Το παιχνίδι, θα κλείσει με 3 εύστοχες βολές των Γανέλη και Μεντή για το τελικό 66-61.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Χάρης Μεντής ο οποίος σταμάτησε στους 36 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 25 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Γανέλης και Πανόπουλος, ενώ από τους Aladalon ξεχώρισε η προσπάθεια των Μένεγα και Βαγγέλη.