8.3%
50.0%
45.3%
30.0%

Οι πλήρεις Έμπυροι πήραν εύκολα την νίκη απένντι στους Σουβλέηκερς των πολλών απουσιών. Οι Έμπυροι εκμεταλλευόμενοι τις απουσίες των Σουβλέηκερς έτρεξαν το παιχνίδι προσπαθώντας να κουράσουν τους μόλις 6 παίκτες των Σουβλέηκερς που βρέθηκαν για την αναμέτρηση στο κλειστό της Εθνικής Αντιστάσεως στην Καλλιθέα. MVP του αγώνα ήταν ο Σέργιος Μαυρόγιαννης που σημείωσε 14 πόντους με 9 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Έμπυρους να μπαίνουν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και να τρέχουν ένα σερί 0-11. Το σερί αυτό θα κόψει ο Μοσχίδης με ωραίο τελείωμα από κοντά με τον Βιτωράτο να απαντάει με ένα τρίποντα για το 2-14. Ο Κωστής με εύστοχο τρίποντο θα κάνει το 5-14, ενώ με ένα jump-shoot ο Μαυρόγιαννης θα φέρει ξανά τους Έμπυρους σε διψήφια διαφορά. Ο Έξαρχος θα μειώσει από κοντά σε 7-16 με τον Γαϊτανή να κάνει το 7-18 και το δεκάλεπτο να κλείνει με δύο καλάθια των Μαυρομάτη και Κωστή με σκορ 11-18.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου ο Μοσχίδης ευστοχώντας σε δύο βολές θα μειώσει σε 13-18, ωστόσο ο Νέζος μέρα τρίποντο και ο Τσάκαλος με ένα σουτ μέσης απόστασης θα φροντίσουν η ομάδα τους να πάει ξανά σε διψήφια διαφορά με σκορ 13-23. Βάσσης θα μειώσει και Τσάκαλος θα κάνει το 15-25 με τον Έξαρχο με 2 βολές να κάνει το 17-25. Χρόνης με σουτ από την κορυφή και Τσάκαλος με 1/2 βολές θα κάνουν το 17-28, με τον Έξαρχο να μειώνει με 2 εύστοχες βολές σε 19-28. Εδώ οι Έμπυροι με ένα επιμέρους 2-10 θα πάνε στην ανάπαυλα με προβάδισμα 17 πόντων και σκορ 21-38.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με 3 καλάθια των Χρόνη, Γυφτόπουλου και Θεοχαρόπουλου η διαφορά θα φτάσει τους 23 πόντου και σκορ 21-44. Στο σημείο αυτό οι Σουβλέηκερς θα κάνουν ένα δυνατό ξέσπασμα τρέχοντας ένα επιμέρους 14-2 με το σκορ να διαμορφώνεται 35-46. Δεμέτης πατώντας την γραμμή του τριπόντου θα δώσει σκορ στην ομάδα του μετά από ώρα για το 35-48, ενώ ο Διαμάντης θα φέρει ξανά τους Σουβλέηκερς μια ανάσα από την μονοψήφια διαφορά και σκορ 37-48. Ο Δεμέτης με γκολ-φάουλ θα κάνει το 37-51 και ο Βάσσης θα μειώσει από κοντά για να δεχθεί την απάντηση με τρίποντο του Γκίκα και να κλείσει το δεκάλεπτο με καλάθι του Έξαρχου και σκορ 41-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Έμπυροι μπήκαν αποφασισμένοι να εξαλείψουν κάθε ελπίδα των Σουβλέηκερς για ανατροπή τρέχοντας στο ξεκίνημα ένα επιμέρους 1-8 στέλνοντας πάλι την διαφορά στους 20 πόντους και σκορ 42-62. Ο ρυθμός στην συνέχεια έπεσε και ο αγώνας απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Βάσση να πετυχαίνει ένα καλάθι και τον Μαυρομάτη να ευστοχεί σε 1/2 βολές για το 45-62. Με τρίποντο ο Μαυρόγιαννης θα κάνει το 45-65, ενώ Διαμάντης με μία βολή και Κωστής με ένα lay-up θα κάνουν το 48-65. Τσάκαλος και Νέζος θα κάνουν το 48-69 με το παιχνίδι να τελειώνει με 2 lay-up από τους Κωστή και Έξαρχο και σκορ 52-69.