17.4%
27.8%
19.4%
14.3%

Οι Σουβλέηκερς κατάφεραν να διπλασιάσουν τις νίκες τους στη φετινή Rising, αφού επικράτησαν των Saints με 51-28. Οι Σουβλέηκερς, από το ξεκίνημα μπήκαν πολύ καλά στο ματς, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά και δεν επέτρεψαν στους Saints να διεκδικήσουν τη νίκη στην μεταξύ τους αναμέτρηση. Οι Σουβλέηκερς έφυγαν από το κλειστό της Καισαριανής με το 2ο ροζ φύλλο της σεζόν στις αποσκευές τους σε ισάριθμα παιχνίδια.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κωστή να να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τους Καλογερόπουλο και Τσιβελεκίδη να απαντούν με δίποντο και βολή αντίστοιχα για το 3-3. Οι Σουβλέηκερς με δίποντο του Σαπλαούρα και βολή του Κουκούλη θα κάνουν το 6-3, ο Τσατσαρούνος θα μειώσει στους 2 με βολή για το 6-4, ενώ οι Σουβλέηκερς με 5 σερί πόντους του Βάσση θα κάνουν το 11-4 στο ματς. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με εύστοχο τρίποντο του Παύλου για να μειώσει το σκορ στο 11-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σταματίου με δύσκολο καλάθι στη ρακέτα θα πετύχει το 13-7, ο Τσιβελεκίδης στην άλλη άκρη θα απαντήσει αμέσως και θα μειώσει ξανά στους 4 για το 13-9, με τον Βάσση να ευστοχεί σε δύσκολο σουτ εκτός ισορροπίας για το 15-9 των Σουβλέηκερς. Στη συνέχεια, ο Τσατσαρούνος με εύστοχη βολή θα μειώσει σε 15-10, οι Σουβλέηκερς με ένα σερί 10-2 θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 15 για το 27-12, με τον Παύλου να μειώνει με βολή σε 27-13. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσουν με δίποντο ο Κουκούλης των Σουβλέηκερς και τρίποντο ο Παύλου των Saints για να σφραγίσουν το ματς στο 29-16 στην ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Saints θα μειώσουν με 2 δίποντα του Κοντόπουλου σε 29-20, όμως πολύ γρήγορα θα έρθει η απάντηση από τους Σουβλέηκερς για να ανοίξουν τη διαφορά στους 14 με 2 δίποντα και 1 βολή. Στη συνέχεια, ο Τσιβελεκίδης με εύστοχο δίποντο θα κάνει το 34-22, με τους Σουβλέηκερς να πηγαίνουν το ματς στους 19 με τρίποντο του Κουκούλη, δίποντο του Σταματίου και 2/2 βολές του Βάσση για το 41-22 στη λήξη της 3ης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σταματίου με νέο σουτ μέσης απόστασης θα κάνουν το 43-22, ο Παύλου με τρίποντο θα μειώσει σε 43-24, ενώ ο Βάσσης με δικό του δίποντο θα διαμορφώσει το 45-24. Οι Saints θα βρουν λύση με νέο τρίποντο του Παύλου που θα μειώσει σε 45-27, ενώ το ματς θα κλείσει με ένα σερί των Σουβλέηκερς (6-1) για το τελικό 51-28.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Νίκος Σταματίου ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 10 πόντους με 7 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 ασίστ, φτάνοντας έτσι τους 14 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Σταματίου από τους Σουβλέηκερς ξεχώρισε και ο Κωστής, με τον Βάσση να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Saints σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Κοντόπουλος και ο Παύλου.