7.1%
64.7%
31.1%
25.0%

Σε ένα τρομερό παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις στην Καλλιθέα, οι Underdogz επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα, επικρατώντας των Σουβλέηκερς με 51-54. Οι νικητές πήραν διψήφια διαφορά στο πρώτο ημίχρονο (19-29), αλλά οι Σουβλέηκερς ισορρόπησαν στην τρίτη περίοδο και με ένα επιμέρους 24-11 πήραν το προβάδισμα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Underdogz ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και με ορθότερες-ευστοχότερες επιλογές πήραν ένα σπουδαίο ροζ φύλλο στο τέλος, καθώς οι Σουβλέηκερς δεν κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τους Underdogz να έχουν τον έλεγχο. Το σκορ άνοιξε ο Αϊβάζογλου (0-2), ο Μοσχίδης πέτυχε το 2-2, ο Αλικάκης από κοντά έκανε το 2-4, ακολούθησε μια βολή του Μοσχίδη για το 3-4, οι Ευγενίου, Αλικάκης και Καραχάλιος έκαναν το 3-10, οι Σαπλαούρας και Κυπραίος μείωσαν σε 6-10, ο Καραχάλιος με 2/2 βολές πέτυχε το 6-12, οι Κυπραίος και Σαπλαούρας το 9-12 και ο Στεβόλαιμος με «καλάθι και φάουλ» σημείωσε το 9-15 στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Underdogz πήραν μια διαφορά. Αρχικά, ο Σαπλαούρας με δύο δίποντα πέτυχε το 13-15, ακολούθησε 0-9 σερί από Ευγενίου και Στεβόλαιμο για το 13-24, ο Κυπραίος μείωσε σε 15-24, ο Ευγενίου πέτυχε το 15-26, ο Μοσχίδης από μέση απόσταση το 17-26 και ξανά ο Ευγενίου με μια βολή για το 17-27 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Σουβλέηκερς να ισορροπούν και να παίρνουν το προβάδισμα. Αρχικά, ο Έξαρχος με μπάσιμο πέτυχε το 19-27, ο Στεβόλαιμος με 2/2 βολές το 19-29, οι Κωστής, Σαπλαούρας, Μοσχίδης και Κυπραίος το 35-29 με 16-0 σερί, ο Αϊβάζογλου μείωσε σε 35-31, ο Κυπραίος πέτυχε το 37-31, ακολούθησε 0-7 σερί από Ευγενίου και Λιόλιο για το 37-38 και οι Μοσχίδης και Κουκούλης έκαναν το 41-38, με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τον νικητή να κρίνεται στο τέλος. Αρχικά, ο Μοσχίδης έκανε το 43-38, οι Ευγενίου και Στεβόλαιμος μείωσαν στον πόντο (43-42), ο Μαυρομάτης πέτυχε το 45-42, ακολούθησε εκπληκτικό σερί 0-8 από τους Αλικάκη, Καραχάλιο, Ευγενίου και Στεβόλαιμο για το 45-50, οι Κωστής και Σταματίου μείωσαν σε 49-50, οι Ευγενίου, Στεβόλαιμος και Λιόλιος έκαναν το 49-54 και ο Κωστής διαμόρφωσε το 51-54, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, αφού οι ομάδες δεν ευστόχησαν στις τελευταίες κατοχές.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Βίκτωρας Ευγενίου, ο οποίος πέτυχε 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Στεβόλαιμος και Ιωάννου. Από τους Σουβλέηκερς, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Σαπλαούρα και Μοσχίδη.