25.9%
70.6%
43.6%
16.7%

Την 3η νίκη τους κατάφεραν να κάνουν οι Boomers, επικρατώντας των Σουβλέηκερς με το τελικό 49-58 στην 6η στροφή της Rising. Οι Σουβλέηκερς αν και μπήκαν πολύ καλά στο ματς, δεν κατάφεραν να έχουν διάρκεια, με τους Boomers να το εκμεταλεύνται και με ένα πολύ καλό 3ο δεκάλεπτο να ανοίγουν τη διαφορά μέχρι και σε διψήφιο αριθμό. Οι Σουβλέηκερς πάλεψαν για την ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο, όμως η αστοχία σε συνδυασμό με τις ελλείψεις και τον χρόνο που τους πίεζε, δεν τους επέτρεψαν να επιστρέψουν στα ροζ φύλλα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Σουβλέηκερς να πατούν δυναμικά παρκέ και με 2 δίποντα και 2 τρίποντα θα κάνουν το αρχικό 10-2. Οι Boomers θα μειώσουν με 2 δίποντα των Δασκαλάκη και Δάσκαλο για το 10-6, ο Σταματίου με καλάθι από την αντίπαλη ρακέτα θα γράψει το 12-6, ενώ οι Boomers με 2/4 βολές των Δημητρακόπουλο και Δάσκαλο θα κάνουν το 12-8 στο ματς. Στη συνέχεια, ο Έξαρχος με δίποντο θα διαμορφώσει το 14-8, ο Αλεξανδρόπουλος με δίποντο και ο Δημητρακόπουλος με βολή θα μειώσουν σε 14-11, ενώ ο Σταματίου με δίποντο θα γράψει το 16-11. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Δασκαλάκης με εύστοχο ζευγάρι βολών για το 16-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, o Αλεξανδρόπουλος θα μειώσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά με ένα floater για το 16-15, ο Καλογερόπουλος θα απαντήσει με δικό του δίποντο για το 18-15, ενώ οι Boomers με δίποντο του Κασιώτη και βολή του Δασκαλάκη θα ισοφαρίσουν σε 18-18 το ματς. Εκεί, ο Καλογερόπουλος με ένα γκολ-φάουλ θα κάνει το 21-18, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσουν οι Boomers με γωνιακό τρίποντο του Κεραμυδά και βολή του Αλεξανδρόπουλου για το προβάδισμα και το 21-22 στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Boomers θα βρουν ρυθμό και με ένα σερί 2-13 με 9 πόντους του Δασκαλάκη, 2 του Κασιώτη και άλλους 2 του Αλεξανδρόπουλου θα πάνε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για το 23-35. Οι Σουβλέηκερς θα μειώσουν με τρίποντο του Έξαρχου για το 26-35, ο Αλεξανδρόπουλος με τον ίδιο τρόπο θα γράψει το 26-38, ενώ οι Σουβλέηκερς θα μειώσουν και πάλι με ένα σερί 7-2 αυτή τη φορά, ροκανίζοντας έτσι τη διαφορά στους 7 πόντους για το 33-40. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Κασιώτη για τους Boomers και δίποντο απάντηση του Έξαρχου για τους Σουβλέηκερς με το σκορ να πηγαίνει στο 35-42.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Δάσκαλος με σουτ μέσης απόστασης θα κάνει το 35-44, οι Σουβλέηκερς με ένα σερί 7-2 θα μειώσουν σε 42-46, με τον Αλεξανδρόπουλο να ανοίγει τη διαφορά στους 6 με lay up για το 42-48. Στη συνέχεια, ο Έξαρχος με βολή θα μειώσει σε 43-48, ενώ ο Αλεξανδρόπουλος έπειτα από 3/3 βολές και δίποντο θα διαμορφώσει το 43-53, στέλνοντας τη διαφορά ξανά στους 10 πόντους. Οι Σουβλέηκερς θα βρουν σκορ με τρίποντο του Σταματίου, ροκανίζοντας έτσι τη διαφορά για το 46-53, οι Boomers με τρίποντο του Αλεξανδρόπουλου θα κάνουν το 46-56, ενώ ο Βάσσης θα απαντήσει άμεσα με τον ίδιο τρόπο για το 49-56. Το παιχνίδι θα σφραγίσει με 2/2 βολές ο Δασκαλάκης για το τελικό 49-58.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Θανάσης Αλεξανδρόπουλος ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και έκλεψε 3 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 21 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Δασκαλάκης και Δάσκαλος, ενώ από τους Σουβλέηκερς ξεχώρισε η προσπάθεια των Σταματίου και Έξαρχο.