9.4%
28.6%
38.0%
16.1%

Αίμα και άμμος αποδείχθηκε η αναμέτρηση των Σουβλέηκερς κόντρα στους Charlotte Hornies. Οι Charlotte Hornies κατάφεραν στο έξτρα πεντάλεπτο να εξασφαλίσουν τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, η αλήθεια είναι ότι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ έστω και με μικρές διαφορές αλλά οι Σουβλέηκερς παρά τα έξι άτομα που είχαν στη διάθεσή τους κατάφεραν με σερί 5-0 πριν το τέλος να ισοφαρίσουν στο 46 όλα και να διεκδικήσουν το θετικό αποτέλεσμα. Στην παράταση το επιμέρους σκορ ήταν 2-9 και έτσι οι Charlotte Hornies  κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη.

Το ματς ξεκίνησε με τον Ζώη και τον Διαμαντή να ευστοχούν σε δύο τρίποντα για τους Charlotte Hornies κάνοντας το 0-6. Με δύο δίποντα αντίστοιχα για τους Σουβλέηκερς απάντησαν ο Βάσσης και ο Σταματίου για το 4-6. Με τον ίδιο τρόπο συνέχισαν και οι Charlotte Hornies με τον Διαμάντη και τον Ζάμπουρα για το 4-10. Ο Σταματίου και ο Τούσιας πέτυχαν από ένα δίποντο με τον Κωστή να συμπληρώνει με ένα τρίποντο για το σερί 7-0 και την προσπέραση με το 11-10. Νέο σερί 0-6 έτρεξαν οι Charlotte Hornies με δύο τρίποντα του Διαμάντη και του Φραγκιουδάκη για το 11-16 που ήταν το σκορ περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με μία βολή του Βάσση η οποία ανέκοψε το σερί των Charlotte Hornies. Εκείνοι δεν πτοήθηκαν και με τρία διαδοχικά δίποντα έτρεξαν σερί 0-6 για το 12-22. Σε εκείνο το σημείο όμως στέρεψαν επιθετικά και οι Σουβλέηκερς το εκμεταλλεύτηκαν με σερί 8-0 για να πλησιάσουν στο 20-22, με τον Κωστή να πετυχαίνει τέσσερις πόντους σε εκείνο το διάστημα. Από ένα δίποντο για κάθε ομάδα πέτυχε ο Διαμάντης και ο Τούσιας για το σκορ ημιχρόνου 22-24.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Σταματίου και τον Βάσση να πετυχαίνουν από ένα δίποντο για το 27-24. Την προσπέραση έκανε ο Ιορδάνου που το πήρε προσωπικά, πέτυχε μόνος του σερί 0-6 και έδωσε νέο προβάδισμα στην ομάδα των Charlotte Hornies με το 27-30. Με δίποντο του Τούσια μείωσαν προς στιγμήν οι Σουβλέηκερς αλλά ο Διαμάντης με τρίποντο και ο Στυλιανός με δίποντο έκαναν το 29-35. Ο Βάσσης απάντησε με τέσσερις προσωπικούς πόντους μειώνοντας πάλι στο -2 και το 33-35 αλλά ο Ρούσσος με δίποντο του έκανε το 33-37. Με δύο βολές του Σταματίου μείωσε στο -2 και το 35-37 αλλά ο Ρούσσος πάλι με δίποντο και ο Στυλιανός με μία βολή έκλεισαν την περίοδο στο 35-40 υπέρ των Charlotte Hornies.

Η τέταρτη περίοδος του ματς ξεκίνησε με τον Σταματίου να σκοράρει για δύο και το Ρούσσο να απαντάει. Τούσιας και Ρούσσος συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο για το 38-44. Ο Κωστής σημείωσε τρίποντο αλλά ο Ιορδάνου με νέο τρίποντο έκανε το 41-46. Εκεί περίπου με τρία λεπτά να απομένουν οι Charlotte Hornies πάγωσαν επιθετικά και οι Σουβλέηκερς το εκμεταλλεύτηκαν ξανά με ένα σερί 5-0 για να ισοφαρίσουν στο 46 όλα που ήταν και το σκορ της κανονικής περιόδου.

Θα ήταν άδικο ένα τέτοιο ματς να μην πήγαινε στην παράταση. Εκεί πέρα οι Σουβλέηκερς ξέμειναν από λύσεις και ανάσες και οι Charlotte Hornies  το εκμεταλλεύτηκαν με τον Ιορδάνου να πετυχαίνει επτά από τους συνολικά εννέα πόντους της ομάδας του και τον Στυλιανό να συμπληρώνει με ένα δίποντο για το τελικό σκορ 48-55. Οι Charlotte Hornies  πήραν τη νίκη κόντρα στους Σουβλέηκερς και έδειξαν ότι οι προσθήκες που κάνανε μπορεί να είναι κομβικές για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Από την άλλη οι Σουβλέηκερς το πάλεψαν μέχρι το τέλος αλλά το μικρό rotation δεν τους άφησε να διεκδικήσουν παραπάνω πράγματα.

MVP για τους Charlotte Hornies δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Ιορδάνου με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. Σημαντική ήταν και η βοήθεια του Διαμάντη με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 2 κλεψίματα! Για τους Σουβλέηκερς ο Σταματίου ξεχώρισε με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 κοψίματα, μαζί με το Κωστή που πέτυχε 14 πόντους,5 ασιστ και 3 κλεψίματα!