16.7%
80.0%
50.0%
16.9%

Οι War Gamers B.C. έφυγαν με το ροζ φύλλο με σκορ 74-78 και διπλασίασαν τις νίκες τους στο Summer League, σε ένα ματς που ήταν πολύ αμφίρροπο, καθώς ειχε πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίχτες του Σπύρου Σκλαβενίτη έδειξαν να καθαρίζουν τη νίκη όταν με περίπου 3.30 πριν την λήξη είχαν μια διαφορά 11 πόντων, όμως τελικά οι Ρουκουnets έδειξαν πως είναι ομάδα που δεν τα παρατάει, έκαναν την αντεπίθεση τους, αλλά στο τέλος δεν κατάφεραν να κλέψουν τη νίκη. MVP του αγώνα ήταν ο Χρήστος Ντακούλιας με 32 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μας έδειξαν ότι θα πάνε σε ένα run ‘n’ gun παιχνίδι, καθώς από πολύ νωρίς έπαιρναν γρήγορες επιθέσεις. Ο Πανόπουλος έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Πάτερος ισοφάρισε σε 2-2, ο Σπυράκος απάντησε με ένα προσωπικό 4-0 για το 6-2, 6-4 ο Καστάνης, 10-4 από τον Μεντή, 10-11 με ένα 0-7 σερί οι Ντακούλιας και Παναγόπουλος, 14-11 οι Μιχαηλίδης και Σπυράκος, 14-15 με δύο ακόμα καλάθια από τον Ντακούλια και 18-15 με τους Μπάζιο και Σπυράκο να βάζουν από ένα καλάθι για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι War Gamers προσπάθησαν να χτίσουν μια διαφορά, όμως όταν το ματς άρχισε να ξεφεύγει οι Ρουκουnets είχαν απάντηση. Ο Μπάζιος έγραψε το 20-15, 20-17 ο Ντακούλιας, 22-17 ο Καστάνης, 22-22 οι Ντακούλιας και Παπαδόπουλος, 25-22 ο Καρούτας, 25-32 με ένα 0-10 σερί οι Ντακούλιας, Παναγόπουλος και Πάτερος, άμεση απάντηση με 8-0 οι Καρούτας, Μπάζιος, Μεντής και Σπυράκος για το 33-32 και 33-34 από τον Τριανταφύλλου για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι καλάθι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του, μέχρι που στο τέλος ήρθε ένα ξέσπασμα από τους Ρουκουnets το οποίο τους έδωσε ένα σημαντικό προβάδισμα 6 πόντων στο κλείσιμο. Ο Σπυράκος έγραψε το 35-34, 35-42 από τους Παναγόπουλο, Παπαδόπουλο και Τριανταφύλλου, 42-42 με ένα 7-0 οι Μεντής, Καρούτας και Καστάνης, 42-44 ο Ντακούλιας, 43-44 ο Μιχαηλίδης, 43-47 ο Ντακούλιας ξανά, άλλο ένα 7-0 από τους Μπάζιο και Μιχαηλίδη, 50-52 οι Παυλίδης και Ντακούλιας και 8-0 σερί από τους Μιχαηλίδη, Μπάζιο και Καρούτα για να κλείσουμε το δεκάλεπτο με τους Ρουκουνετς να είναι μπροστά με 58-52.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Σπύρου Σκλαβενίτη άρχισε να πιέζει σε όλο το γήπεδο και αυτό ήταν κάτι που έφερε άμεσα καρπούς στην ομάδα, καθώς με 3.30 για φινάλε ήταν μπροστά με 11 και όλα έδειχναν πως θα έχουμε ένα ήσυχο φινάλε. Οι Ρουκουnets όμως δεν είχαν την ίδια άποψη, έκαναν την αντεπίθεση τους και έφτασαν μια ανάσα από το να κάνουν την τεράστια ανατροπή, όμως στο σουτ ισοφάρισης ο Ντακούλιας έβγαλε μια εξαιρετική άμυνα και στη συνέχεια ο ίδιος πήγε για βολές καθαρίζοντας έτσι τη νίκη. Ο Καστάνης έγραψε το 60-52, απάντηση με 0-11 σερί για το 60-63 οι Ντακούλιας, Βεσκούκης και Παναγόπουλος, 62-63 ο Μπάζιος, 62-65 ο Βεσκούκης ξανά, 64-65 ο Καρούτας, 64-75 με άλλο ένα μεγάλο σερί (0-10) οι Ντακούλιας, Παναγόπουλος και Παπαδόπουλος, 68-75 με τους Μπάζιο και Καστάνη να βάζουν από ένα καλάθι, 68-76 ο Βεσκούκης και 74-76 με ένα 6-0 δια χειρός Μιχαηλίδη 57″ πριν το φινάλε. Στη συνέχεια ακολούθησε από μια άστοχη επίθεση για κάθε ομάδα και με 26″ να μένουν πλέον θα έρθει η στιγμή να βγάλει την τρομερή άμυνα ο Ντακούλιας και να πάρει βολές 11″ μετά για να γράψει το 74-78 με 15″ να μένουν στο ρολόι. Στη συνέχεια οι Ρουκουnets πήγαν σε ένα γρήγορο τρίποντο, το οποίο δεν κατέληξε στο διχτακι, όπως επίσης και το κοντινό σουτακι μετα το επιθετικό ριμπάουντ, επομένως το ματς έληξε ως είχε με τους War Gamers να φεύγουν χαμογελαστοί από το γήπεδο έχοντας κάνει το 2/2.

Για τους War Gamers, πέρα από τον Ντακούλια, πολύ καλό ματς έκαναν επίσης οι Βεσκούκης και Παναγόπουλος. Για τους Ρουκουnets ξεχώρισαν οι Μπάζιος, Καρούτας και Μιχαηλίδης.