21.6%
59.1%
36.4%
17.6%

Οι Los Rebel Lakers κατάφεραν να πάρουν την πρώτη νίκη για τη φετινή Bronze απέναντι στους Ρούκουnets με το τελικό 46-54. Νίκη ψυχολογίας για τη συνέχεια χαρακτηρίστηκε η σημερινή, με την αρμάδα του coach Θεοχάρη να παρουσιάζεται πλήρως διαβασμένη στο ματς. Οι Ρούκουnets, με μπροστάρη τον Μεντή, ήταν κοντά σε όλο το ματς, με τους Los Rebel Lakers να ξεφεύγουν με 10 πόντους  στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου και δεν επέτρεψαν στους Ρούκουnets να πάρουν κεφάλι στο σκορ, με αποτέλεσμα οι Rebel να φεύγουν με το ροζ φύλλο από το κλειστό της Ριζούπολης.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Τσιώτα να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Μεντή να απαντά αμέσως μετά με τρίποντο για το 3-2. Οι Los Rebel Lakers με ένα 3-4 θα φέρουν το ματς στα ίσα για το 6-6, ο Μεντής με 5 μαζεμένους πόντους θα ανοίξει τη διαφορά για τους Ρούκουnets στο 11-6 και τους 5 πόντους, όμως ο Κλεφτόγιαννης με δίποντο και ο Τσιώτας με βολή θα μειώσουν σε 11-9. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα κλείσει με βολή και τρίποντο ο Μεντής για το 15-9 των Ρούκουnets.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Los Rebel Lakers θα καταφέρουν με ένα σερί 2-10 να πάρουν το προβάδισμα για το 17-19, με τους Ρούκουnets να απαντούν με καλάθι του Γανέλη, ισοφαρίζοντας σε 19-19. Στη συνέχεια, ο Μέτσο και ο Κλεφτόγιαννης με 2 σερί δίποντα θα πάρουν το προβάδισμα για τους Los Rebel Lakers που θα διαμορφώσουν το 19-23, ο Ασβεστάς θα μειώσει στον πόντο έπειτα από εύστοχο τρίποντο για το 22-23, ενώ οι Los Rebel Lakers με ένα νέο σερί 2-6 θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς για το 24-29, με τους Ρούκουnets και τον Μεντή να κλείνουν το ημίχρονο στο 25-29 με εύστοχη βολή.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Τσιώτας με 2/2 βολές θα κάνει το 25-31, ο Μεντής θα μειώσει με τρίποντο σε 28-31 και ο Χειράκης στην επόμενη επίθεση θα διαμορφώσει με όμορφο τρόπο το 28-33. Εκεί, ο Μεντής με πολύ δύσκολο δίποντο θα απαντήσει για το 30-33, με τους Los Rebel Lakers να τρέχουν ένα 0-5 με γκολ-φάουλ του Χειράκη και δίποντο του Κλεφτόγιαννη για το 30-38. Το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με τρίποντο από την κορυφή ο Σγαρδέλης, μειώνοντας σε 33-38.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κλεφτόγιαννης με τρίποντο θα ανοίξει τη διαφορά για τους Los Rebel Lakers στους 8 πόντους (33-41), ο Μεντής με βολή και δίποντο θα μειώσει ξανά στους 5 (36-41), με τον Κλεφτόγιαννη να ευστοχεί ξανά σε δίποντο για το 36-43. Οι Ρούκουnets θα απαντήσουν άμεσα με σουτ 2 πόντων του Μεντή, ροκανίζοντας τη διαφορά στους 5 (38-43), με τους Κλεφτόγιαννη και Χειράκη να απαντούν με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα για το 38-48. Στη συνέχεια, οι Ρούκουnets με γκολ-φάουλ του Μεντή και 2/2 βολές του Γανέλη, θα μειώσουν σε 43-48, ενώ οι Los Rebel Lakers θα απαντήσουν με καλάθι στον αιφνιδιασμό του Χειράκη για το 43-50. Με 2 λεπτά να απομένουν, οι Ρούκουnets θα μειώσουν στους 4 με ένα τρίποντο του Μεντή για το 46-50, οι Los Rebel Lakers με δίποντο και βολή του Χειράκη θα ανοίξουν τη διαφορά στους 7 για το 46-53, ενώ στα τελευταία 26 δευτερόλεπτα του παιχνιδιού, οι Los Rebel Lakers θα βάλουν ακόμα μία βολή για να σφραγίσουν το ματς στο 46-54, δια χειρός Δρακουλάκου.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Τάσος Κλεφτόγιαννης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 20 πόντους με 7 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 ασίστ και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 21 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Κλεφτόγιαννη από τους Los Rebel Lakers ξεχώρισε και ο Τσιώτας, με τον Χειράκη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Ρούκουnets σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Μεντής και ο Γανέλης.