24.0%
46.7%
25.0%
22.7%

Σε ένα τρομερό παιχνίδι, οι Σουβλέηκερς κατάφεραν να ξεφύγουν με το ροζ φύλλο από το κλειστό της Ριζούπολης, απέναντι στη Νίκαια με το τελικό 44-42, στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής της Rising League. Οι Σουβλέηκερς είχαν ένα προβάδισμα 14 πόντων στο 2ο δεκάλεπτο (27-13), όμως οι παίκτες της Νίκαιας κατάφεραν και ισοφάρισαν στο 42-42, λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Εκεί, τη λύση έδωσε ο Κυπραίος, ο οποίος με γκολ-φάουλ (αστόχησε στη βολή), λύτρωσε τους Σουβλέηκερς, με το τελικό 44-42.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Βάσση να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τον Τζελέπη να απαντά αμέσως μετά με δίποντο για το 3-2. Οι Σουβλέηκερς θα ανοίξουν τη διαφορά με καλάθι του Κουκούλη για το 5-2, ο Γαζεπίδης θα ισοφαρίσει σε 5-5 με εύστοχο τρίποντο, ενώ οι Σουβλέηκερς με 3/4 βολές των Κωστή και Κουκούλη θα γράψουν το 8-5 στο ματς. Με ένα ακόμα δίποντο της Νίκαιας, από τον Οικονομάκο αυτή τη φορά, η διαφορά θα πέσει στον πόντο για το 8-7, όμως με βολή ο Σταματίου και 2 τρίποντα οι Κωστής και Σαπλαούρας, θα σφραγίσουν το δεκάλεπτο στο 15-7 υπέρ των Σουβλέηκερς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Νίκαια θα μειώσει με τρίποντο του Μπουραζάνη σε 15-10, οι Σουβλέηκερς με ένα μεγάλο σερί 12-3 με 10 πόντους του Κουκούλη και 2 του Σαπλαούρα θα διαμορφώσει το 27-13, ενώ η Νίκαια με γκολ φάουλ του Τζιρίτη και καλάθι του Μπουραζάνη από μέση απόσταση θα μειώσει σε 27-18 το σκορ. Εκεί, ο Σαπλαούρας με 2/2 βολές θα κάνει το 29-18, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει με δίποντο ο Τζιρίτης και βολή ο Τζελέπης για το 29-21 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Οικονομάκος με βολή και ο Γαζεπίδης με δίποντο θα μειώσουν γρήγορα σε 29-24, ο Βάσσης θα ξεκολλήσει την ομάδα του στην επίθεση με δίποντο μέσης απόστασης και θα γράψει το 31-24, ενώ άμεση ήταν η απάντηση του Τζελέπη με τον ίδιο τρόπο για το 31-26 στο ματς. Στη συνέχεια, οι Σουβλέηκερς θα ξεφύγουν ξανά με ένα σερί 7-0 από 5 πόντους του Κουκούλη και 2 του Κυπραίου για να κλείσουν παράλληλα και το 3ο δεκάλεπτο με το σκορ στο 38-26 για τους Σουβλέηκερς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Μπουραζάνης και Ντζερεμές με τρίποντο και τρίποντο και βολή αντίστοιχα θα μειώσουν σε 38-30, οι Σουβλέηκερς με δίποντο του Σταματίου θα ανοίξουν ξανά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο για το 40-30, ενώ η Νίκαια γρήγορα θα μειώσει με ένα απίστευτα δύσκολο καλάθι του Ντζερεμέ και 2/2 βολές του Τζιρίτη για το 40-34 του παιχνιδιού. Με δίποντο θα απαντήσει ο Σαπλαούρας για το 42-34, ενώ ο Οικονομάκος με 3 σερί πόντους και ο Μπουραζάνης με μεγάλο τρίποντο και πολύ δύσκολο δίποντο θα ισοφαρίσουν σε 42-42, 19 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Εκεί, ο Κυπραίος με ένα απίστευτο καλάθι και φάουλ έκανε το 44-42, έχασε την έξτρα βολή, με τη Νίκαια να μην καταφαίρνει να εκδηλώσει επίθεση στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους Σουβλέηκερς να φεύγουν από το κλειστό της Ριζούπολης με το 5ο ροζ φύλλο της σεζόν.

Το βραβείο του MVP της αναμέτρησης μοιράστηκαν ο Σταματίου και ο Κουκούλης με τον πρώτο να σημειώει 3 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες, ενώ ο Θοδωρής έφτασε τους 19 πόντους με 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα φτάνοντας έτσι τους 15 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και ο Κυπραίος, ενώ από τη Νίκαια ξεχώρισαν οι Τζιρίτης και Τζελέπης.